ATbar הרהורים ועצות לצרפתים בימים אלה

הרהורים ועצות לצרפתים בימים אלה

18/11/2015 | by מר שבתי שביט  

מייחסים לביסמרק את המשפט הבא:-

"NO ONE IS RICH ENOUGH TO BUY HIS ENEMY THROUGH CONCESSIONS"!

מצאתי עוד אמירה המצביעה על הרבה חוכמה:

"IF ALL YOU EVER DO IS ALL YOU'VE EVER DONE, THEN ALL YOU'LL EVER GET, IS ALL YOU EVER GOT!"

ה-SUB TEXT של אמירות אלו הוא- לדעתי כמובן- שישנם מצבים בחיי אומה כמו גם בחיי אדם, שבכדי לעשות את ההחלטה הנכונה, צריך למצוא את העוז, לצבוע את המציאות אך ורק בצבעי שחור ולבן ורק על פיהם להחליט, ולעשות (דגש על לעשות).

המלחמה שעליה הכריז אתמול (16.11.2015) נשיא צרפת היא נגד אויב, שמאפייניו הם כאלה, שעליהם אמר פרופ' ברנרד לואיס, שלעניות דעתו הוא ה-DEAN של המזרחנים במחצית המאה האחרונה, שכל תוצאה שהיא פחות מניצחון מוחץ וחד ערכי, על האסלאם הרדיקלי, תחשב למפלה. הצד המנצח רשאי להשתמש בכל האמצעים כדי להכריע את האויב (להפגין Malevolence)   ורק אחרי שאין מי שמטיל ספק בניצחון המוחץ, הצד המנצח יוכל להפגין טוב-לב ו- COMPASSION אל מול המנוצח. מסיבת העיתונאים באנקרה אתמול (16.11.2015) אשר בה כתב ה-CNN שאל את הנשיא אובאמה שאלה שנוסחה במשפט בן 5 מילים: מדוע איננו הולכים לשם (לסוריה) ומחסלים אותם? (ISIS), הייתה דוגמא לחולשת הדעת של נשיא המעצמה מספר אחת בעולם. קודם כל הוא השתהה במתן התשובה; אחר כך שפת- הגוף שלו הסגירה את חוסר הנחישות שלו, וכאשר הוא התחיל לדבר הוא אמר משהו בנוסח, "לפני שיורים צריך לכוון"?! תשובה זו היא אנאלוגיה לאמירתו בעניין לוב: "We Will Lead from Behind"!! כמו שמנהיג אמיתי איננו יכול להנהיג מאחור כך, לוחם מנוסה איננו מכוון לפני שהוא יורה במטרה שאין מאיימת ממנה.

נחזור למאפייני האיום של ISIS:-

  • אין כל צורך להשקיע משאבים וזמן בניסיון לזהות את כוונות הכנופיה המכונה ISIS. מטרתם המוצהרת היא לחסל את כל הכופרים (כל מי שאיננו מוסלמי) ואת ערכי התרבות שלהם (בין אם בודהיזם או נצרות). משמעות תובנה זו היא שהמענה האחד והיחידי לאיום הוא התקפי, פרו-אקטיבי ולא הגנתי.
  • כנופיה זו היא CULT, קבוצה של מאמינים בניהיליזם וקידוש האיבוד לדעת
  • ההרכב האנושי שלהם הוא קבוצות שוליים של סונים עיראקיים; אנשי צבא לשעבר של שלטון הבעת' העיראקי שהגיעו לבתי הסוהר בעיראק ושוחררו בכוח על ידי ISIS, וערב רב של אלפי מוסלמים שמוצאם מארצות רבות ברחבי העולם, ושחברו ל- ISIS מאז הקמתו.
  • מקורות המימון שלהם עד כה, מבוססים על כספים שהלאימו בערים שכבשו, ומקורות הנפט שעליהם השתלטו מהם הם מפיקים ומוכרים.
  • כוחם הצבאי מבוסס על מערכות נשק מגוונות ומתקדמות, שהאמריקאים השאירו ו- ISIS השתלטה עליהם, והמיומנות הצבאית של אנשי הצבא העיראקיים לשעבר.
  • הפלח הגדול של חברי הארגון שמוצאם מארצות המערב, הביאו איתם את הידע והניסיון כדי לרתום את אמצעי התקשורת, המחשוב והמידע של המערב, ורתמו אותם לקידום מטרות הארגון.
  • הפיגועים האחרונים בצרפת מוכיחים על קלות בלתי נסבלת של הטרוריסטים בכל מה שקשור לשליטה בשפות אירופאיות ברמה של שפת-אם; תנועה חופשית וקלה בעזרת דרכונים זרים אוטנטיים; יכולת היטמעות קלה בסביבה מוכרת להם ובתוך קהילות מקומיות תומכות.

בכל הקשור להגדרת הטרור הגלובאלי, קודם כל כטרור ושנית כנושא בעדיפות במסגרת איום הייחוס של מדינות מערב-אירופה בכלל וצרפת בפרט; ארה"ב, ישראל ובמידה מסוימת אנגליה נמצאות שנות אור קדימה.

