ATbar דו״ח אירועים 19-25 בספטמבר 2014

דו״ח אירועים 19-25 בספטמבר 2014

25/09/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

כוח משולב של השב"כ, צה"ל, והימ"מ איתן וחיסל את שני מבצעי פיגוע החטיפה והרציחה של שלושת הנערים ביוני 2014. חיל האוויר הישראלי יירט בעזרת סוללת פטריוט מטוס סוחוי 24 סורי שחצה את גבול ישראל במהלך תקיפת מטרות מורדים בצמוד לגדר המערכת. הרשות הפלסטינית והחמא"ס הגיעו להבנות לגבי משילות ברצועת עזה מתוך כוונה ליישר את ההדורים ביניהם. ההסכם המתגבש דן בסוגיית ניהול מבני הממשל תחת ממשל האחדות אך אינו עונה על סוגיית הכוח הצבאי ברצועה.

סוריה

מדינות הקואליציה תקפו מספר מטרות דאע"ש, ג'האבת א-נוסרא, וקבוצת ח'ורסאן. בין המטרות שהותקפו היו מרכזי תקשורת. מטרות מימון, מחנות אימונים ובתי זיקוק נפט. התקיפות בוצעו באמצעות כלי טיס מאויישים ובלתי מאוישים ובעזרת טילי שיוט ששוגרו מכלי שיט במפרץ הפרסי ומפרץ עקבה.

לבנון

נאצראללה בנאומו קורא לממשלת לבנון שלא להצטרף לקואליציה כנגד דאע"ש שכן זו נולדה בחטא. גובר החשש מניסיונות דאע"ש וג'האבת א-נוסרא לגרור את לבנון אל תוך הכאוס בסוריה ועיראק.

מצרים

לפחות שני שוטרים הרוגים בפיצוץ מטען חבלה מחוץ למשרד החוץ בקהיר.מקורות תיירות מדווחים על עליה של כ-16% במספר התיירים המבקרים במדינה בחודש יולי בהשוואה ל-2013. בסיני נמצא עוד גופה ערופת ראש של חשוד בשת"פ עם ישראל. כוחות הביטחון המצרים הרגו פלסטיני שיצא ממנהרה באזור רפיח לאחר קבלת התראה על כוונה לביצוע פיגוע. דאע"ש קוראת להגברת הפעולות כנגד כוחות הביטחון המצריים בסיני.

ירדן

המטיף אבו קטאדה נמצא לא אשם גם בשאר סעיפי הטרור שיוחסו לו ולכן הוא ישוחרר לחופשי. ישנה סברה שבית המשפט שיחרר אותו שכן הוא מדבר בגנות שאיפותיה של דאע"ש.הממשל הירדני החל לפעול כנגד בניה לא חוקית של מסגדים ברחבי הממלכה. חיל האוויר הירדני החל להשתתף בתקיפת מטרות ג'יהאד בשטח סוריה.  

עיראק

ארה"ב וצרפת ממשיכות לתקוף מטרות של דאע"ש בעיקר בצפון עיראק אך גם מספר מטרות במערב עיראק במחוז ענבאר. ארה"ב מתכוונת לפרוס מספר אלפי חיילים בעיראק. מפקדת הדיביזיה הראשונה כבר החלה את הכנותיה לקראת הפריסה. הכוחות הכורדים, בעזרת כוחות איראנים והתקיפות האוויריות, מתקדמים לקראת כיבוש שכר מוסול. ראש ממשלת עיראק מזהיר את ארה"ב וצרפת מכוונת דאע"ש לפגוע במערכת הרכבת התחתית של שתי המדינות, מידע שהפתיע את ארה"ב וצרפת.

לוב

אמ"ל

איראן

מסרים סותרים יוצאים מאיראן לגבי הסכם הגרעין והקואליציה נגד דאע"ש. הרטוריקה בטהרן היא כי השיחות על תוכנית הגרעין עלו על שרטון בעוד המערב ממשיך להאמין באפשרות להגיע לפשרה לפני פקיעת לוח הזמנים בחודש נובמבר. קולות באיראן מנסים לקשור את ההצטרפות לקואליציה נגד דאע"ש בוויתורים של המערב בשיחות הגרעין. בעוד איראן יוצאת נגד דאע"ש, הן מילולית והן צבאית (תמיכה לכורדים ), היא גם מתנגחת בקואליציה בראשות ארה"ב. לראשונה מאז המהפכה ב-1979 נפגשו מנהיגי איראן ובריטניה.

סעודיה

ערב הסעודית הצטרפה באופן פעיל לקואליציה נגד המדינה האיסלאמית. את התקיפות האוויריות בסוריה הוביל הנסיך, סאלמאן בין עבדולעזיז אל-סעוד, בנו של יורש העצר הסעודי. הכלכלההסעודית רשמה האטה בצמיחה מ-5.1% ברבעון השני של 2013 ל-3.8% ב2014. בנוסף, דו"ח של המטבע העולמי צופה גרעון כספי בשנת 2015. ההאטה בצמיחה נובעת מביקוש ומחירי נפט נמוכיםבנוסף למיזמי תשתיות גרנדיוזיים.

תימן

למרות שהושג הסכם בין נשיא תימן למורדים החוטים, נמשך המצור על מבני ממשל ברחבי הבירה. ארגון AQAP יצא בקריעה לסונים באשר הם להצטרףלג'יהאד כנגד המורדים. שני פיגועי התאבדות כנגד החוטים התרחשו בצנעה ובצעאדה.

סומליה

בשבוע האחרון ערקו -300 אנשי אל-שאבאב ונכנעו לידי כוחות הביטחון הפועלים באזור.

קניה

שני אזרחים איראנים, גבר ואישה, נעצרו עם כניסתם לקניה כשברשותם דרכונים ישראלים גנובים.  אין זו הפעם הראשונה בה נעצרים אזרחים איראנים בדרכם לאירופה שבחזקתם דרכונים מזויפים.

ניגריה

ניגריה טוענת לחיסולו של מנהיג בוקו האראם, אבובקר שקאו, זאת הפעם השלישית. הארגון רודף אחר פליטים ניגרים שברחו למדינה השכנה, קמרון.

אפגניסטן

שני המועמדים בבחירות האחרונות חתמו על הסכם שיתוף כוחות במטרה לייצב את המדינה. ארה"ב שחררה בחשאי 14 אסירים פקיסטניים מכלא באגראם.

פקיסטן

8 הרוגים ועוד מספר פצועים בתקיפת כטב"מ אמריקאי מחנה אוזבקי באזור וואזריסטאן. 3 הרוגים ו13 פצועים מפיצוץ מחבל מתאבד בפשוואר.

טורקיה

גוברת הביקורת העולמית סביב היעדרותה של טורקיה מהקואליציה נגד דאע"ש. עולות תהיות לגבי תוכן הסכם שחרור אנשי הקונסוליה הטורקית במוסול שהוחזקו על-ידי המדינה האסלאמית.

שונות

בבריטניה נעצרו מספר מטיפים קיצוניים וביניהם אנג'ם חודארי.

בארה"ב הורשע הבנק הערבי, הממוקם בירדן, בפסק דין תקדמי בכך שסייע לארגון הטרור, חמא"ס.

בהולנד ובמדינות אחרות הנוטלות חלק בתקיפות כנגד דאע"ש פורסמו קריאות רשמיות לחייליהם לשקול את התנועה על מדים מחוץ לבסיסם מחשש לפעולות נקם (מצד איסלאמיסטיים).

Download Full Publication Download