ATbar דו״ח אירועים 14-20 בנובמבר, 2014

דו״ח אירועים 14-20 בנובמבר, 2014

20/11/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

פיגוע דקירה וירי במהלך תפילת שחרית בבית כנסת בשכונת הר נוף בירושלים. במהלך הפיגוע נהרגו ארבעה אזרחים ושוטר ונפצעו עוד כחמישה בדרגות פציעה שונות. שני המפגעים הפלסטינים נהרגו מירי כוחות המשטרה. נמשכות הפרות הסדר במזרח ירושלים. מהומות ופצועים כתוצאה מעימותים בין דרוזים למוסלמים באבו-סנאן. התגברות בירי הרקטות אל עבר הים משטח רצועת עזה כחלק מתהליך ניסוי כלים של הארגון.

סוריה

נערף ראשו של עובד הסיוע האמריקאי, פיטר קסיג. נמשכות התקיפות האוויריות של הקואליציה על מטרות דאע"ש באזור צפון סוריה. בפעם השלישית מאז תחילת התקיפות האוויריות, תקפו מטוסי ארה"ב מטרות של קבוצת ח'ורסאן, שלוחה של אל-קאעידה אפגניסטאן. על-פי דיווחים בתקשורת המערבית, עומדים בפני תבוסה בצפון המדינה, דבר המשאיר את מרבית הצפון תחת שליטת ארגונים ג'יהאדיסטים, בדגש על דאע"ש וג'האבת א-נוסרא.עם זאת, ממשיך משטר אסד לתקוף מטרות מורדים באזור העיר חומס. צבא סוריה כבש מחדש את שדה הנפט אל-שאער מידי דאע"ש. עליה במפר התקיפות האוויריות של צבא סוריה.

לבנון

קבוצת נשים עטויות חיג'אב פועלות בצפון המדינה בשירות דאע"ש במטרה לגייס נשים נוספות לשורות הארגון. אחת הנשים נעצרה בחשד לכוונתה לשמש כנהגת מכונית תופת. בית הדין המיוחד לרצח חרירי נכנס לשלב הראיות אודות מעורבות סוריה ברצח. נמשכת הפעילות הצבאית בצפון המדינה כנגד חשודים בהשתייכות לקבוצות איסלאמיסטיות. במהלך הפעילות נפצעו מספר חיילים לבנוניים. סין, קוראיה הדרומית, וירדן אף הן מעוניינות לספק סיוע צבאי, בצורת חימוש וציוד, לצבא לבנון. רשויות הביטחון בלבנון אסרו את הקרנתו של סרט איראני אודות המהפכה הירוקה בתואנה כי הוא פוגע ברגשותיה של מדינה אחרת. איראן ובנות בריתה מפעילות לחץ על הממשלה הלבנונית לקבלת הסיוע הצבאי האיראני.

מצרים

אנסאר בית אל-מקדס לקח אחריות על פיצוץ צינור הגז בין מצרים לירדן. כוחות הביטחון המצרים החליטו להרחיב את רצועת הביטחון בין בתי התושבים ברפיח המצרית לגבול רצועת עזה. שני מקרי מוות משפעת העופות. עשרה אזרחים הרוגים בעימותים בין אנסאר בית אל-מקדס (דאע"ש בסיני) לבין כוחות הביטחון. התובע המצרי במשפטו של הנשיא המודח מורסי דורש גזר דין מוות.

ירדן

הממלכה מעקבת את החזרת השגריר לישראל.

עיראק

בכוונת המדינה האסלאמית להנפיק מטבעות העשויים מזהב, כסף, וארד בכדי להחליף את המטבע העיראקי והסורי. ראש הממשלה העיראקי פיטר 36 מקציניו הבכירים עקב הכישלון מול דאע"ש. ארה"ב שוקלת שליחת כוחות קרקעיים לעיראק במסגרת מלחמתה בדאע"ש. מספר פיגועים ברחבי בגדד בקרבת שדה התעופה הרגו לפחות חמישה ופצעו אחרים. אחד ממטעני החבלה כוון אל עבר שיירה של האו"ם בקרבת ה"אזור הירוק". מנהיג צ'צ'ניה טוען כי עומאר אל-שישאני (הצ'צ'ני) חוסל בעיראק. הממשל העיראקי טוען כי מטוסים זרים מעבירים ציוד צבאי לידי דאע"ש באזורים שבשליטתם. פיגוע מכונית תופת במרכז העיר אירביל הרג חמישה ופצע 22.  מנהיג דאע"ש במוסול, ראדוואן טאלב אל-חמדוני, נהרג בתקיפת הקואליציה על ריכבו.

לוב

בחודש האחרון נמלטו למעלה מ-100,000 איש מאזורי הקרבות. הממשלה מזהירה מרכישת נפט מידי המורדים. הוכרזה הפסקת אש זמנית על-ידי האו"ם בעיר בנגאזי. האו"ם הכריז על ארגון 'אנסאר א-שריעה' כארגון טרור.

איראן

איראן פתחה קו ייצור נוסף לזהב במטרה לפגוע בהשפעת הסנקציות על כלכלת המדינה. דלף מידע מדו"ח מודיעיני המראה כי איראן עוקפת את הסנקציות המוטלות עליה וממנת את פעילות כוח קודס בחו"ל דרך בנקים בסין. איראן מתקשה למצוא מועמד מוסכם לתפקיד שר המדע זה מספר שבועות. ערב תאריך היעד השני לחתימה על הסכם גרעין מול המערב, לא נראית אפשרות לגישור על הפערים.

