ATbar דו״ח אירועים 21-27 בנובמבר 2014

דו״ח אירועים 21-27 בנובמבר 2014

27/11/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

צה"ל ירה והרג פלסטיני שהתקרב לגדר המערכת בצפון רצועת עזה. הוצת בית פלסטיני צפונית מזרחית לרמאללה, ככה"נ על-ידי מתנחלים ישראלים. הממשלה העבירה את חוק הלאום אך דחתה את הגשתו להצבעה בכנסת. בכוונת הרשות הפלסטינית לפנות למוע"ב של האו"ם ב-28 בנובמבר או ב-2 לדצמבר במטרה להעביר החלטה המחייבת את ישראל לסגת מאיו"ש עד תאריך מסוים. השב"כ בסיוע צה"ל חשפו וסיכלו תשתית של החמא"ס באיו"ש אשר תכננה להוציא לפועל סידרת פיגועים החל מפיגועי ירי, דרך פיגוע באצטדיון "טדי", וכלה בהפעלת מכונית תופת. ג'יפ צה"לי נפגע מאש שנפתחה עליו משטח הרצועה. צה"ל השיב באש לאזור ממנו בוצע הירי. דאע"ש הכריזו כי דיגלם יתנוסס מעל הר הבית, גם במחיר עימות כבד. 

סוריה

נמשכות תקיפות הקואליציה בסוריה. הקרב על העיר קובני טרם הגיע לסיומו אך נרשמו הישגים למגניה הכורדים. לוחמי דאע"ש טוענים להפלת מטוס קרב סורי בקרבת דיר-א-זור. חיל האוויר הסורי מגביר את תקיפותיו ברקה, בירת המדינה האסלאמית. בתקיפות נהרגו עשרות, רובם אזרחים.

לבנון

מספר פגזים שנורו משטח סוריה נפלו בקרבת כפר שבאע שבסמוך לגבול הישראלי. בני משפחת אחד החיילים החטופים הורשתה לבקרו בשבי דאע"ש. שר החוץ הסעודי פנה למועצת הביטחון בבקשה להכליל את ארגון החיזבאללה ברשימת ארגוני הטרור. נעים קאסם, סגן מזכ"ל החיזבאללה, חושף בפני התקשורת האיראנית כי איראן העבירה לארגון טילים מדויקים בעלי ראש קרב מסוג פאתח-110 המסוגלים לפגוע בכל מטרה בטווח 250 עד 350 ק"מ. גוברים הדיווחים אודות שיתוף פעולה בטחוני בין החזית העממית לשחרור פלסטין המפקדה הכללית לבין ארגון החיזבאללה ומשטר אסד. גובר התסכול בלבנון סביב השבויים על רקע ביצוע עסקת חילופי שבויים בין החיזבאללה לארגוני ג'יהאד סונים. גדודי עבדאללה עזאם חידשו את איומיהם כנגד החיזבאללה, בדגש על המתחמים הביטחוניים של הארגון. 

מצרים

הרשויות במצרים סוגרות בתי ספר בצפון סיני עקב החרפה במצב הביטחוני. מספר מטעני חבלה אותרו על מסילת הברזל המחברת את קהיר לעיר אסוואן. מטען נוסף התפוצץ בתחנת רכבת בעיר בני סואף. הצבא המצרי ממשיך לפעול ברחבי חצי האי סיני. למעלה מעשרה ג'יהאדיסטים נהרגו בקרבות מול כוחות הביטחון. מקרה ראשון של מוות משפעת החזירים. 

ירדן

המלך עבדאללה הביע מוכנות לשלוח כוחות חי"ר לעיראק וסוריה באם הקואליציה תבקש.

עיראק

לוחמי דאע"ש תקפו בנין ממשלתי במרכז העיר רמאדי. הצבא הבריטי חושף כי צוותים של יחידה מובחרות שלו פועלים ברחבי עיראק במטרה לפגוע בתשתית הלוגיסטית של דאע"ש. לפי הדיווח, הלוחמים הורגים שמונה מחבלים ביום בממוצע. פיצוץ מכונית תופת בשוק דרומית לבגדד גבה את חייהם של שבעה. דאע"ש מרכזים מאמץ לכיבוש רמאדי. ארה"ב מתכננת לחמש שבטים סונים בנק"ל במטרה שילחמו מול דאע"ש. דיווחים על-כך כי אמיר מחוז ענבאר חוסל בתקיפה אמריקאית.

לוב

מטוסים לא מזוהים תקפו במערב המדינה מטרות של ארגון "השחר הלובי" המזוהה עם האחים המוסלמים. לפחות מטוס אחד תקף את שדה התעופה בטריפולי. דיווח כי בעוד שני מיליון לובים נמלטו מהמדינה, 6,000 לוחמים זרים הצטרפו ללחימה במדינה. 

איראן

לא הושג הסכם בין איראן למעצמות בנושא הגרעין למרות פקיעת המועד שנקבע. השיחות הוארכו עד יולי 2015 במקביל להמשך הפשרת הנכסים במתווה המקורי.

