ATbar דו״ח אירועים 26 בדצמבר 2014 עד 1 בינואר 2015

דו״ח אירועים 26 בדצמבר 2014 עד 1 בינואר 2015

01/01/2015 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

פניית הרשות הפלסטינית לאו"ם, במטרה לקבוע לו"ז מחייב לסיום המו"מ מול מדינת ישראל והקמת מדינה פלסטינית, כשלה עקב אי-השגת רוב של תשע מדינות תומכות. בתגובה, הגישה הרשות בקשת הצטרפות לאמנת רומא. ילדה בת 11 נפצעה באופן קשה עקב זריקת בקבוק תבערה על הרכב בו נסעה בקרבת הישוב מעלה שומרות שבאיו"ש. שני שוטרי מג"ב נפצעו באופן קל מדקירות סכין בהר הבית. ארגון החמא"ס ממשיך בירי הנסיוני אל עבר הים לאורך רצועת עזה. דיווחים זרים על כך שמדינת ישראל מקימה מערך גילוי תת-ימי לאורך הגבול הימי בקרבת ראש הנקרה. חיל האוויר הישראלי הוזנק לגבול הצפון עקב חשד להתקרבות כטב"מ זר (ייתכן ומדובר בכטב"מ של חזבאללה).

 

סוריה

נמשכות תקיפות הקואליציה כנגד מטרות דאע"ש וג'האד גלובאלי.כוחות הקואליציה תקפו במהלך מפגש של בכירי דאע"ש במחוז חומס והרגו עשרות. גוברים הדיווחים על כך שדאע"ש הוציא להורג מאות מלוחמיו, רובם זרים, שניסו לעזוב את שורותיו. דאע"ש הפעיל מכונית תופת כנגד מפעל גז במחוז חומס. בפיגוע נהרגו כשמונה אנשים אך לא נגרם נזק למתקן. כוחות כורדים ממשיכים להדוף את לוחמי דאע"ש ולכבוש מידם שטחים שבשליטתם. הצבא הסורי מגביר את מאמצי גיוס החיילים עקב הידלדלות כוחותיו.

 

לבנון

בכוונת בית הדין המיוחד לרצח חרירי לזמן חבר פרלמנט מטעם חזבאללה למתן עדות. בנוסף, מסתמנת כוונה להוסיף שם שישי לרשימת החשודים והמבוקשים ברצח ראש הממשלה לשעבר. החל משנת 2015 תיאסר תנועת אופנועים ברחבי לבנון מטעמי ביטחון.

 

מצרים

מצרים עצרה בסיני מאות חשודים בהשתייכות לארגוני הג'האד. בין העצורים, עשרות זרים החשודים כתומכי דאע"ש. שני שוטרים מצרים נהרגו בפיצוץ מטען צד בסיני. שוטר נהרג בתקיפת נקודת ביקורת באלכסנדריה. בכוונת הרשויות במצרים להרחיב את רצועת הביטחון ברפיח בחמישה ק"מ.

 

ירדן

ירדן השעתה את תקיפותיה בסוריה בעקבות התרסקות מטוס ה-F16 ונפילת טייסו בשבי דאע"ש בשבוע שעבר.

 

עיראק

נמשכות תקיפות הקואליציה כנגד מטרות דאע"ש. כוחות עיראקים הצליחו לשחרר את רוב חלקי העיר דאוליאה תוך הרג של כ-300 מלוחמי דאע"ש. התקשורת העיראקית מדווחת על שני לוחמים אפריקאים בשורות דאע"ש שפיתחו תסמינים של מחלת האבולה. בדאע"ש טוענים כי הצליחו ליירט כטב"מ איראני מעל שמי עיראק.

 

לוב

אחד ממיכל הנפט בנמל בנגאזי נפגע מרקטה ועלה באש. לפחות 19 חיילים נהרגו בקרבות בנמל בנגאזי בעת ניסיון השתלטות של חמושים מכיוון הים. ארגון המדינה האסלאמיתבטריפולי נטל אחריות על פיצוץ מכונית תופת בקרבת בניין הביטחון הדיפלומטי בעיר. חיל האוויר הלובי תקף מטרות טרור בעיר מיסרטה. בוצע ניסיון פיגוע כנגד הפרלמנט הלובי במקום מושבו הזמני בעיר טוברוק בעזרת מכונית תופת. חיל האוויר הלובי הפיל מסוק של המורדים עת שתקף מטרות באזור מסופי הנפט בבנגאזי.

 

איראן

במסגרת התרגיל הצבאי הגדול הפוקד את המדינה, הוצגו מספר מערכות אמל"ח כולל מה שנטען כ"כטב"מ מתאבד חדש". שלושה קציני משמרות המהפכה נהרגו ממארב על גבול פקיסטן. ראש המודיעין האיראני מדווח כי כוחותיו עצרו שלושה מחבלים שניסו להיכנס למדינה מאפגניסטן במטרה לבצע פיגוע כנגד מטרה דתית. תא"ל איראני ממשמרות המהפכה נהרג באזור העיר סמאראהבעיראק.

