ATbar חזרתו של אל-השיח' איימן אל-ט'ואהירי לזירת התקשורת

חזרתו של אל-השיח' איימן אל-ט'ואהירי לזירת התקשורת

10/09/2015 | by צוות ניטור אתרי ג'האד גלובאלי  

לקראת מועד ציון פיגועי ה- 11 בספטמבר הכריז מוסד התקשורת הג'האדי אל-סחאב, זרוע התקשורת הרשמית של הנהגת אל-קאעדה, על השקת סדרת קטעי שמע ובהם ראיונות עם השיח' איימן אל-ט'ואהירי, מנהיג הארגון, בנושא "האביב האסלאמי". בקטע השמע הראשון שהתפרסם ב- 9 בספטמבר 2015 הבהיר אל-ט'אוהירי כי בכוונתו לדבר על הצלחות האביב הערבי ועל היותן נדבך חשוב במימוש חזון קבוצות הג'האד כמו הפלת כמה ממשטרי ערב הרודנים. עם זאת, הוא ציין כי נושא זה יעלה בחלקים הבאים וכי חלקו הראשון של הסדרה מוקדש לכמה נקודות:

 • גינוי ניסיונותיה של ישראל לייהד, לכאורה, את מסגד אל-אקצא. לדבריו, מדובר בפשע שאין להתעלם ממנו הדורש תגובה מיידית של המוסלמים. הוא הוסיף כי Sheikh Ayman al-Zawahiri’s Return to the Media Sceneלשם כך דרושה אחדות שורות בין המוסלמים בעימות מול האויב הצלבני והציוני בייחוד בסוריה מכיוון שהיא השער לכיבוש ישראל ושחרור מסגד אל-אקצא מידי היהודים.
 • דברי הספד לזכרו של השיח' מח'תאר אבו אל-זביר, מנהיג תנועת אל-שבאב אל-מג'אהדין, אשר חוסל בספטמבר 2014, ודברי שבח על הירתמותו לג'האד במזרח אפריקה. כמו כן, שיבח אל-ט'ואהירי את פעילותם של המג'אהדין במזרח אפריקה, עודד אותם להמשיך בג'האד עד החלת השריעה במזרח אפריקה וחיזק את ידיו של אמיר הארגון החדש, אבו עבידה אחמד עמר.
 • דברי הספד ושבח למנהיג קבוצת אנצאר אל-שריעה בלוב, מחמד אל-זהאוי (Muhammad al-Zahawi), אשר חוסל בינואר השנה.
 • הבעת תודה לאבו נאצר אל-וחישי, סגנו של אל-'טואהירי ומנהיג ארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב (אשר חוסל השנה), ולאבו מצעב עבד אל-ודוד (), מנהיג ארגון אל-קאעדה במגרב האסלאמי, על מאמציהם להביא לסיום השסע והלחימה בין קבוצות הג'האד בסוריה ובעיראק. לדברי אל-ט'ואהירי, מי שנושא באחריות לפילוג השורות בקרב המג'אהדין הינו אבו בכר אל-בע'דאדי, מנהיג ארגון המדינה האסלאמית, אשר מינה עצמו, שלא בצדק, לח'ליפה של המוסלמים. אל-ט'אהירי הדגיש כי ביקש מכל שלוחות ארגון אל-קאעדה שלא להילחם נגד פעילי המדינה האסלאמית וקרא לאל-בע'דאדי לכבות את להבות הסכסוך בין שני הארגונים ולהתמקד באויב האמיתי כמו באויב הצרפתי באזור המגרב, במשטר הפקיסטני באזור וזיריסטן, במשטר הרוסי בקווקז וכדומה. לדבריו, הדרישה מפעילי הג'האד להישבע אמונים לאל-בע'דאדי לא רק שאיננה חוקית אלא פוגעת קשות במאמצי הלחימה באויב.
  אל-ט'ואהירי אף מתח ביקורת על תעוזתו של אל-בע'דאדי לקרוא תיגר על חוקיות האמירות האסלאמית באפגניסטן או האמירות האסלאמית בקווקז. לדבריו, לא ייתכן מצב שבו יקרא מנהיג מוסלמי לבטל או לא להכיר בשבועת אמונים של מיליוני מוסלמים באזור תת היבשת ההודית ואזורים אחרים לאמירות האסלאמית באפגניסטן. לדבריו, התנהגות זו איננה מתאימה לח'ליפה.
  אל-ט'ואהירי הדגיש כי הוא איננו מכיר בח'ליפות שיסד אל-בע'דאדי, שכן זו נוסדה בחטא ואיננה מתנהלת בהתאם לדרכו של הנביא מחמד, ולא בתואר שלו כח'ליפה שכן אל-בע'דאדי איננו כשיר למשרה זו נוכח אופן התנהלותו. לדבריו, לדעה זו שותפים כמה חכמי הלכה דוגמת אבו קתאדה אל-פלסטיני, אבו מחמד אל-מקדסי, האני אל-סבאעי וטארק עבד אל-חלים 0. עם זאת, הוא והדגיש כי חרף חילוקי הדעות בין שני הארגונים על האופן בו יש לחדש את החל'יפות האסלאמית יש לשמור על אחדות השורות. יתר על כן, הוא אף רמז על נכונות לשתף פעולה עם דאעש בלחימה נגד האויבים ובהם הצלבנים, החילוניים, העלווים והשיעים. 
 • דברים בשבח ארגון אל-קאעדה בתת היבשת ההודית, בין השאר, על שני פיגועים ימיים שביצעה נגד כלי שיט פקיסטני ואמריקאי.
 • הבעת תודה לאבו מחמד אל-דאע'סתאני (אמיר אמירות קווקז האסלאמית שחוסל השנה), לאבו מחמד אל-מקדסי, אבו קתאדה אל-פלסטיני, האני אל-סבאעי, טארק חלים ואבו אל-מנד'ר אל-שנקיטי על מאמציהם לשמור על אחדות השורות בקרב המג'אהדין בזירת הגה'אד בסוריה. כמו כן, הודה על שעמדו לצדו בתקופה האחרונה.
 • קריאה למוסלמים לפעול לשחרור אסירים ואסירות מוסלמים סטנים מבתי הכלא ברחבי העולם, בין אם במערב או בעיראק וכדומה. זאת על ידי חטיפת זרים וניהול משא ומתן לחילופי שבויים. בהקשר זה שיבח את חזית אל-נצרה על אימוץ אסטרטגיה זו.[1]

השקת סדרה זו חשובה שלעצמה, שכן היא מצביעה על המשך הימצאותה של יד מכוונת בקרב המג'אהדין. יתר על כן, חזרתו של אל-ט'ואהירי לזירת התקשורת לאחר תקופת היעדרות ארוכה של קרוב לשנה נועדה לבלום את המשך התחזקותו של דאעש אשר ניצל את היעדרותו של אל-ט'ואהירי לצרכי תעמולה כדי לקעקע את הנהגת אל-קאעדה וביצור ההנהגה של דאעש. מעניין יהיה לראות בחלקים הבאים של הסדרה את האופן בו מייחס אל-ט'ואהירי חשיבות לאביב הערבי כפלטפורמה להגשמת האג'נדה הג'האדית.