ATbar דו״ח אירועים 31 באוקטובר עד 6 בנובמבר 2014

דו״ח אירועים 31 באוקטובר עד 6 בנובמבר 2014

06/11/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

רקטה שנורתה מכיוון הרצועה נפלה בשטח פתוח על גבול הרצועה. פיגוע דריסה בקרבת תחנת הרכבת הקלה בשכונת שייח ג'ארח גבה את חייהם של שניים ופצע נוספים. החרפה בהפרות הסדר במזרח ירושלים ובהר הבית. 

סוריה

דאע"ש פתחו את שעריו של בית ספר ללימודי דת ע"ש אוסמה בין לאדן. סוכנות הידיעות הסורית הרשמית פתחה עמוד בעברית באתר הבית שלהם. המטרה היא ככה"נ ליצור הזדהות עם המשטר בקרב אזרחי מדינת ישראל. ארה"ב שוקלת להרחיב את מעגל המטרות גם לארגון ג'האבת א-נוסרא. יצרן הפצצות של קבוצת ח'ורסאן ככה"נ נהרג בתקיפת כטב"מ אמריקאי על רכבו. דווח על כך שאיראן שוקלת להקים ארגון תואם לחיזבאללה בסוריה.

לבנון

חזית א-נוסרא הגישה רשימה של אסירים אותם היא דורשת שישוחררו בתמורה ל-27 החיילים והשוטרים הלבנונים בהם היא מחזיקה. שוב ירי רקטות משטח סוריה אל עבר צפון לבנון. הושגה הסכמה לגבי מועד קיום הבחירות לפרלמנט, 2017. נחתמה עסקת הנשק בין ערב הסעודית וצרפת. במסגרה העסקה, תספק צרפת פלטפורמות אוויריות, ימיות, וקרקעיות במימון סעודי בשווי 3$ מיליארד. ההתניה להסכם הייתה כי הנשק לא יעבור בשום שלב לידי החיזבאללה וכי לבנון תימנע מלקבל סיוע צבאי מאיראן.

מצרים

מצרים ממשיכה בהרס הבתים ברפיח המצרית במטרה ליצור אזור חיץ אל מול רצועת עזה. באישור מדינת ישראל, הוכנסו כוחות קרקעיים נוספים אל חצי האי סיני במטרה להילחם בארגוני הג'יהאד הפועלים באזור.אנצאר בית אל מקדס נשבעו אמונים לדאע"ש באופן רשמי. נמשכים הפיגועים כנגד כוחות הביטחון המצרים בסיני.

ירדן

בעקבות המהומות בהר הבית, החזירה ירדן את שגרירה בישראל. ירדן אף מאיימת בביטול הסכם השלום באם לא יבוא המצב לסיומו. 

עיראק

לפי המספרים של האו"ם, מעל 1,200 איש נהרגו במהלך חודש אוקטובר כתוצאה מאירועי טרור ומעל 2,100 נפצעו. דאע"ש החלו לתקוף שבטים סוניים שאינם משתפים עימם פעולה. 300 הרוגים בתקיפה על שבט במחוז ענבאר. עליה בשימוש במשוריינים אמריקאים לשעבר כרכבי תופת. לוחמי דאע"ש ממשיכים להתקדם בזירת צפון עיראק למרות התקיפות האוויריות של הקואליציה. מומחים מתריעים בפני משבר מים כתוצאה מחובר השליטה על סכר מוסול.

לוב

נמשכים הקרבות בטריפולי ובנגאזי.העיר בנגאזי קרובה להיכבש מחדש על-ידי הצבא הלובי. בקרבות השבוע מעל ל-140 הרוגים.

איראן

הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה גרעינית פרסמה מידע אודות כך שאיראן הגדילה את עתודות גז האורניום המועשר לרמה נמוכה שברשותה. בתקשורת האמריקאית פורסם כי הנשיא אובמה שלח איגרת אודות האינטרסים המשותפים בלחימה בדאע"ש אל מנהיגה הרוחני של הרפובליקה האיראנית.

סעודיה

פיגוע ירי במזרח המדינה כנגד מתפללים שיעים הרג חמישה.

תימן

AQAP חיזקו את אחיזתם באחד המחוזות בחודידה. הארגון הגביר את תקיפותיו המשולבות בעת שתקף שלוש פרובינציות בו זמנית בחודידה, עביאן, ולחאג'. החוטים כבשו את ג'בל ראס מידי AQAP בעוד כטב"מ אמריקאי חיסל חמישה מפקדים בארגון, כולל את אל-באדאני שהיה אמון על הדרכת מחבלים מתאבדים. בנוסף, חוסל גם אמיר מחוז ביידאה, נביל אל-דאהחאב (גיסו של אל-אוולקי). במתקפת הכטב"מ חוסלו סה"כ 20 חשודים בהשתייכות לארגון. הארגון ממשיך לתקוף מחנות צבאיים ברחבי תימן. הפסקות חשמל רבות ברחבי תימן עקב תקיפת תחנת ממסר במחוז שעבוואה. התנקשות בחייו של מנהיג האופוזיציה.

סומליה

נמשכת הפעילות ההתקפית מצד כוחות הביטחון הסומליים כנגד ארגון אל-שאבאב.

קניה

אמ"ל

ניגריה

ארגון בוקו חאראם ממשיך בתקיפת כפרים בצפון המדינה כולל שוד בנקים ובזיזת רכוש.

אפגניסטן

פיגוע מכונית תופת כנגד כוחות ביטחון אפגנים גבה את חייהם של 11 חיילים ושוטרים. במהלך השבוע נרצחו שופט וסגן מושל במחוזות שונים במדינה. כוחות הביטחון הרגו למעלה מ-20 לוחמי טאליבן במהלך פעילות לסיכול טרור.

פקיסטן

פיגוע התאבדות כנגד התכנסות של שיעים כחלק מחג העשורא בגבול פקיסטן-הודו גבה את חייהם של עשרות. 

טורקיה

אמ"ל

שונות

דו"ח בריטי (ICSR) מלמד כי מרבית הבריטים המצטרפים לשורות דאע"ש עושים זאת כתוצאה מלחץ חברתי ולא כתוצאה מהתעמולה ברשתות החברתיות.

דו"ח של האינטרפול מצביע על שימוש בספינות שייט בים התיכון כאמצעי תחבורה מועדף על-ידי המצטרפים ללחימה בסוריה במטרה להימנע מפיקוח הרשויות בשדות התעופה.

חשד לרצח איש דת שיעי מחוץ למסגד בפרבר של סידני, אוסטרליה, על-ידי תומכי דאע"ש.

מספר מדינות ערב, ביניהן מצרים, ערב הסעודית, כווית, ואיחוד האמירויות, נפגשו בכדי ליצור כוח משימה משותף למלחמה בהתחמשות ארגוני הטרור במדינות ערביות נכשלות.

Download Full Publication Download