ATbar סיכום אירועים חודשי - ינואר 2016

סיכום אירועים חודשי - ינואר 2016

10/02/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

במהלך חודש ינואר נמשכה מגמת הפיגועים כנגד אזרחים וכוחות הביטחון ברחבי איו"ש ותחומי הקו הירוק. הפיגועים בוצעובמתווה של דריסה בקרבת מחסומי צה"ל, דקירה כנגד כוחות הביטחון במחסומים, חדירה ליישובי איו"ש במטרה לדקור אזרחים ופיגועי ירי. מספר ההרוגים בחודש ינואר בצד הישראלי הינו חמישה, כולם אזרחים. אחד האירועים הבולטים אשר אירעו במהלך החודש, הינו פיגוע ירי כנגד ישראלים ברחוב דיזינגוף שבתל אביב אשר בוצע על-ידי ערבי-ישראלי תושב ערערה. המפגע נמלט אל ישובו וחוסל על-ידי כוחות מיוחדים של השב"כ והמשטרה לאחר מצוד שארך שבוע ימים.

במהלך חודש ינואר נחשפו מספר התארגנויות של ארגון חמאס בשטחי איו"ש וירושלים. אחת החוליות גויסה על-ידי בנו של מנהיג ארגון חזבאללה ומטרתה הייתה לפגוע במטרות ישראליות. חולייה נוספת שנחשפה תכננה להתנקש בחיי רוה"מ.

ארגון חמאס המשיך את הירי הניסיוני של מערך התמ"ס אל עבר הים. במקביל בוצע ירי תמ"ס אל עבר ישראל על-ידי אחד הארגונים הסלפים ברצועת עזה. בתגובה, תקף חיל האוויר מטרות של חמאס בשטחי הרצועה. באירוע אחר סיכל חיל האוויר ניסיון להנחת מטעני צד על גדר המערכת סביב רצועת עזה. כמו כן, שתי מנהרות התקפיות של ארגון חמאס קרסו והביאו למותם של למעלה משמונה אנשי הארגון.

ארגון חזבאללה מימש את איומו לנקום את חיסולו של סמיר קונטאר בחודש דצמבר 2015 אשר יוחס לישראל. זירת מטענים הופעלה אל עבר רכב הנדסי שעסק בפתיחת ציר תנועה באזור הר דב. צה"ל הגיב בירי ארטילרי מאסיבי. האירוע הסתיים ללא נפגעים.

לאחר חודשי חקירה ארוכים ומעצרים מנהליים של מספר חשודים בטרור יהודי, הוגשו כתבי אישום נגד שני חשודים בהצתת הבית בדומא.

 

סוריה

חילות האוויר של הקואליציה תקפומטרות באזורים בשליטת דאעש וחזית אל-נצרה. במהלך החודש בוצעו כ-176 תקיפות אוויריות אשר התמקדו ברקה, חסכּה, שדות הנפט של עומאר, תל עפר, דיר אל-זור, תדמור, וגם צפונית לחלב.

חיל האוויר הרוסי תקףמטרות מורדים ברחבי סוריה. מרבית משימות התקיפה יצאו משדה התעופה הצבאי חמימים שנמצא בלטקיה, אך גם משדות תעופה בשטחי רוסיה. במהלך החודש התמקדו הכוחות הרוסים בתקיפת מטרות באזור מחוז חלב, חמאת, ולאורך הגבול הצפון-מזרחי של מחוז לטקיה. תקיפות נוספות בוצעו גם באזור רקה, דיר אל-זור, צפונית לדמשק, תדמור ודרום רמה"ג הסורית.

