ATbar הקצנה בשיח הג'האדי נגד המשטר הסעודי בראי הרשתות החברתיות

הקצנה בשיח הג'האדי נגד המשטר הסעודי בראי הרשתות החברתיות

06/01/2016 | by צוות ניטור אתרי ג'האד גלובאלי  

המשטר הסעודי והממסד הדתי הוהאבי בסעודיה נתפשים בעיני פעילי הג'האד הגלובאלי עוד מסוף המאה שעברה כישות לא לגיטימית, המתרפסת בפני המערב, בייחוד בפני ארה"ב, וכאחראית על חדירת ההשפעה המערבית לאדמות המוסלמיות והשחתת הזהות המוסלמית. שליטתה של סעודיה על שני המקומות הקדושים לאסלאם, מכה ומדינה, מזין את נחישותם של פעילי הג'האד לרכז מאמצים לשחררם מאחיזת המשטר הסעודי. הקמת "מחוז נג'ד" בידי המדינה האסלאמית בשנת 2015 על גבול סעודיה מצביע על כוונה למקד מאמץ בעיבוי פיגועי הטרור בשטח הממלכה הסעודית כפי שאירע במספר פיגועי התאבדות שביצעו פעילי הארגון נגד המיעוט השיעי במהלך שנת 2015.

בשבוע האחרון חלה עלייה ניכרת ברטוריקה של פעילי דאעש ברשתות החברתיות נגד המשטר הסעודי בגין ההוצאה להורג של עשרות פעילי ג'האד וביניהם חכם ההלכה הסעודי השיח' פארס בן אחמד אאל אל-שויל אל-זהראני (Fares bin Ahmad Aal Al-Shuwail al-Zaharani), אידאולוג בולט של ארגון אל-קאעדה האחראי להקצנה מחשבתית בקרב צעירים סעודיים, בראשית חודש ינואר 2016. שיח זה מתאפיין בדמוניזציה של המשטר הסעודי, בניסיונות לגייס אזרחים סעודיים לשורות הארגון ובדרבונם לצאת בפיגועים נגד מוסדות הממלכה הסעודית. נאומיהם של השיח' אבו בכר אל-בע'דאדי, מנהיג הארגון, והשיח' אבו מחמד אל-עדנאני, דובר הארגון, בנושא חשיבות השקעת מאמצים בשחרור מכה ומדינה מועלים תדירות לרשתות החברתיות.

באנר שהועלה לטוייטר ובו קריאה לאזרחי סעודיה לקחת יוזמה ולצאת בפיגועי טרור נגד מוסדות המדינה על-ידי שימוש בכלי נשק שונים

באנר שהועלה לטוייטר ובו קריאה לאזרחי סעודיה לקחת יוזמה ולצאת בפיגועי טרור נגד מוסדות המדינה על-ידי שימוש בכלי נשק שונים

ב-31 בדצמבר, 2015 השיקו פעילי המדינה האסלאמית בטוויטר האשטאג בשם "סעודיה מוציאה להורג את חכמי ההלכה ישרי הדרך" (#السعودية_تعدم_العلماء_والصالحين). תחת ההאשטאג רוכזו איומים לפגוע בשורת אנשי ביטחון ומלוכה סעודיים והועלו תמונות, שמות וכתובות מגוריהם כיעדי חיסול. פעילים אחרים העלו באנרים (ראו תמונה) הקוראים לאזרחי סעודיה למרוד נגד המשטר הסעודי ולמגר את המחלה הפושה בארצם כמו על-ידי שימוש בכלי נשק, סכינים, בקבוקי מולוטוב ועוד. פעיל אחר פרסם סרטון ובו שני אזרחים סעודיים נוסעים ברכב ולצדם נשק כשהם מדגישים שהם בדרכם לבצע פיגוע בממלכה בעקבות ההוצאה להורג.[1] מוסד התקשורת הג'האדי אל-בתאר (Al-Battar), השייך לארגון המדינה האסלאמית, הביע צער ותרעומת על ההוצאה להורג בייחוד של חכם הלכה סעודי אחר, תומך בג'האד הגלובאלי, בשם חמד בן עבדאללה בן אבראהים אל-חמידי (Hamd bin ‘Abdallah bin Ibrahim al-Hamidi) והבטיח כי המשטר הסעודי יזכה לתגובת נקם.[2]

האשטאג אחר אשר הושק ב-2 בינואר, 2016 תחת הכותר "הוצאות להורג [מצד המשרד לביטחון] הפנים [הסעודי]" (#اعدامات_الداخلية), הפעם על-ידי תומכי ארגון אל-קאעדה, ריכז גם הוא קריאות לפיגועי נקם נגד המשטר הסעודי ועצות כיצד להוציאם לפועל. להאשטאג זה הועלה איום של ארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב, אשר איים על המשטר הסעודי עוד ב-1 בדצמבר 2015, כי אם האחרון יוציא להורג אסירים המזוהים עם הג'האד הגלובאלי, הוא יזכה למכה קשה.[3] גדודי עבדאללה עזאם, המזוהים עם ארגון אל-קאעדה ופועלים בשטחי סוריה-לבנון, קראו לתושבי הממלכה הסעודית לאחר ההוצאה להורג להצטרף לג'האד מלחמתי נגד המשטר הסעודי ולסייע למג'אהדין.[4]

באנר שהועלה לטוייטר ובו קריאה להשתתף בשיח בגנות המשטר הסעודי בעקבות ההוצאות להורג תחת ההשטאג "הוצאות להורג [מצד המשרד לביטחון] הפנים [הסעודי]"

באנר שהועלה לטוייטר ובו קריאה להשתתף בשיח בגנות המשטר הסעודי בעקבות ההוצאות להורג תחת ההשטאג "הוצאות להורג [מצד המשרד לביטחון] הפנים [הסעודי]"

לסיכום, ניכר כי פעילי הג'האד, הן מצד ארגון אל-קאעדה והן מצד ארגון המדינה האסלאמית, נחושים מאוד להוציא פיגוע נקמה גדול נגד הממלכה הסעודית בשל ההוצאות להורג של עשרות פעילי ג'האד בראשית 2016.

השיח עצמו נועד לעודד אזרחים סעודיים להגיב על כך ולגייס אזרחים סעודיים אל שני הארגונים. שני ההשטאגים הנ"ל משקפים ביטוי נוסף ליריבות בין ארגון אל-קאעדה לארגון המדינה האסלאמית גם במרחב הווירטואלי ולצייר עצמם כמובילים וכמגנים האמתיים על האומה המוסלמית מפני עוולות המשטר הסעודי כלפי נתיניו ובכלל.

תמונה שהעלה פעיל ג'האד בבנגאזי בלוב ובה איום לפגוע במשטר הסעודי בשל ההוצאות להורג

תמונה שהעלה פעיל ג'האד בבנגאזי בלוב ובה איום לפגוע במשטר הסעודי בשל ההוצאות להורג

 

Download Full Publication Download