ATbar דו״ח אירועים 19-25 דצמבר 2014

דו״ח אירועים 19-25 דצמבר 2014

25/12/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

צלף פלסטיני פגע בחייל צה"ל בעת פעולות תחזוקה לאורך גבול עזה בגזרת חאן יונס. בתגובה, פתח צה"ל באש ארטילרית ואווירית והרג מספר מחבלי חמאס, ביניהם מפקד התצפיות הגזרתי. בעקבות ירי תמ"ס בודד שנחת במועצה האזורית אשכול, תקף חיל האוויר מטרות ברצועת עזה.

 

סוריה

נמשכות תקיפות הקואליציה על מטרות דאע"ש וג'יהאדהגלובלי בסוריה. מטוס קרב ירדני הופל מעל מחוז אל-רקא. הטייס פלט את עצמו ונפל בשבי כוחות דאע"ש. כוחות כורדים הודפים את ניסיונות דאע"ש לכבוש את העיר קובאני. נכשל ניסיון נוסף של דאע"ש לכבוש את בסיס חיל האוויר דיר-א-זור.

 

לבנון

חיל הים הסורי פתח באש אל עבר סירות דיג לבנוניות מול חופי צפון לבנון. בנוסף, עצרו הסורים שלושה דייגים. מדובר באירוע הראשון מאז אוגוסט 2013. אש נפתחה אל עבר משרד המשפטים בעיר טריפולי. יוניפי"ל פרסם הודעה בה נטען כי הגבול הימי בין לבנון לישראל נמצא מחוץ לתחום שיפוטו. כוחות הביטחון הלבנונים ממשיך במעצר מטיפים סאלאפים בעלי נטייה להקצנה.

 

מצרים

מצרים וקאטאר פועלות ליישוב הסכסוך ביניהן. אל ג'זירה סגרה את הערוץ המצרי של הרשת. הוחלף ראש המודיעין המצרי. ארה"ב החלה בהעברת מערכות הנשק מהסכמי טרום ההפיכה של א-סיסי. נרשמה התקרבות בין טורקיה למצרים. חודשו השיחות הביטחוניות בין שתי המדינות. מצרים החלה בחיפוש פצלי שמן. מעבר רפיח נפתח לראשונה זה חודשיים למשך יומיים. בפעם ה-27, פוצץ חלק מצינור הגז בסיני. נמשכת הפעילות הביטחונית של צבא מצרים למיגור קיני מחבלים בסיני. לוחמי "מדינת סיני" ערפו את ראשיהם של שניים החשודים בשיתוף פעולה עם המשטר המצרי.

 

ירדן

ירדן תחל לאמן את צבא עיראק בשטחה כחלק ממאמץ הלחימה בדאע"ש. לראשונה מאז 2006, חזרה ירדן לביצוע הוצאות להורג של נידונים למוות. הרשויות בירדן העמידו לדין מנהיג מתנועת "האחים המוסלמים" בגין פגיעה במערכת יחסים עם מדינה אחרת וזאת לאחר שביקר את החלטת איחוד האמירויות להכריז על התנועה כארגון טרור.

 

עיראק

נמשכות תקיפות הקואליציה על מטרות דאע"ש וג'יהאד בסוריה. פיגוע מחבל מתאבד בבסיס צבאי דרומית לבגדד. במקום לפחות 38 הרוגים ומעל ל-50 פצועים.מנהיג חיזבאללה בעיראק חוסל על-ידי אלמונים. עיר הנפט ביג'י נכבשה מחדש על-ידי דאע"ש לאחר שהייתה משוחררת למשך חודש ימים. כוחות כורדים עומדים מול התנגדות עזה באזור הר סינג'אר. 

 

לוב

מספר חמושים לא מזוהים פרצו לבית השגריר השוויצרי (הבית לא מאוכלס מאז יוני 2014). בלגיה שוקלת לסגור את השגרירות בטריפולי. נמשכים הקרבות בטריפולי, בנגאזי וגבולה המערבי של לוב.

 

איראן

אמ"ל

 

ערב הסעודית

ערב הסעודית פועלת לבזר את כלכלתה בכדי להקטין את הסיכון מתלות יתר בתעשיית הנפט. על רקע ירידת מחירי הנפט בעולם, הודיעה הממלכה כי אין בכוונתה לצמצם את ייצור הנפט במטרה להעלות את מחירו בעולם. ערב הסעודית שוקלת להנפיק ויזות תיירות החל משנת 2015. כוחות הביטחון חיסלו ארבעה חמושים בצפון-מזרח המדינה בעת ניסיון מעצרם בחשד למעורבות בתקריות ירי עדתיות באזור. 