כוחות משטר אסד הצליחו, בסיוע אווירי רוסי וכוחות קרקעיים מאיראן וארגון חזבאללה, לכבוש מחדש שטחים ברחבי סוריה. בין האזורים והערים ששוחררו ניתן למצוא את העיירה סלמא שבמחוז לטקיה, העיירה רביעה שבמערב מחוז לטקיהוהעיירה שייח' מסכין הנמצאת על הכביש המוביל מדמשק לדרעא. בנוסף, פתחו צבא סוריה, יחד עם כוחות מיליציה וגיבוי אווירי רוסי, במתקפה על דרעא ודיר-אל-זור.באזור דיר אל-זור, נהרגו למעלה מ-85 אזרחים וחמישים חיילי המשטר בתקיפת ארגון דאעש על מעוזי הממשל.

במהלך החודש אירעו מספר פיגועי תופת משמעותיים ברחבי סוריה על-ידי ארגוני המורדים. בעיר קמישלי שבאזור הכורדי שבצפון סוריה, נהרגו 16 ושלושים אחרים נפצעו בפיגוע כפול בשתי מסעדות. 23 נהרגו, מרביתם פעילים וחמושים בארגון אחראר אל-שאם, בפיצוץ משאית תופת בחלב.לפחות 29 נהרגו ועשרות נפצעו בפיגוע כפול של ארגון דאעש ובו מכונית תופת ומחבל מתאבד ברובע העלווי של חומס. בפיגוע אחר שביצע ארגון דאעש בעיירה השיעית, סיידה זינב, שבפרברי דמשק, נהרגו למעלה מ-71 ויותר ממאה נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בתחנת אוטובוס במקביל לפיצוץ של שני מחבלים מתאבדים בתוך התקהלות.

 

לבנון

נמשך משבר המשילות הפוקד את לבנון. טרם נבחר נשיא והדבר מעכב שרשרת מינויים במערכת הביטחון הלבנונית. חבר הפרלמנט הנוצרי-מרוני, סמיר ג'עג'ע, הביע את תמיכתו במועמדותו של מישל עאון לנשיאות לבנון, בניגוד לדעת חבריו למחנה הפרו-סעודי, "ה-14 במרץ". הסיבה לפרישתו של ג'עג'ע מהמרוץ לנשיאות ותמיכתו בעאון נובעת, ככל הנראה, מתמיכתו של סאעד חרירי בפרנג'יה כמועמד לנשיאות. בד בבד, הביע מנהיג חזבאללה את תמיכתו המלאה במישל עאון כמועמד לנשיאות לבנון במהלך נאום לא מתוכנן שנשא בנושא.

צבא לבנון המשיך להגן על גבולו המזרחי והצפון-מזרחי מפני חדירות מורדים סורים לשטחו. מרבית חילופי האש התקיימועל הגבול בקרבת ראס בעלבכּ, באזור אל-מצידה ווַאדי אל-חֻצְן, וגם בחלקה הצפוני של העיירה ערסאל.

ניכרת תסיסה בקרב הפלסטינים שבמחנות הפליטים, חלקה בעקבות כוונת אונר"א לקצץ בסיוע אליהם.

 

מצרים

צפון חצי האי סיני המשיך לחוות אירועי טרור אשר בוצעו על-ידי ארגון "מחוז סיני של המדינה האסלאמית"וכוונו ברובם נגד כוחות הביטחון אך גם נגד תשתיות הובלת האנרגיה באזור. מרבית האירועים התרכזו באזור אל-עריש ושייח' זוויד, ואופיינו בעיקר בהטמנת מטעני חבלה ומטעני צד. באחד הפיגועים נהרגו ארבעה חיילים, ביניהם קצין בדרגת אל"מ ו-16 אחרים נפצעו כתוצאה מפיצוץ מטען צד אל עבר רכב צבאי משוריין בצפון חצי האי סיני. בפיגוע מטען צד נוסף, נהרגו שני חיילים ועוד כשישה נפצעו. בנוסף, פוצצו צינורות הובלת הגז הטבעי לירדן מערבית לעיר אל-עריש ובין אל-עריש לדֻמיאט.

