ATbar דו״ח אירועים 20-26 ביוני 2014

דו״ח אירועים 20-26 ביוני 2014

26/06/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

נמשכים החיפושים אחר שלושת הנערים החטופים ביו"ש ובדגש על אזור חברון. במהלך החיפושים אותרו עשרות מנהרות ובורות הסלקה לשימוש ארגוני הטרור. השב"כ חשף את שמות שני החשודים בחטיפה, פעילי חמאס מחברון אשר שהו בעבר במעצר בארץ. בנוסף, נעצרו יותר מ-50 אנשי חמאס ששוחררו כחלק מעסקת שליט. נעצר איש חמאס ממשוחררי שליט באשמת ביצוע פיגוע הירי בליל הסדר האחרון. נמשכים הפרות הסדר ברחבי יו"ש. נמשך ירי תמ"ס מרצועת עזה אל עבר מדינת ישראל ומנגד מגיב חיל האוויר בתקיפת מטרות איכות ברחבי הרצועה.

סוריה

חיל האוויר הסורי תקף מטרות של ISIS על הגבול עם עיראק ובתוך שטח עיראק. גוברים הדיווחים אודות שימוש נרחב מצד אנשי ISIS באמל"ח אמריקאי שנתפס בעיראק. לפי האו"ם, סוריה סיימה להעביר את כל החומרים הכימיים המוצהרים שברשותה.

לבנון

החיזבאללה בשיתוף עם צבא סוריה פשט על העיירה הלבנונית טופייל הנמצאת במובלעת בשטח סוריה. החיזבאללה הצהיר כי הוא מוכן לפעול כנגד ISIS בכל מקום בעולם. ראש הביטחון הכללי ניצל מניסיון פיגוע כאשר מכונית תופת הופעלה במחסום משטרתי בעת ששירתו עברה במקום במזרח הבקעה. מכונית תופת הופעלה בקרבת מחסום בסמוך לרובע הדאחיה וגבתה את חייו של איש כוחות הביטחון ופצעה כ-20. גל מעצרים ברחבי לבנון אחר חשודים בהשתייכות לארגוני טרור סלאפים. במהלך מעצר של חוליית טרור במלון בבירות, הופעל מטען חבלה על-ידי מחבל מתאבד. כוונת החוליה הייתה לבצע פיגוע כפול במסעדה ובמלון בזמן צפייה במשחקי המונדיאל. הפשיטות והחיפושים נמשכים בבתי מלון ברחבי הבירה כולל הטלת סגר על מחנה פליטים פלסטיני. הוקם כוח ביטחון פלסטיני שמטרתו הינה לשמור על הביטחון והיציבות בתוך מחנות הפליטים. בית הדין המיוחד לרצח חרירי חזר מפגרה להמשך הדיונים. טרם נבחר נשיא.

מצרים

ארבעה מטעני נפץ מאולתרים התפוצצו בהפרש של דקות בשלוש תחנות אוטובוס ברחבי קהיר. א-סיסי יצא לסבב פגישות ראשון עם מנהיגי צפון אפריקה.

ירדן

ירדן מתגברת את כוחותיה על גבול עיראק בכדי למנוע חדירה אפשרית של אנשי ISIS לשטחה. המטיף הקיצוני אבו קאטדה זוכה מאחת האשמות הטרור נגדו מחמת העדר ראיות.

עיראק

נמשכים הקרבות והפיגועים ברחבי עיראק. כוחות ISIS מצליחים להרחיב את אחיזתם בצפון ובמערב המדינה. מעברי גבול סורים נפלו לידם וכוחות ג'הבאת א-נוסרא באזור נשבעו אמונים ל-ISIS. הדיווחים אודות נפילת מעבר הגבול עם ירדן לידי ארגון הטרור אינם מדוייקים שכן מי ששולט בו הינם שבטים סונים. בעוד חיל האוויר הסורי מפציץ מטרות לאורך גבולו המזרחי, תוקף חיל האוויר העיראקי (הסד"כ מורכב כרגע ממסוקי תקיפה בלבד) יעדים של ISIS. כוחות מיוחדים עיראקים פשטו על תיכרית ומנהלים קרבות מול המורדים. במהלך הפשיטה הופל מסוק אחד. הארגון מתקשה בשלב זה להשתלט ולהפעיל את המזקקה העיקרית בעיראק שבעיר בייג'י וכרגע רק צר על המקום. האמריקאים מדווחים על הגעת כוח ראשוני של כוחות מיוחדים למדינה שמטרתם הינה הכשרה ואיסוף מודיעין. שר החוץ האמריקאי הגיע לביקור פתע בבגדד ובמחוז הכורדים בצפון (קרי אף ביקר בקהיר וצפוי לבקר גם בריאד). ראש ממשלת עיראק, מאליכי, מסרב להקים ממשלת אחדות עם הפלגים האחרים. משלוח נפט ראשון מכורדיסטן מגיע לישראל.

