ATbar שיח ג'האדי עדכני בנושא תעופה

שיח ג'האדי עדכני בנושא תעופה

11/11/2015 | by צוות ניטור אתרי ג'האד גלובאלי  

צוות המעקב של המכון למדיניות נגד טרור במרכז הבינתחומי העוקב אחר פעילות גורמים ג'האדיסטיים באתרי האינטרנט איתר במהלך השבועות האחרונים מגמה הולכת וגוברת של שיח ער בפורום הג'האדי שמוח' אל-אסלאם (Shumukh al-Islam) בנושא תעופה וכלי טיס.

הפלת מטוס חברת התעופה הרוסית Kogalymavia בסיני ב-31 באוקטובר השנה הגדילה את היקף הדיונים בפורום העוסקים בתעופה ובשיטות אפשריות לפגיעה בכלי טיס. ברקע לדיונים בפורום עומדת נטילת האחריות של מחוז סיני של "המדינה האסלאמית" לפיגוע.[1]

בהודעה, שפורסמה בתחילת חודש נובמבר וכללה בעיקר איומים וקריאת תגר על רוסיה, נמסר:

"בזכות אללה, אנחנו אלו שהפילו אותו [את המטוס] אך איננו חייבים לחשוף את שיטת ההפלה. [...]  אנו נחשוף, אנשאללה (inshallah), את שיטת ההפלה בזמן שנרצה ובאופן שנראה לנכון. בכל אופן, האם הבחנתם שהמטוס הופל ב-17 בחודש מֻחַרַם (Muharram)? האם אתם יודעים שתאריך זה מקביל ליום בו נשבענו אמונים לח'ליף המוסלמים, ישמרהו האל?".[2]  

הגם שברור כי הדובר בהודעה מתייחס לשבועת האמונים של ארגון אנצאר בית אל-מקדס (Ansar Bayt al-Maqdis) לארגון דאעש, יש לציין כי שבועת האמונים של הארגון לח'ליף פורסמה כבר ב-3 בנובמבר אשתקד, תאריך המקביל ל-10 בחודש מֻחַרַם על-פי לוח השנה ההג'רי.[3]

חלק ניכר מהשיח בפורום כלל הבעות שמחה ותשבחות על הצלחת הפיגוע ועל הנזק שגרם לשלטונות ברוסיה ובמצרים. חלק מהגולשים אף תיארו את המתקפה בתור "פיגועי 11.09 נגד רוסיה". לצד דברי השבח, השיח כלל הצעות אופרטיביות להפלת מטוסים, פיגועים במרחב האווירי ושימוש בכלי טיס במסגרת ג'האד. להלן מספר דוגמאות, כולל פוסטים שפורסמו לפני הפלת המטוס הרוסי:

  • גולש בפורום המכונה Al-Maqdisi כתב: "כרגיל, המדינה [האסלאמית] קרובה יותר לאמת. מה שמחזק את ההשערה כי היא אחראית לאירוע הוא העובדה שיש IGLA בשפע ושהרי סיני גבוהים מעל פני הים בשלושה ק"מ - כך משתפרת האפקטיביות. מטרה ברורה, איטית, חסרת יכולת תמרון וקלה לניטור בראות טובה ובגובה שנמוך מ-9 ק"מ - אינה מהווה בעיה עבור ה- 9 K338 Igla-S הלובי בטווח של 6 ק"מ".

בפוסט אחר, הציע אותו גולש להקים פס ייצור לדאונים לאחר איסוף מידע מהאינטרנט, עריכת קורס הכשרה בנושא והעברת המידע ל"מדינה האסלאמית".