מנגד, המשיכו כוחות הביטחון המצריים במבצע לטיהור חצי האי סיני מנוכחות ארגון דאעש. בתקיפת חיל האוויר המצרי את מטרות דאעש בקרבת רפיח המצרית,נהרגו למעלה מ-15 חשודים בהשתייכות לארגון. במהלך פעילות אחרת, בה נהרגו ארבעה חיילים ושמונה נוספים נפצעו, נהרגו שלושים חמושים ועשרה אחרים נפצעו.

פעילות ארגון "מחוז סיני של המדינה האסלאמית" הורגשה גם באזורי התיירות של מצרים. שלושה תיירים, שני אוסטרים ושוודי, נדקרו על-ידי שלושה מחבלים שחדרו למלונם מהים בהורגאדה. בקהיר, חמושים פתחו בירי וזרקו בקת"בים על אוטובוס ומלון בו שהו תיירים ישראלים. לא היו נפגעים באירוע. במהלך פשיטה משטרית על דירה בגיזה, נהרגו תשעה, ביניהם שישה שוטרים, בפיצוץ מטען חבלה.

לראשונה זה ארבע שנים כונס הפרלמנט במצרים.

 

ירדן

בממלכה ההאשמית המשיכו להביט בדאגה אל הנעשה על גבולה הצפוני עם סוריה. בעוד עלה מספר הפליטים הסורים השוהים בירדן, עשו כוחות הביטחון מאמצים לסכל ניסיונות גניבת גבול, חדירת גורמים עוינים ואף ניסיונות הברחת סמים.

הרשויות בירדן שיחררו ממעצר את סגן תנועת האחים המוסלמים.

 

עיראק

חילות האוויר של הקואליציה תקפומטרות באזורים בשליטת דאעש. באחת התקיפות שבוצעו על-ידי ארה"ב, הותקף במוסול מבנה ששימש לאחסון מלאי המזומנים של ארגון דאעש. לפי חלק מהדיווחים, הושמדו מיליוני דולרים בתקיפה. בתקיפה אחרת חוסל מנהיג מחוז תל-עפר של הארגון. סה"כ בוצעו 529 תקיפות ברחבי עיראק, מרביתן באזור העיר רמאדי, אך גם באזורים דרומית למוסול, תִכּרית, אִרביל וחדית'ה.

כוחות מיוחדים אמריקאים, בשיתוף כוחות עיראקים, החלו לפעול בתדירות גבוהה יותר בקרבת העיר מוסול. במקביל, פעלו כוחות מיוחדים בריטיים באזור הר סנג'אר ובקרבת הגבול הסורי.

נמשכופיגועי התופת ברחבי המדינה, בדגש על עיר הבירה בגדאד ופרבריה הצפוניים. במתקפה של ארגון דאעש על קניון במרכז בגדאד, נהרגו 18 ו-13 אחרים נפצעו כאשר שני חמושים פוצצו מכונית תופת בכניסה לקניון ולאחר מכן פתחו בירי וזריקת רימונים אל עבר העוברים ושבים. אחד המחבלים פוצץ חגורת נפץ והשני נורה ונהרג על-ידי המשטרה. באירוע אחר, נהרגו לפחות עשרים בפיגוע התאבדות כפול בבית קפה בעיר מקדאדיה צפונית לבירה בגדאד. אירוע חריג ארע כאשר שלושה עובדי קבלן אמריקאים נחטפו בבגדאד על-ידי חמושים המשתייכים למיליציה שיעית פרו-איראנית.

שגרירות ערב הסעודית נפתחה בבגדאד לראשונה זה 25 שנה. 

 

לוב

למרות ההגעה להסכם על איחוד ממשלות טריפולי וטוברוק, בפועל טרם הוקמה ממשלת האחדות.

ארגון דאעש המשיך את פעילותו ההתקפית בחצי סהר הנפט. הארגון תקף מספר פעמים את מסופי הנפט ומאגרי הנפט באל-סִדְרַה וראס לאנוף. במהלך המתקפות שנפרשו על-פני מספר ימים, נעשה שימוש בירי תמ"ס, מחבלים מתאבדים וחוליות פשיטה. בנוסף, פוצץ צינור הנפט מערבית לנמל אל-זויתינה.