 

תימן

כוחות החות'ים חטפו את ראש מנגנון ביטחון הפנים מביתו בבירה צנעא. 28 הרוגים, ביניהם 16 תלמידות, ולמעלה משלושים פצועים בפיגוע כפול בעיר ראדעא. AQAP לקחו אחריות לחיסולו של אל"מ מכוחות הביטחון התימנים. הארגון מאיים לפגוע בתשתיות חברת הנפט הצרפתית, TOTAL, הנמצאות בתימן. סדרת פיצוצים במחוז השיעי של הבירה צנעא גבתה את חייו של אדם אחד. הפרלמנט התימני אישר את הקבינט החדש. מספר חיילים תימנים נהרגו בתקריות שונות ברחבי תימן.חברת הנפט NEXEN, שהינה בבעלות סינית, הודיעה על השהיית פעילות אחד ממתקניה במדינה עקב התראות ביטחוניות.ארה"ב פרסמה פרס כספי בסך חמישה מיליון דולר עבור מידע שיוביל ללכידתו של איבראהים אל-רובייש, בכיר במועצת השורא של ארגן AQAP, אשר שוחרר מגואנטנמו ב-2006. פורסם גיליון מספר 13 של מגזין "אינספייר", מגזין בהוצאת קבוצה המדיה של ארגון AQAP. חלק לא מבוטל מהגיליון מוקדש לתכנון והוצאה לפועל של פיגוע טרור כנגד מטרות אוויריות אזרחיות במערב ואישי ציבור בעלי השפעה כלכלית.


מדינות המפרץ הפרסי

דווח כי מאז חודש יוני השנה מרכזת ארה"ב למעלה מ-3,100 כלי רכב משוריינים בכווית בקרבת הגבול העיראקי. הערכות מדברות על כך שמדובר בכלי רכב שהוצאו מאפגניסטן ומיועדים ללחימה עתידית מול דאע"ש.

 

סומליה

ארגון אל-שאבאב לקח אחריות על תקיפת מסיבת חג המולד במחנה האיחוד האפריקאי הממוקם בשדה התעופה של מוגדישו.

 

קניה

אמ"ל

 

ניגריה

כוחות הביטחון עצרו מחבלת מתאבדת בת 13 שבמשך שנתיים עברה הכשרה על-ידי ארגון בוקו חאראם. לפחות עשרים הרוגים בפיגוע התאבדות בתחנת אוטובוס בצפון המדינה. קמרון הודיעה כי השמידה מחנה אימונים של הארגון בשטחה.

 

אפגניסטן

עשרה הרוגים בתקיפת בנק במחוז הלמנד. מספר מטעני צד ומתקפה רגלית של הטאליבן על נקודת ביקורת בצפון המדינה גרמו למותם של למעלה מ-16 אנשים, מרביתם שוטרים. צבא אפגניסטן פתח במבצע צבאי למיגור פעילות הטאליבן לארוך הגבול עם פקיסטן, בדגש על אזור וואזריסטן. מהדיווחים עולה כי לטאליבן כ-140 הרוגים.

  

פקיסטן

בתגובה לפיגוע בבית הספר, יצא צבא פקיסטן למבצע צבאי לאורך הגבול עם אפגניסטן. ביום הראשון למבצע הרג צבא פקיסטן 62 חמושים המזוהים עם הטאליבן הפקיסטני.

 

טורקיה

המשטר הטורקי ממשיך במעצר ורדיפת אלו המבקרים את הנשיא ארדוגאן, כולל בני נוער.

 

שונות

צרפת העלתה את הכוננות במדינה לקראת עונת החגים בתגובה לשורת אירועים: במרכז צרפת תקף ודקר גבר בן ארבעים שלושה שוטרים תוך צעקות אללה אכבר. למחרת, דרס גבר בשנות העשרים לחייו 12 הולכי רגל תוך קריאות אלל אכבר. בעיר נאנט, דרס גבר בשנות העשרים לחייו מספר הולכי רגל בשוק חג המולד תוך הריגתו של אחד ופציעתם של חמישה אחרים. הרשויות בצרפת טרם הגדירו את האירועים כפיגועי טרור.

Download Full Publication Download