ATbar אירוע בני ערובה בסידני, אוסטרליה - דוח ביניים

אירוע בני ערובה בסידני, אוסטרליה - דוח ביניים

15/12/2014 | by מר עידן לנדאו  

בסביבות השעה 9:45 בבוקר, 00:45 שעון ישראל, השתלט מחבל בודד על בית הקפה לינדט שבמרכז העיר סידני, אוסטרליה, ולקח מספר לא ידוע של אזרחים כבני ערובה (המספרים נעים בין 13 ל-40 בני ערובה). המחבל, פליט איראני בן 49 בעל עבר פלילי בתחום עבירות המין, נכנס לבית הקפה חמוש באקדח ובתיק שלטענתו מכיל מספר מטעני חבלה. לאחר השתלטות המחבל, הוצמדו בני הערובה לחלון בית הקפה, כאשר שניים מהם מחזיקים את דגל השוהאדה. המשטרה המקומית, מתוגברת בכוחות ימ"מ ומנהלי משא ומתן, בודדה את האזור ופינתה אזורי תיירות מחשש למחבלים נוספים או מטעני חבלה. המחבל ניסה לעלות לשידור מול מספר ערוצי תקשורת אוסטרליים אך אלו סרבו לשתף פעולה עמו. במהלך שש השעות הראשונות של האירוע, הצליחו חמישה מבאי בית הקפה להימלט מהמקום ללא פגע.

המשטרה הצליחה ליצור קשר עם המחבל אך טרם הועברו דרישותיו באופן רשמי. הרשויות השאירו את התקשורת הסלולרית והקווית פתוחים כך שהמחבל הצליח לתקשר עם העולם החיצוני בעזרת הרשתות החברתיות של בני הערובה. מספר בנות ערובה צולמו על רקע דגל השוהאדה בזמן שהעבירו את דרישותיו של המחבל. דרישותיו הן:

1. דגל דאע"ש – בתמורה לבן ערובה
2. הכרזה בתקשורת כי מדובר במתקפה של דאע"ש על אוסטרליה
3. יצירת קשר עם ראש ממשלת אוסטרליה בעזרת שידור וידאו חי – בתמורה לחמישה בני ערובה
 
בנות הערובה מוסיפות כי המחבל הטמין שלושה מטעני חבלה ברחובות הקרובים וכי יש להענות לדרישותיו בכדי למנוע את פיצוצם. 16 שעות לאחר תחילת האירוע עדיין מוחזקים כ-15 בני ערובה בתוך בית הקפה.
בשעות הבוקר שקדמו לתחילת האירוע, עצרה המשטרה המקומית שני חשודים במעורבות ותכנון פיגועי טרור. לא פורסם קשר כלשהו למפגע.

17 שעות לאחר תחילתו, פשטה המשטרה על בית הקפה והביאה לסיום את האירוע. במקום מספר פצועים אך עדיין אין פרטים מספקים אודות מצבם ומצבו של המחבל.
 
קנדיס מרויס, לשעבר בלשית במשטרת ניו סאות' וולס האוסטרלית, בתגובה על הפיגוע, טוענת כיבדומה למדינות מערביות נוספות, מתמודדת כיום אוסטרליה עם טרור ג'יהאדי מבית, פעילות של חוליות זרות, ותופעת הלוחמים הזרים ששבים למדינה. בנוסף, לאחר הצטרפותה של אוסטרליה למאבק כנגד דאע"ש, הועלתה דרגת האיום הלאומי מפני מתקפות טרור.
 
באוסטרליה ישנם מספר רב של מוסלמים ממדינות שונות: לבנון, סוריה, איראן, פקיסטן, אינדונזיה, מלזיה ועוד. בשנת 2005 דווח על מספר התנגשויות בין אוסטרלים למוסלמים לבנונים החיים באוסטרליה. התנגשויות מסוג זה, היו בולטות בעיקר בתחילת שנות ה-2000 לאחר הפיגוע במגדל התאומים בספטמבר 2001, והפיגועים בלונדון ובבאלי. עוד מדגישה קנדיס כי המתח בין הקהילה הלבנונית באוסטרליה לבין המקומיים האוסטרליים הנו עמוק, "בשלב מסוים, הדור השני של הלבנונים באוסטרליה, רצה להפוך את אוסטרליה ללבנון". 
 
התמודדות משטרת ניו סאות' וולס עם הרדיקליזציה בקרב האוכלוסייה המוסלמית הערבית, באה לידי ביטוי בין היתר בהקצאת קצינים שעבודתם מיועדת ומכוונת לשמור על קשר עם האוכלוסייה המוסלמית. בין פעילויותיהם: דו-שיח עם מנהיגים מקומיים וכן נוכחות במסגדים, זאת על מנת להבין את הלך הרוח בקהילה המוסלמית המקומית ולזהות תהליכי רדיקליזציה. עוד מוסיפה קנדיס כי קיימות יחידות מיוחדות ללוחמה בטרור הפועלות באוסטרליה.
 
בחודשים האחרונים חווה אוסטרליה גל איומים, מעצרים, וניסיונות לביצוע פיגועי טרור:
 
  • 5/8 – הוכרז חוק חדש המונע נסיעה והצטרפות ללחימה לצד ארגונים אסלאמיים.
  • 27/8 – מוצבות בשדות התעופה יחידות ללוחמה בטרור המונעות יציאה במטרה להצטרף לג'יהאד.
  • 10/9 – פשיטה ומעצר של שניים בבריסביין החשודים במעורבות בטרור.
  • 12/9 – לראשונה מאז 2003 הועלתה רמת הכוננות מחשש לפיגוע טרור ברחבי המדינה.
  • 14/9 – אוסטרליה מכריזה על הצטרפותה ללחימה בדאע"ש.
  • 18/9 – גל מעצרים נרחב לאחר קבלת ידיעות על כוונת מחבלים לבצע מסע הרג רנדומלי של אזרחים ברחבי המדינה.
  • 23/9 – צעיר הידוע למשטרה והחשוד בטרור נורה ונהרג לאחר שדקר שני שוטרים במלבורן.
  • 3/10 – אוסטרליה מצטרפת למדינות התוקפות בעיראק.
  • 30/10 – הפרלמנט האוסטרלי מעביר חוק האוסר הטפה לטרור.
  • 4/12 – אוסטרליה אוסרת על אזרחיה להגיע לאזור ראקה בסוריה.
 לצפייה בסרטוני בנות הערובה אנא לחצו על הלינק: 
http://www.liveleak.com/view?i=91e_1418646394