סעודיה

מנהיג דאע"ש, אל-באגדדי, קורא לג'יהאד כנגד ערב הסעודית. כוחות הביטחון הסעודיים הגבירו את הכוננות ואת היערכותם לאורך הגבול עם תימן לאור התחזקות והתפשטות החוטים. ערב הסעודית הודיעה כי הרחיבה את איזור החיץ מינה לבין עיראק וביקשה מאזרחיה שלא להתקרב לאזור. גורמים בממלכה מביעים חשש ממלחמה עדתית אותה מנסה דאע"ש להצית.

תימן

תקיפת כטב"מ אמריקאי הביאה למותם של שבעה חשודים בהשתייכות לAQAP. הממשל התימני הודה כי הינו משלם פיצויים לנפגעי תקיפות כטב"מ. נמשכים הקרבות בין החוטים לAQAP. החוטים הצליחו לכבוש מחדש את אזור ראדא במרכז תימן במחיר של עשרות מלוחמיהם.סוכל ניסיון לגנוב טורבינות כוח במהלך העברתם. נהרג מנהיג המפלגה הסונית אל-איסלאח בפיצוץ מכונית תופת.  השבטים במחוז מאעריב מתנגדים לנוכחות החוטים ומתארגנים לסילוקם. דיווחים על מרד בקרב חיילי יחידה מובחרת עקב מינוי מפקד חדש ליחידה במקום אחיינו של הנשיא המודח, צאלח.

מדינות המפרץ הפרסי

מדינות המפרץ, כולל ערב הסעודית, הסכימו להחזיר את שגריריהן לקאטר לאחר הגעה להסכמה בסוגיית התמיכה בטרור של המדינה. 

בכווית, הכנסות המדינה ירדו ב-4.4% במחצית הראשונה של 2014 עקב הירידה במחירי הנפט הגולמי. ההכנסות מנפט מהוות 94% מכלל הכנסות המדינה.

איחוד האמוריות פרסם רשימה של כ-80 ארגונים המסומנים כארגוני טרור. בין הארגונים ניתן למצוא את האחים המוסלמים, בוקו חאראם, המורדים החוטים, אל-קאעידה על ארגוניו השונים, ודאע"ש.

סומליה

ארגון אל-שאבאב לקח אחריות לירי פצ"מרים לכיוון הארמון הנשיאותי. לא היו נפגעים ונגרם נזק לרכבים מחוץ למתחם הארמון.

קניה

גובר החשש לפיגוע טרור בבירה על-ידי ארגון אל-שאבאב לאור התרבות ידיעות מודיעיניות בנדון. המשטרה במומבסה הביאה לסגירתם של ארבעה מסגדים עקב חשד להטפה קיצונית בשטחם. כתוצאה מכך התפתחו מהומות בסדר גודל קטן באזור.

ניגריה

צבא קמרון ממשיך להילחם בחדירות של ארגון בוקו חאראם לשיטחו. צבא ניגריה כבש מחדש את העיירה צ'יבוק. קרבות עזים בין הצבא לארגון בוקו חאראם במחוז אדאמאוואה.

אפגניסטן

ארגון הטאליבן לקח אחריות על שני ניסיונות פיגוע כנגד שיירה של נאט"ו במדינה. חייל כוח נאט"ו (אמריקאי) נהרג מירי חמושים בצפון מזרח המדינה. מספר הרוגים במתקפת טרור של הטאליבן במחוז קונאר שבמזרח המדינה. פיגוע התאבדות שכוון נגד חברת פרלמנט אפגנית הותיר שלושה הרוגים ולמעלה מ-20 פצועים. חברת הפרלמנט סבלה פצעים קלים בלבד. מתחם בפרברי קאבול המאכלס עובדי קבלן זרים הותקף על-ידי חמושים מהטאליבן. האירוע הסתיים ללא נפגעים לתושבי המתחם.

פקיסטן

חיל האוויר הפקיסטני תקף בצפון מזרח המדינה והרג כ-30 חשודים בטרור.תקיפת כטב"מ אמריקאית גבתה את חייהם של שישה החשודים בהשתייכות לטאליבן. סין ופקיסטן מחזקות את שיתוף הפעולה הצבאי ביניהן. חמושים תקפו עמדה של הצבא על גבול אפגניסטן באזור וואזריסטן, הרגו ארבעה חיילים ושבו שמונה. הצבא הפקיסטני ערך ניסוי בטיל בליסטי בעל יכולות גרעיניות. מטען חבלה שהונח על מסילת הברזל במחוז בלוחיסטן גרם לירידת רכבת מהפסים ולפציעתם של שמונה. ארגון 'הצבא לשחרור בלוחיסטן המאוחדת' לקח אחריות על הפיגוע.

טורקיה

טורקיה עומדת בסירובה להצטרף באופן פעיל ללחימה בדאע"ש. גובר החשש מהגעת עד 3 מיליון פליטים חדשים מסוריה. מגיעים דיווחים על-כך ששומרי גבול טורקיים יורים בפליטים המנסים לברוח מסוריה.

שונות

דו"ח רשמי בצרפת מראה כי ישנה עליה של 82% במתגייסים לג'יהאד בעיראק וסוריה. במקביל, ג'יהאדיסטים ממוצא צרפתי הנמצאים בסוריה קוראים לפיגועי טרור כנגד המערב בכלל ונגד צרפת בפרט.

גורמי צבא ומודיעין אמריקאים מלינים על פערי מודיעין במלחמתם מול דאע"ש בעיראק וסוריה. חלק מפערי המודיעין נובעים ממחסור בכטב"מים ובתיעדוף משאבי מודיעין לזירות אחרות.

Download Full Publication Download