ATbar דו״ח אירועים 26 בספטמבר עד 2 באוקטובר 2014

דו״ח אירועים 26 בספטמבר עד 2 באוקטובר 2014

02/10/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

נמשכים אירועי יידויי האבנים אל עבר כלי רכב במזרח ירושלים וברחבי הגדה המערבית. כוחות הביטחון החלו לעצור חשודים המגלים תמיכה בארגון דאע"ש. אבו מאזן מאיים בהפסקת השת"פ הביטחוני באם מועצת הביטחון של האו"ם לא תתמוך בלו"ז לסיום הכיבוש.

סוריה

נמשכת תקיפת מטרות דאע"ש ואל קאעידה על-ידי בעלות הברית. המטרות שהותקפו כולל גם מאגרי תבואה ומסופי גז. כמו כן, הושמדו רוב אם לא כל בתי הזיקוק שבשליטת דאע"ש. מספר רב של הרוגים בשני פיגועים בעיר חומס. לוחמי דאע"ש מתקרבים לקבר סולימן שאח הקדוש לטורקים, מה שעלול לגרור תגובה מצד טורקיה הנמנעת עד שלב זה מהתערבות גלויה בנעשה.

לבנון

נמשכת מגמת חימוש צבא לבנון. הממשל במגעים עם רוסיה לרכישת אמל"ח הכולל טילי קורנט, האיראנים התחייבו לספק סיוע צבאי, ארה"ב סוגרת עסקת מסוקים נוספת, וצרפת על סף חתימה הסכם אספקת אמל"ח בגובה 2 מיליארד דולר.

מצרים

צבא מצרים ממשיך בגל המעצרים וחיסולים של איסלאמיסטיים בסיני. מצריים מגעים מתקדמים לרכישת מטוסי קרב מתקדמים מרוסיה. מצריים שוקלת להחיות את פרויקט האנרגיה הגרעינית אותו יזם נאצר ב-1950. הוכרזה הקמת ארגון חדש תחת השם ג'ונד אל-חאליפה במצרים ("Jund al-Khilafah in the Land of Kinana (Egypt)") שנשבע אמונים לדאע"ש.

ירדן

אמ"ל

עיראק

בריטניה החלה להשתתף באופן פעיל בתקיפת מטרות דאע"ש. אוסטרליה אף היא הצטרפה למאמץ בתפקיד סיוע מודיעיני. הכורדים כבשו מידי דאע"ש מעבר גבול בין סוריה לעיראק. לוחמי הארגון השתלטו על בסיס צבאי כ-75 ק"מ צפונית לבגדד ותוך כדי כך השתלטו על אמל"ח רב והטילו מצור על מאות חיילים עיראקים. בגל פיגועים כנגד מטרות שיעיות נהרגו למעלה מ-50 בני אדם. במהלך חודש ספטמבר נהרגו קרוב ל-4,000 איש ברחבי עיראק.

לוב

המורדים מסרבים לשיחות בתיווך האו"ם. מצריים מציעה סיוע בצורת אימונים צבאיים לצבא לוב.

איראן

אמ"ל

סעודיה

ערב הסעודית הקטינה את יצור הנפט במטרה לייצב את מחירו. בחודש הבא אמורה ארה"ב לעקוף את הממלכה בייצור נפט נוזלי. בימים אלה מתקיים החאג'.

תימן

AQAP מפרסם קריאה לביצוע פיגועים כנגד מטרות אמריקאיות ומערביות באשר הם. הארגון לקח אחריות לשיגור הרקטה אל עבר שגרירות ארה"ב בצנעה. ארה"ב ממשיכה לתקוף מטרות AQAP מזדמנות בעזרת כטב"מים. המורדים החוטים מסרבים לפנות את הבירה למרות שנחתם הסכם בינם לבין נשיא תימן. במארב של AQAP נהרגו חמישה חמושים חוים באל-באידה. AQAP ממשיך לחסל קציני מודיעין תימנים. ארגון אנסאר אל-שריעה לקח אחריות על פיצוץ מכונית תופת מחוץ למפקדה שיעית הממוקמת בקרבת בית חולים במחוז מאעריב.

סומליה

ארגון אל-שאבאב מוציא להורג חשודים בריגול בעוד הכוחות האפריקאים ממשיכים באופנסיבה כנגד הארגון.

קניה

אמ"ל

ניגריה

פורסמה הקלטת וידאו חדשה בכיכובו של מנהיג בוקו האראם המכחיש את מותו.

אפגניסטן

שורה של פיגועי התאבדות כנגד אוטובוסים הנושאים אנשי צבא וביטחון מקומיים. הטאליבן לקח אחריות לפיגועים.ארה"ב ונשיאה החדש של אפגניסטן חתמו על חוזה להארכת שהות חיילי ארה"ב במדינה עד 2024. מדובר ב-10,000 חיילים שימשו למטרת אימון והדרכה.

פקיסטן

אמ"ל

טורקיה

מתרבים הדיווחים כי העסקה בין טורקיה לדאע"ש סביב שחרור 49 אנשי הקונסוליה במוסול כללה רכישת 100,00- עד 100,000 חביות נפט ביום בעלות ממוצעת של 35$ לחבית.

שונות

מחלקת בטחון המדינה האמריקאית פרסמה אזהרה לרשויות האכיפה בארה"ב בגין אפשרות לפעולות נקמה בדמות "זאב בודד".

Download Full Publication Download