ATbar דו״ח אירועים 4-10 ביולי 2014

דו״ח אירועים 4-10 ביולי 2014

10/07/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

נעצרו שישה צעירים בגילאי 16 עד 22 בחשד למעורבות ברציחתו על רקע לאומני של הנער הערבי במזרח ירושלים כנקמה על חטיפתם ורציחתם של שלושת תלמידי הישיבה. בתגובה להתגברות הירי מכיוון רצועת עזה, יצא צה"ל למבצע "צוק איתן". חיל האוויר החל במתקפה רחבת היקף ברחבי הרצועה כנגד יעדי טרור. ארגוני הטרור ברצועה (חמאס, גא"פ, ג'יהאד גלובלי) פתחו במתקפת רקטות על דרום מדינת ישראל שהתפתחה לירי מטחים על גוש דן, ירושלים ודרומית לחיפה. מרבית הרקטות ייורטו על-ידי מערכת כיפת ברזל. במקביל, נעשה ניסיון להפיל כלי טיס ישראלים בעזרת טילי נ"מ מסוג איגלה וסטרלה. סוכל ניסיון לחדירה מהים באזור זיקים. 

סוריה

מספר ההרוגים עבר את רף 170,000. ISIS מגביר את לחימתו במורקדים הכורדים. צבא סוריה מתקדם לקראת כיבוש אלאפו. צבא סוריה מגביר את תקיפותיו על המורדים לאורך הגבול עם ישראל. מורדים איסלמיים בסדר גודל של חטיבה ערקו אל שורות ISIS בראקה.

לבנון

טרם נבחר נשיא. כוחות הביטחון ממשיכים במרדף אחר מחבלים פוטנציאלים ברחבי מרכז וצפון לבנון. לראשונה נפרשו כוחות ביטחון פלסטינים בחלק ממחנות הפליטים. נמשכת זליגת האש מכיוון סוריה כולל תקיפות אוויריות על יעדי טרור באזור ערסל. לבנון עומדת בפני משברי חשמל, מים ושריפות. כבר עתה ישנה הגבלת חשמל ברחבי המדינה וקיימים שיבושים באספקת המים.

מצרים

חייל נהרג וארבע נפצעו במתקפת טרור. צבא מצרים הרג למעלה מ-8 מחבלים בפעילות סיכולית. ארגון הטרור אנסאר בית אל-מקדסי חילקו עלונים כנגד הצבא. תשעה פצועים בפיצוץ מטען חבלה על רכבת באלכסנדריה.

ירדן

ירדן ממשיכה לתגבר כוחות לאורך הגבול עם עיראק.

עיראק

נמשכים הרבות בין לוחמי ISIS לבין כוחות צבא עיראק. גוברים הדיווחים אודות מעורבות איראן בלחימה. ככה"נ מדובר גם בטייסים איראנים המטיסים מטוסים שהגיעו מאיראן ורוסיה.

לוב

האו"ם מפנה את עובדיו הזרים מהמדינה. שלושה אירופאיים העובדים בחברה קבלנית נחטפו בטריפולי. לוב מחדשת את הזרמת הנפט.

איראן

בעוד נמשכות שיחות הגרעין, מתרבים הדיווחים אודות פערים עצומים בין מדינות המערב לאיראן, בדגש על מספר הסרכוזות.

סעודיה

שישה הרוגים בפיגוע התאבדות על נקודת מעבר בין תימן לסעודיה. מספר פצמ"רים נורו משטח עיראק אל תוך ערב הסעודית באזור ערער.

תימן

המורדים החוטים השתלטו על העיר אומראן צפונית לצנעה. נמשכת הלחימה בין צבא תימן ללוחמי AQAP. 

סומליה

ארגון אל-שאבאב תקף את ארמון הנשיאות, תקיפה שבמהלכה נהרגו כ-14 אנשי משמר. פיגוע מכונית תופת מחוץ לבניין הפרלמנט גבה את חייהם של ארבעה ופצע קרוב לשיבעה. דיווחים על שת"פ בין בוקו חאראם לאל-שאבאב בתחום המודיעין והידע.

קניה

נמשכים פשיטות אל-שאבאב כנגד כפרים לאורך חופי קניה. תקיפות אלה גבו את חייה של עשרות בני אדם. מתחם של שומרי שמורות טבע הותקף על-ידי חמושים. פיגוע תופת במסעדה בטנזניה השכנה. המסעדה הייתה פופולרית בקרב תיירים זרים ונפצעו בה 8.

ניגריה

63 מהנחטפות מלפני מספר חודשים הצליחו להימלט. הופסק הסיוע ההומניטרי בצפון קמרון בעקבות מתקפות ארגון בוקו חאראם. הרשויות בניגריה מדווחות על פעילות צבאית מוצלחת כנגד ארגון הטרור.

אפגניסטן

נמשך הכאוס סביב החשדות לזיופים בבחירות האחרונות לנשיאות. מחבל מתאבד הרג 16, כולל ארבעה חיילים צ'כים, במזרח המדינה. הטאליבן הצית 200 מכליות דלק של כוחות נאט"ו.

פקיסטן

צבא פקיסטן ממשיך במבצע הצבאי כנגד הטאליבן. תקיפת כטב"מ אמריקאי כנגד מטרה באזור וואזריסטן.

טורקיה

טורקיה קיבלה החלטה להגביר את סיכול העברת חברי ארגוני המורדים בין סוריה ועיראק.

שונות

הועלתה הכוננות בשדות תעופה ברחבי העולם, בדגש על טיסות אל ארה"ב. נחשף מודיעין המלמד על כוונת AQAP וג'האבת א-נוסרה לעשות שימוש במכשירים אלקטרוניים להפלת מטוס נוסעים.
Download Full Publication Download