סעודיה

אמ"ל

תימן

ארגון AQAP התנער מדאע"ש והכריז כי שאיפות ההתפשטות פוגעות באחדות הג'יהאד הגלובלי. שבטים מקומיים פגעו בצינור יצוא הנפט העיקרי של המדינה בחבל מעאריב. כוחות מיוחדים תימנים ואמריקאים שיחררו שמונה חטופים מידיהם של AQAP. אחת ממטרות הפעולה הייתה לשחרר חטופים, אמריקאי ובריטי, אך אלה הועברו למקום אחר מספר ימים לפני כן. לא פורסם מתי ובאילו נסיבות נחטפו. יצוא הנפט של תימן נמצא בשפל של מספר שנים בעוד ההכנסות מנפט צנחו ב-660$ מיליון בהשוואה לשנה שעברה. 

מדינות המפרץ הפרסי

נחשף כי בקטאר קיים מחנה המשמש לאימון והדרכת מורדים סורים. לפי הדיווח, האימונים מבוצעים בשיתוף ארה"ב וישנה הקפדה שלא ישותפו כאלה המוגדרים כטרוריסטים. 

סומליה

ארה"ב הוציאה אזהרה למדינת בורונדי מחשש למתקפה של ארגון אל-שאבאב.

קניה

מספר חמושים ארבו לאוטובוס, הורידו את נוסעיו והרגו את אלה שלא יכלו לקרוא מהקוראן. ארגון אל-שאבאב הסומלי לקח אחריות על הפיגוע. בתגובה לפיגוע, תקף חיל האוויר הקנייתי מחנה של הארגון בשטח סומליה והרג בין 50 ל-100 מחבלים.

ניגריה

ארגון בוקו חאראם רצח 48 סוחרי דגים בצפון מזרח המדינה. בפשיטה של הארגון על שוק מקומי על גבול ניז'ר, נהרגו למעלה מחמישים בני אדם. קמרון טוענת כי הרגה למעלה מ-100 לוחמי בוקו חאראם בפשיטה על מחנה אימונים במדינה.

אפגניסטן

אחרוני החיילים הבריטים עזבו את אפגניסטן. 45 הרוגים ומעל לחמישים פצועים בפיגוע מחבל מתאבד במהלך צפייה במשחק כדורעף במחוז פאקטיקה שבמזרח המדינה. שני חיילים אמריקאים נהרגו בפיצוץ אופניי תופת. הממשל האמריקאי בודק את שינוי מתווה השארתהכוחות האמריקאים למתווה התקפי כנגד אל-קאעידה והטאליבן ולא רק כמתווה הדרכתי. מספר חיילים אפגנים נפצעו בפיצוץ שני מטענים בבירה קאבול. רכב השגרירות הבריטית בקאבול נפגע ממכונית תופת. בפיצוץ נהרגו חמישה, ביניהם איש אבטחה בריטי ועובד אפגני של השגרירות, ונפצעו למעלה מ-30.

פקיסטן

אופנוע ממולכד התפוצץ בקרבת רכב צבאי והרג שני חיילים פקיסטניים. סין התחייבה לממן פרויקטים בתחום התשתיות והאנרגיה בעלות של 45.6 מיליארד דולר על פני שש שנים. תקיפת כטב"מ אמריקאי גבתה את חייהם של שמונה חשודים בטרור. תקיפת כטב"מ נוספת הרגה חמישה בצפון מערב המדינה. הרוג ושלושה פצועים בפיצוץ מטען צד בקרבת מעבר הגבול עם איראן באזור באלוחיסטאן. חיל האוויר הפקיסטני תקף מטרות של רשת חקאני בצפון וואזריסטן. בתקיפה נהרגו שבעה ונפצעו עוד כ- עשרים. ארבעה עובדי פרויקט החיסון מפוליו נרצחו בדרום מערב המדינה. פקיסטן ורוסיה חתמו על הסכם שיתוף פעולה ביטחוני חסר תקדים בהיקפו במסגרת ההיסטוריה בין המדינות.

טורקיה

מתרבים הדיווחים אודות המצאות תאי טרור של דאע"ש במדינה. ישראל הביעה מחאה בפני מדינות ומטה נאט"ו על כך שטורקיה מארחת את המפקדה הצבאית של ארגון חמא"ס. 

שונות

משרד הפנים הבריטי הודיע כי פיגוע טרור רחב היקף הוא רק שאלה של זמן.

שר הביטחון האמריקאי התפטר/אולץ לעזוב על רקע המלחמה בדאע"ש וכישלון הממשל בבחירות לקונגרס.

כוחות הביטחון הבולגרים פשטו על כ-ארבעים בתים ומסגד בחיפוש אחר חומרים מפלילים על מעורבות בטרור. במסגרת הפעילות נעצרו מספר חשודים, ביניהם המטיף אחמד מוסא, ונתפסו מסמכים ומחשבים.

Download Full Publication Download