הצעה לשלב דאונים במסגרת פעילותה של "המדינה האסלאמית"

הצעה לשלב דאונים במסגרת פעילותה של "המדינה האסלאמית"

 

  • גולש בפורום פרסם פוסט בו פנה למהנדסים ב"מדינה האסלאמית" והציע למצוא דרכים לשבש GPS ואמצעי ניווט אחרים של מטוסי כוחות הקואליציה. בהקשר זה טען הגולש כי האיראנים השתמשו ב-"GPS Spoofing" על מנת להפיל את הכטב"מ שהשתייך למודיעין האמריקאי (דצמבר 2011) והפנה למחקר אקדמי בנושא תחת הכותרת "On the Requirements for Successful GPS Spoofing Attacks".
  • גולש בפורום המכונה Abu Osama ציין כי לפני מספר שבועות (ספטמבר 2015) "המדינה האסלאמית" במחוז סיני ערכה קורס הכשרה לאנשיה בנושא נ"מ ונ"ט. בסקירה המצולמת תועד שיעור בנושא שימוש ב-9 K38 IGLA וב-KORNET-(E). השיעור כלל מצגת בנושא וגם תצוגה של האמל"ח עצמו.

 

הדרכה בנושא IGLA על ידי דאעש סיני

הדרכה בנושא IGLA על ידי דאעש סיני

 

  • הגולש המכונה Al-Maqdisi פרסם שיטה - אותה ייחס לפיזיקאי מוסלמי - לייצור טילי נ"מ באופן עצמאי. במאמר שהעלה הגולש נסקרה אפשרות להרכיב "טיל מונחה חום" מרכיבים שניתן לרכוש באינטרנט לצד תיאור טכני של זוויות השיגור לעבר המטוס.

תרשימים והנחיות לייצור טילי נ"מ

תרשימים והנחיות לייצור טילי נ"מ

יש לציין כי שיח בנושא תעופה אינו זר לפורום וניתן למצוא פוסטים בנושא גם משנים עברו. ב-27 בדצמבר, 2014, למשל, גולש המכונה abokhabab הזכיר כי הפצצה הנסתרת שהופיעה בגיליון 13 של INSPIRE (המגזין המקוון של אל-קאעדה בחצי האי ערב בשפה האנגלית) יכולה לשמש זאבים בודדים "להפלת מטוסים אזרחיים של הכופרים".

"הפצצה הנסתרת" (INSPIRE 13) בתור אמצעי אפשרי להפלת מטוס אזרחי 

"הפצצה הנסתרת" (INSPIRE 13) בתור אמצעי אפשרי להפלת מטוס אזרחי

מלבד הדיונים בפורום, זרועות התקשורת הרשמיות של דאעש התייחסו לאירוע בפרסומיהם. לשכת התקשורת של "המדינה האסלאמית" במחוז נינווה (Nineveh) שבעיראק, למשל, פרסמה סרטון תחת הכותרת "הפלת המטוס הרוסי כדי לנקום את נקמתם של אנשינו בסוריה". מלבד הברכות וחלוקת הממתקים לרגל הפלת המטוס הופיעו בסוף הסרטון חמישה פעילים, כשאחד מהם שיגר איומים ברוסית כלפי רוסיה ופוטין, תוך איום לבצע פיגועים על אדמת רוסיה עצמה.[4]  

שיגור איומים כלפי פוטין ורוסיה ממחוז נינווה בעיראק 

שיגור איומים כלפי פוטין ורוסיה ממחוז נינווה בעיראק

גם אם פרטי הפלת המטוס יישארו עלומים בקרוב, יש להניח כי ארגון דאעש ימשיך לנצל את התקרית לצורכי התעמולה שלו גם לאורך השבועות הבאים.

 [1]  http://ia801504.us.archive.org/19/items/RU-00022/RU.mp3

    http://goo.gl/8rMELx

[2]  http://ia801504.us.archive.org/19/items/RU-00022/RU.mp3

    http://goo.gl/8rMELx

[3]  http://www.bbc.com/arabic/middleeast/2014/11/141104_egypt_ansar_isis

[4] http://goo.gl/k7HWBH  

Download Full Publication Download