בעקבות אירועי 11 בספטמבר 2001 ארה"ב עברה שינויים בסדר גודל של מהפכה, שהבולט ביותר הוא הקמת המיניסטריון לביטחון העורף (HOMELAND SECURITY). זהו הגוף האדמיניסטרטיבי הגדול ביותר שהוקם בארה"ב מאז מלה"ע השנייה, שמרכז את כל נושאי ההתמודדות עם הטרור העולמי. כל גופי האיסוף המודיעיני, המחקר וההערכה, גופי המחקר והפיתוח הטכנולוגי, גורמי הפיתוח של דוקטרינות לחימה בכל החיילות של צבא ארה"ב; כל אלה חיים מסביב לשעון בפוזיציה מנטאלית של התמודדות עם תופעת הטרור הגלובלי, למרות ועל אף "המדיניות המרגיעה" של הבית-הלבן.

ישראל חייה בסביבה של התמודדות עם תופעות טרור, פוליטי, מקומי, אזורי וגלובאלי; חילוני ודתי מאז שנות ה-60 של המאה ה-19 ועד היום.

בריטניה התעוררה לנוכח האיום בעקבות גל הפיגועים שהתרחשו בעשור האחרון של אדמתה, והשקיעה רבות בלימוד האיום ובבניית יכולות להתמודד אתו בבית ובחו"ל.

כל האמור לעיל הוא כמובן התשובה לשאלה מה קרה לצרפת, מדוע הופתעה וספגה את המכה האנושה שהיינו עדים לה?

ההכרזה של הנשיא הולנד שצרפת נמצאת במלחמה היא במקומה, אבל חובתו להטמיע את תובנת המלחמה ב-DNA של כל גורמי הממשל הצרפתי ושל העם הצרפתי. מלחמות אינן זבנג וגמרנו. המלחמה בטרור הגלובלי ובדגש על ISIS תמשך שנים והיא חייבת להפוך לנושא מספר אחת בסדר העדיפויות הלאומי של צרפת.

במקביל להפנמת ההחלטה על המלחמה והטמעתה בקרב הציבור, צריך לעבור למוד של עשייה.

האסטרטגיה המומלצת היא התקפית ופרו-אקטיבית. מדוע? משום שבהתמודדות עם הטרור הג'יהאדיסטי נקודת המוצא היא שהאויב איננו ממתין לפרובוקציה, הוא איננו מפסיק לתכנן ולבצע בכל הזדמנות הנקרית בדרכו. אי לכך, אסטרטגיה הגנתית היא חסרת תוחלת. אתה חייב לתקוף כל הזמן, להוציא את היריב משיווי המשקל, לגרום לו להשקיע את זמנו ויכולותיו כדי להשריד את עצמו ורק כך נמנעת ממנו היכולת לתקוף אותך.

היכולות שאותן יש לבנות במהירות הן:-

א.בתחום המודיעין- המטרה האולטימטיבית היא לייצר נון-סטופ, סל של מטרות, אנשים ומתקנים. מתאר המלחמה הא-סימטרית מתמקד במפגע הבודד ולכן הרזולוציה של איסוף המודיעין צריכה להתמקד ביצירת מטרות בודדות.

הכלים לאיסוף המודיעין חייבים להתמודד עם כמויות אדירות של אינפורמציה, עם יכולות לבור את המוץ מן התבן. התהליך חייב להיות מבוסס על שלוש רגליים: טכנולוגיות, אנאליסטים ודוקטרינה המחברת את השניים.

ב.בתחום המבצעים- יש לאמץ דוקטרינה של פעילות בזמן אמת. מאחר שמדובר במטרות שהן בני-אדם ואלה בדרך כלל ניידים ולא נייחים, כל פיסת מידע שאיננה מתורגמת בזמן אמת לפעולה מבצעית, הופכת להיסטוריה. אי לכך, הדוקטרינה צריכה לחבר את אנשי המודיעין ואנשי המבצעים בכפיפה אחת ולעבודה משותפת בזמן אמת.

היכולת המבצעית הנדרשת, חייבת להיות תפורה בצורה שתענה באופן מיטבי למתאר האיום. הפועל היוצא המבצעי מהנחת העבודה שהמטרה היא מפגע בודד, יש לאמץ את הדוקטרינה של "הפיגוע הממוקד" . דוקטרינה זו משלבת מודיעין נקודתי איכותי של מטרה , שאחריה אפשר לעקוב (Target Acquisition), ונשק מדויק המצמצם למינימום פגיעה בחפים מפשע ( Collateral Damage) . מימוש דוקטרינה זו מחייבת יכולת גבוהה בתחום המזל"טים (UAV) ובתחום מחקר המודיעין הוויזינטי (VISINT).

ג.הפיתוח המודיעיני- מבצעי המשולב נשען על מרכז שליטה ובקרה (שו"ב) משוכלל.

עד כאן על קצה המזלג מה שצריך ואפשר לעשות תוך זמן קצר יחסית שישדרג משמעותית את יכולות ההתמודדות עם איום הטרור הג'יהאדיסטי.

ומילת המלצה נוספת. המנטרה שלא מפסיקים להשמיע לאוזנינו, על הצורך בשמירת שיווי המשקל בין ביטחון לבין המערכת הערכית הליברלית דמוקרטית, נובעת לא מעט מן הצורך להישמע Politically Correct, אבל היא איננה רלוונטית כאשר מדובר באויב בדמותו של ISIS, שלגביו נכונים דבריה של ראש ממשלת בריטניה מרגרט תאצ'ר: לעיתים אין ברירה ויש צורך להשתמש באמצעים בלתי דמוקרטיים, כדי להגן על הדמוקרטיה!


הדעות המובאות בפרסום זה הן אך ורק של המחבר ולא בהכרח משקפות את הדעות של המכון הבינלאומי למדיניות נגד הטרור (ICT).