ATbar דו״ח אירועים 7-13 בנובמבר 2014

דו״ח אירועים 7-13 בנובמבר 2014

13/11/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

נמשכות המהומות בירושלים ובמגזר הערבי. שני פיגועי דקירה, האחד בתל אביב והשני באלון שבות, הותירו חייל ואזרחית הרוגים. גובר החשש מחידוש הירי אל עבר ישראל מכיוון הרצועה. ישראל סירבה את כניסתה שלמשלחת האו"ם לחקר פשעי ישראל ב'צוק איתן'. רוה"מ נתניהו נפגש בירדן עם המלך עבדאללה ומזכיר המדינה קרי. חיל הים פגע בסירת דיג שניסתה להבריח סחורה ממצרים לרצועת עזה.צה"ל הקים גדוד חדש להגנה על גבולה המזרחי של ישראל.

סוריה

קרבות עזים בקרבת החרמון על גבול לבנון-סוריה השאירו מספר רב של הרוגים לכוחות דרוזים נאמני אסד, אך לכוחות המורדים. חמישה מדעני גרעין חוסלו בצאתם ממכון המחקר בדמשק. נמשכות תקיפות הקואליציה כנגד מטרות דאע"ש. חיל האוויר הסורי גם ממשיך לפעול ולהטיל פצצות חבית על מטרות מורדים.

לבנון

חיל האוויר הסורי תקף שתי מטרות באזור הגבול המזרחי של שלבנון. בלגיה הודיעה כי הינה פורשת מיוניפי"ל. דיווחים אודות כך שהחיזבאללה מגייס לוחמים מקרה האוכלוסיות הלא מוסלמיות בכדי להילחם נגד דאע"ש. הדיווח מצטרף לשורת דיווחים אודות מצוקת כוח האדם של הארגון.

מצרים

אנסאר בית אל-מקדאס שוב נשבע אמונים למדינה האסלאמית. מצרים, קפריסין ויוון חתמו על הסכם שת"פ בתחום האנרגיה למורת רוחה של טורקיה. פיגוע ברכבת הרג ארבעה. נמשכים המתקפות כנגד כוחות הביטחון בצפון חצי האי סיני. מספר תקיפות כנגד שוטרים וחיילים באזור רפיח המצרית. פיגוע ברכבת התחתית של קהיר הותיר כעשרה פצועים. ספינת סיור מצרית הותקפה על-ידי כוחות לא ידועים בסירות דיג כ-70 ק"מ צפונית לדאמיאטה. 5 קצינים נפצעו ו-8 נעדרים. חילות האוויר והים המצרים השמידו שלוש מהסירות ושבו בין 20 ל-32 מעורבים.

ירדן

הממלכה ממשיכה לתמוך באופן פעיל בקואליציה כנגד דאע״ש.

עיראק

שתי תקיפות אוויריות של הקואליציה כנגד הנהגת דאע"ש. לפי הדיווחים הלא מאומתים נפצע מנהיג הארגון, אל-באגדדי, ונהרג סגנו. בתקיפות נהרגו עוד מהנהגת הארגון. כוחות עיראקיים כבשו את עיר הנפט, ביג'י. ארה"במשעה את העברת מטוסי ה-F16 לעיראק. ארה"ב שלחה כ-50 יועצים צבאיים למחוז ענבאר.נמשכות תקיפות הקואליציה כנגד מטרות דאע"ש. נמשכים הפיגועים כנגד מטרות שיעיות ברחבי עיראק.

לוב

השבטים במזרח המדינה מאיימים להכריז על עצמאות. איסלאמיסטיים בדארנה הכריזו על העיר כחלק מחליפות המדינה האסלאמית. הקרבות באזורי החוף מתקרבים למסופי הנפט ועלולים לפגוע ביכולת היצוא של המדינה. פיגוע מכונית תופת בטוברוק, מושבה הזמני של הממשלה הלובית. התפוצצות מכונית תופת בקרבת השגרירות המצרית בטריפולי ונטרול נוספת בקרבת שגרירות איחוד האמירויות.

איראן

איראן הודיעה כי שידרגה את יכולות הסרכזות שברשותה. איראן ורוסיה על סף חתימת הסכם הקמת שני כורים גרעיניים נוספים בבושאר.

סעודיה

גל מעצרים של חשודים בטרור עקב פיגוע הירי כנגד בית מפגש שיעי במזרח המדינה. הממלכה במגעים עם פינלנד להקמת רשות לאנרגיה עתידית כחלק מתוכנית אזרחית לפיתוח יכולות אלה. במקביל, מגבירה הממלכה את פעילותה בפיתוח יכולות אנרגיה סולארית. קיימים דיווחים על תחילתה של מלחמת מחירי נפט גולמי בין ערב הסעודית לארה"ב.

תימן

AQAP לקחו אחריות על ניסיון לפגוע בשגריר ארה"ב במדינה. ארה"ב שוקלת לפנות את השגרירות עקב העליה באירועים הביטחוניים בבירה. כוחות הביטחון התימנים הרגו את אמיר מחוז לאהיג', טוריק אל-עשירי, בעת ניסיון לעצרו. שבעה הרוגים מקרב ארגון AQAP בתקיפת כטב"מ אמריקאי באזור עזאן שבמחוז שעבוואה. תימן הכריזה על הקמת ממשלה חדשה. נמשכים הקרבות בין החוטים לאסלאמיסטים בדרום המדינה.

סומליה

אמ"ל

קניה

עשרה חשודים בהשתייכות לארגון אל-שאבאב נעצרו במדינה, כולל שתי מחבלות מתאבדות.

ניגריה

ארה"ב סירבה לספק לניגריה נשק כדי להילחם בבוקו חאראם. ציידים מקומיים הרגו למעלה מ-70 לוחמי בוקו חאראם. פיגוע תופת מחוץ לבית ספר גבה את חייהם של 47. 

אפגניסטן

מנהיג חיזב-א-איסלאמי, גולבדין חיקמאטייר, קורא לסיום ההתנגדות החמושה.ניסיון חיסול של מפכ"ל משטרת קאבול. פיגוע התאבדות כנגד שוטרים בקאבול גבה את חייהם של 12.

פקיסטן

סדרת מטעני צד בצפון מערב המדינה השאירה מעל ל-10 הרוגים. האקרים פקיסטניים הגבירו את מספר התקיפות על אתרים הודים. רשויות הביטחון טוענות כי אלים מתומכי הטאליבןהצטרפו לשורות דאע"ש. נרשמת התקרבות בין פקיסטן לסין בנושאי שת"פ על רקע לוחמה בטרור. תקיפת כטב"מ אמריקאית פגעה בארבע חשודים בטרור בצפון מערב המדינה. חיל האוויר הפקיסטני תקף מטרות על גבול אפגניסטן והרג 19 חשודים בטרור.

טורקיה

שלושה מלחים מהצי האמריקאי הותקפו על-יד מספר צעירים לאומניים. מתרבים הדיווחים אודות השת"פ בין טורקיה לדאע"ש. טורקיה העבירה איום לוחמני כנגד מדינת ישראל עקב האירועים בהר הבית.

שונות

רשויות הביטחון בבריטניה מדווחות כי סיכלו ניסיון לרצוח את המלכה באירועי יום הזיכרון למלחמת העולם הראשונה.

Download Full Publication Download