ATbar דו״ח אירועים 28 בנובמבר עד 4 בדצמבר 2014

דו״ח אירועים 28 בנובמבר עד 4 בדצמבר 2014

04/12/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

פוטרו השרים יאיר לפיד וציפי לבני, מה שהוביל להקדמת הבחירות לתאריך 17 במרץ 2015. ניסיון לפיגוע דקירה על-ידי צעירה בשנות העשרים המוקדמות בצומת גוש עציון. אזרח נפצע קל והדוקרת נורתה ונפצעה קשה. פיגוע דקירה בסניף רמי לוי במישור אדומים הותיר שני אזרחים פצועים בינוני. הדוקר, צעיר בן 16, נורה ונפצע על-ידי מאבטח. החמא"ס ממשיך את הירי הניסיוני לכיוון הים. גדי אייזנקוט מונה לרמטכ"ל הבא של מדינת ישראל. נמשכים יידויים האבנים ובקבוקי התעברה אל עבר כלי רכב אזרחיים באיו"ש ובמזרח ירושלים.

 

סוריה

נמשכות תקיפות הקואליציה על מטרות דאע"ש ואל-קאעידה ברחבי סוריה. חיל האוויר הסורי ממשיך לתקוף מטרות מורדים ברחבי סוריה. דיווחים על-כך שדאע"ש ביצע תקיפה על העיר קובאני מתוך שטח טורקיה.

  

לבנון

כוחות הביטחון הלבנונים עצרו את גרושתו של מנהיג דאע"ש בחשד לקשרים עם ארגונים קיצוניים. הגרושה נשואה לפלסטיני ולה ולאל-בגדדי בת משותפת הנמצאת בהשגחת הרשויות הלבנוניות. שבעה חיילים לבנונים נהרגו במארב שהוצב לסיור שלהם על גבול לבנון-סוריה בקרבת ראס בעלבק. מזכ"ל החיזבאללה, חאסן נאצראללה, נפגש בבירות עם סגן נשיא עיראק וראש ממשלתה לשעבר, אל-מאליקי.נחשף כי בריטניה סיפקה ידע וציוד להקמת מערך מגדלי תצפית ושמירה באזור הכפר הנוצרי ראס בעלבק.

 

מצרים

בית המשפט במצרים זיכה את הנשיא המודח מובארק מאשמת רצח מפגינים. מספר אנשי צבא ומשטרה נהרגו ונפצעו בסדרת פיצוצים בקהיר וצפונית לה. מצרים הוציאה את דאע"ש אל מחוץ לחוק באופן רשמי. מדינת סיני, אנסאר בית אל-מקדס לשעבר, לקחו אחריות להרג חמישה חיילים כחלק מ"התקוממות צעירי האסלאם". צבא מצרים ממשיך להיאבק בגורמי הג'יהאד בצפון סיני.

 

ירדן

מטוס F-16 אמריקאי התרסק וטייסו נהרג עקב תקלה טכנית לאחר ההמראה בדרך לתקיפת מטרות דאע"ש בסוריה.

 

עיראק

נמשכות תקיפות הקואליציה על מטרות דאע"ש. שגריר עיראק באו"ם מאשר כי לדאע"ש יש את הפוטנציאל להרכיב פצצה מלוכלכת.

 

לוב

מפקד פיקוד אפריקה בצבא ארה"ב דיווח כי במזרח לוב קיימים מספר מחנות אימונים של דאע"ש. חיל האוויר הלובי תקף במערב המדינה והרג שמונה חשודים בטרור.


איראן

פורסם כי חיל האוויר האיראני תקף מטרות דאע"ש בעיראק.

 

ערב הסעודית

סעודיה דורשת מכל העובדים הזרים בשטחה לבצע רישום ביומטרי. הממלכה טוענת כי 12 אחוז מהמחבלים שעברו שיקום חזרו לדרך הטרור.

 

תימן

AQAP מאיימים להוציא להורג בימים הקרובים את החטוף האמריקאי באם לא תענה ארה"ב לדרישות הארגון. החטוף, עיתונאי אמריקאי בן 33, נחטף לפני יותר משנה בבירה צנעה. AQAP לקחו אחריות על הפעלת שני מטעני חבלה כנגד השגרירות האמריקאית. לא היו נפגעים באירוע. מכונית התופת הופעלה בסמיכות לבית השגריר האירני בצנעה. במקום לפחות שלושה הרוגים ומספר פצועים ולמבנה נגדם נזק רב. כתשעה חיילים תימנים נהרגו במספר תקריות עם ארגון AQAP. החוטים כבשו את העיר אל-קאעידה שבמרכז מחוז עיב. אלפים הפגינו בעדן בדרישה לעצמאות דרום תימן. חיל הים התימני העלה את הכוננות לאורך חופי תימן עקב מידע על כוונת ארגון אל-שאבאב לבצע פיגוע במדינה.

 

מדינות המפרץ הפרסי

מורה אמריקאית נדקרה למוות בקניון באיחוד האמירויות. הדוקרת חשודה גם בניסיון להניח מטען חבלה מחוץ לביתו של רופא אמריקאי.

 

סומליה

ארגון אל-שאבאב רצח חבר פרלמנט לשעבר. הפרלמנט הסומלי מבקש להדיח את ראש הממשלה על רקע מאבקי כוח פנימיים.

 

קניה

ארגון אל-שאבאב ביצע פיגוע ירי כנגד פועליה מחצבה. מהירי נהרגו לפחות 36 פועלים לאחר שהמוסלמים הופרדו מהלא מוסלמים.

 

ניגריה

סדרת תקיפות של ארגון בוקו חאראם במדינת יובה. במהלך הפשיטות על מספר עיירות וכפרים נהרגו למעלה מ-150 אנשים, רובם אזרחים. בתקיפה משולבת של מחבל מתאבד וירי במסגד בעיר קאנו שבמדינת ברונו, נהרגו למעלה מ-120 בני אדם.

 

אפגניסטן

בסיס של צבא אפגניסטן הותקף על-ידי כוח של כשלושים לוחמי טאליבן וביניהם שבעה מחבלים מתאבדים. במהלך הקרב שערך 14 שעות נהרגו שישה חיילים אפגניים. שלושה הרוגים בפיגוע כנגד בית הארחה של סוכנות סיוע דרום אפריקאיתבבירה קאבול. שלושים פצועים בפיצוץ מטען חבלה במסגד במזרח המדינה.

 

פקיסטן

חיל האוויר הפקיסטני תקף מטרות טאליבן בצפון מערב המדינה. בתקיפות שהשתרעו על פני מספר ימים עשרות הרוגים.

 

טורקיה

ארה"ב וטורקיה קרובים להסכמה על הקמת אזור אסור לטיסה מעל סוריה.

 

שונות

אוסטריה עצרה 13 בחשד לגיוס לוחמים לשורות דאע"ש.

לפחות 15 הרוגים ו-14 פצועים בפיגוע במחוז קסינג'יאנג בצפון מערב סין. כוחות הביטחון הרגו את המפגעים שבין חפציהם נמצאו סכינים, גרזנים, ומטעני חבלה מאולתרים.

Download Full Publication Download