לוב

במהלך השבוע התקיימו הבחירות לפרלמנט.

איראן

לפי דיווחים שונים, איראן ממשיכה להזרים כוחות מיוחדים אל עבר עיראק בנוסף לשימוש בכטב"מים למטרות מודיעין. קיימים דיווחים סותרים לגבי היקף הפעילות האיראנית בלחימה עצמה אך תמונות המתפרסמות באיראן מראון על מספר רב של הלוויות לוחמים. נמשכות השיחות מול המערב סביב תוכנית הגרעין. בתקשורת לפחות, איראן מקשיחה עמדות. הפרלמנט האיראני העביר חוק האוסר ביצוע תהליכים רפואיים הפוגעים בפוריות באופן קבוע וזאת כחלק מהמאבק בהזדקנות האוכלוסיה.

סעודיה

המלך הורה על העלאת הכוננות לאורך הגבול עם עיראק בכדי למנוע זליגה של ISIS אל תוך הממלכה.

תימן

המורדים ההוטים בצפון ממשיכים לתקוף מטרות של כוחות הביטחון בהתקרבם לבירה צנעא. בדרום ממשיכים הקרבות בין כוחות הצבא לAQAP. בסיס צבאי ושדה התעופה בסעיון שבמחוז הארדמוט (שדה התעופה משמשה גם את חיל האוויר) במקביל.

סומליה

האיחוד האפריקאי בעזרת חיל האוויר הקנייתי תקף מחנות של אל-שאבאב והרג למעלה מ-80 מאנשיו. הארגון תקף מספר ימים לאחר מכן מלון בו שוכנים באופן קבע חיילי ונציגי האיחוד האפריקאי.

קניה

מתקפה נוספת על אזרחים באזור שהותקף בשבוע שעבר גבתה עוד 11 חיים.

ניגריה

מטען חבלה פוצץ במרכז קניות בבירה אבוג'ו וגבה את חייהם של 21 מבקרים. דיווחים סותרים אודות חטיפה נוספת של כ-70 צעירות וצעירים על ידי ארגון בוקו האראם.

אפגניסטן

זה מספר ימים בהם מתנהלים קרבות בין למעלה מלוחמי טאליבן לבין הצבא האפגני בדרום המדינה (מחוז הלמנד). האזור פונה רק לאחרונה מכוחות בינ"ל בהובלת ארה"ב. עקב טענות לזיופים בבחירות האחרונות, טרם הגיעו הצדדים להסכמה לגבי זהות מחליפו של הנשיא קרזאי.

פקיסטן

נמשך המבצע הצבאי כנגד הטאליבן בצפון מערב המדיני. הצבא הפקיסטני ממשיך לתקוף מטרות לאורך הגבול עם אפגניסטן מהאוויר ומהקרקע. 150,000 איש כבר נטשו את בתיהם כתוצאה מהקרבות. לוחמי טאליבן פתחו באש מקלעים אל עבר מטוס פקיסטני אזרחי (המטוס היה בטיסה סדירה מריאד ועליו 178 נוסעים ואנשי צוות) בזמן שנחת בשדה התעופה בפשוואר. כתוצאה מהירי נהרגה נוסעת ונפצעו שני אנשי צוות.

טורקיה

במהלך פגישה של בכירים ממדינו נאט"ו, הביעה טורקיה חשש מזליגת הלחימה בעיראק לשיטחה. הברית הבטיחה את מימוש הסכמי ההגנה במקרה ואכן תהיה זליגה כזאת.

שונות

אינדונזיה הביעה חשש מהתחדשות הטרור בשיטחה עקב יציאת קיצוניים לג'יהאד בסוריה ועיראק.

סין ביצעה למעלה מ-380 מעצרים במהלך החודש הראשון למבצע מיגור הטרור במדינה.
Download Full Publication Download