 

ערב הסעודית

הממשל הסעודי צופה גרעון של 39 מיליארד דולר בשנת 2015 עקב הירידה במחירי הנפט. עם זאת, הממשל מתכנן הוצאות בגובה 230 מיליארד דולר והכנסות בגובה 191 מיליארד דולר תוך השענות על הרזרבות הקיימות. בכוונת הממלכה לפתוח את בורסת ניירות הערך שלה להשקעות זרות. הרשויות הסעודיות אינן מאפשרות למשלוחי נשק מפקיסטן לניגריה לטוס מעל שטח הממלכה. המלך עבדאללה אושפז "לבדיקות".

 

תימן

ארגון AQAP נטל אחריות לניסיון חיסולו של גנרל תימני, מפקד אזור צבאי מס' 1. בפיגוע נהרגו שניחיילים ו-11 נוספים נפצעו. 12 חוטים ולוחמים שבטיים (סונים) נהרגו בקרבות בין שתי המחנות צפונית לצנעא. קצין מודיעין בדרגת אל"מ נהרג מירי רכב חולף במחוז אל-בעיידא הדרומי. שני בנקים נשדדו על-ידי חמושים בפעולה מתוזמנת במחוז חאדרמוות. למעלה משלושים הרוגים חוטים בפיגוע התאבדות בעיר איב.

 

מדינות המפרץ הפרסי

הרשויות בבחריין עצרו את מנהיג האופוזיציה השיעי, מנהיג מפלגת וואפק - התנועה הלאומית האסלאמית.דיווחים לא מאומתים על-כך שקטאר השהתה את הסיוע הכלכלי לחמא"ס מתוך רצון ליישר את ההדורים מול מצרים.  

 

סומליה

מפקד המודיעין של ארגון אל-שאבאב נהרג בתקיפה אווירית אמריקאית.

 

קניה

אמ"ל

 

ניגריה

ארגון בוקו חאראם הפגיז מחנה צבאי בעיר גומבה. הארגון תקף בירי כפר בקרבת הגבול עם קמרון והרג 15 בני אדם. חיל האוויר של ניגריה תקף מטרות של בוקו חאראם והרג לפחות 41 חשודים בטרור. קרוב לאלף לוחמי הארגון תקפו חמש עיירות בקמרון והשתלטו על מחנה צבאי בטרם נהדפו על-ידי חיל האוויר הקמרוני. מספר פצועים בפיגוע מחבל מתאבד בכנסיה.

 

אפגניסטן

באופן רשמי סיימו ארה"ב ונאט"ו את המשימות ההתקפיות באפגניסטן ועברו למשימות הדרכה, אחזקה והגנה. השם המבצעי לפעילות באפגניסטן שונה מ"חירות מתמשכת" ל"מגן החירות". בתקיפה אווירית של ארה"ב נהרגו בשוגג שלושה אזרחים. לפחות 26 הרוגים מפגיעת רקטה במהלך חתונה.


פקיסטן

שבעה הרוגים בשתי תקיפות כטב"מ אמריקאיות באזור וואזריסטן. לפחות 55 חמושים הרוגים בתקיפות אווירות וקרקעיות של צבא פקיסטן בצפון מערב המדינה. שני בתי-ספר יסודי הוצתו באזור קוראם שבצפון מערב המדינה.

 

טורקיה

נשיא טורקיה, ארדוגאן, יעמוד בראש ישיבות הקבינט במשכנו החדש של ארמון הנשיאות. למרות שהדבר מותר בחוקה הטורקית, קודמיו מעולם לא מימשו זכות זאת. קרבות בין ארגון ה-PKK לבין חזבאללה הטורקי בדרום מזרח המדינה הותירו שני הרוגים ושלושה פצועים. דו"ח של האו"ם קובע כי טורקיה משמשת תחנת מעבר לכלי הנשק העושים דרכם לאזורי הקרבות בסוריה ועיראק.

 

שונות

מול חופי איטליה נעצרה ספינת משא כשעל סיפונה מאות פליטים. הספינה אשר נשאה דגל מולדובי החלה את מסלולה בטורקיה. מול חופי קורפו ביוון התקבלה שיחת מצוקה אודות חמושים על סיפונה. לאחר שחיל הים היווני בדק את הספינה ומצא שאין עליה חמושים, עצר אותה משמר החופים האיטלקי שגילה כי הצוות נטש אותה ותיכנת את מערכת הניווט כך שתעלה על היבשה לאורך חופה הדרומי של איטליה.

בריטניה העלתה את הכוננות בקרב כוחות הביטחון המשרתים במדינה. במבני מלוכה הוצבה שמירה על השומרים המלכותיים עת הם עומדים על המשמר. כוחות שמירה שהוצבו מחוץ לגדרות מבני ממשל ומלוכה, הוכנסו אל תוך המתחמים.

Download Full Publication Download