ארגון דאעש תקף במשך מספר ימים את תחנת הכוח של העיר בנגאזי באמצעות ירי תמ"ס ונ"ט. בנוסף, פוצץ הארגון משאית תופת במרכז הכשרת שוטרים בעיר זליטן וגרם ללפחות שישים הרוגים. במהלך החודש, כבש הארגון את העיר בן ג'ואד. מנגד, נמשכו התקיפות האוויריות כנגד מטרות דאעש בעיר סירת. לפי חלק מהדיווחים, מדובר בתקיפות שבוצעועל-ידי חיל האוויר הצרפתי.

על רקע התגברות כוחו של ארגון דאעש בלוב, התרבוהדיווחים אודות כוונת ארה"ב, גרמניה, צרפת, בריטניה ואיטליה, לתקוף מטרות של הארגון ברחבי המדינה. בנוסף, פרסה סודן כוחות צבא לאורך הגבול עם לוב מחשש לניסיונות חדירה של ארגון דאעש.

ארגון AQIM פרסם אזהרה וקריאה לפיגועים כנגד איטליה עקב מעורבותה בלוב.

 

איראן

דוח הוועדה לאנרגיה אטומית של האו"ם קבע כי איראן עמדה בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. בעקבות הודעה זו, הורתה מועצת הביטחון של האו"ם להסיר את הסנקציות עליה. האיחוד האירופי וארה"ב הסירו אף הן את הסנקציות שהוטלו על הרפובליקה האיראנית. לאחר הסרת הסנקציות, ביקר נשיא איראן באיטליה וצרפת וחתם על הסכמי רכש למטוסים אזרחיים והקמת מפעלים לייצור מכוניות באיראן. יחד עם זאת, ארה"ב הטילה סנקציות חדשות על 11 חברות ואישיים הקשורים לאספקת ציוד ליצור טילים בליסטיים בתגובה לניסוי הירי שעשתה איראן בחודש אוקטובר האחרון.

בצמידות להסרת הסנקציות, איראן וארה"ב הוציאו לפועל עסקת חילופי אסירים, במסגרתה הוחזרו לארה"ב חמישה אמריקאים שהוחזקו על-ידי איראן וזאת בתמורה שחררה שבעה אסירים איראניים. במהלך החודש עצר חיל הים האיראני עשרה אנשי חיל הים האמריקאי והחרים את שתי סירות המשמר שלהם, לאחר שחצו בשוגג אל תוך השטח הימי האיראני. העצורים וסירותיהם שוחררו לאחר יומיים.

במחאה על הוצאתו להורג של השייח' השיעי, נימר אל-נימר, בערב הסעודית, הצית המון איראני את נציגויות ערב הסעודית במדינה.

 

ערב הסעודית

רשויות אכיפת החוק הוציאו להורג 47 מורשעים בטרור, ביניהם גם השייח' השיעי, נימר אל-נימר. בתגובה החלו הפרות סדר בעיר הולדתו, אל-עַוַּאמיה, שבמזרח המדינה. בנוסף, הוצתו נציגויות ערב הסעודית באיראן, דבר שהביא לניתוק היחסים הדיפלומטים וקשרי התעופה בין שתי המדינות ולגינוי חריף במועצת הביטחון של האו"ם.

בעקבות מחירו הנמוך של הנפט ופגיעה בתזרים המזומנים, שוקלת ערב הסעודית להנפיק את ענקית הנפט ארמקו, השווה למעלה מעשרה טריליון דולר. בנוסף, מכין הממשל הסעודי תכניות להחלת מע"מ על מוצרים בעוד שנתיים.

הרשויות בערב הסעודית טוענות כי למעלה מ-375 אזרחים סעודיים נהרגו בקרבת הגבול מאז תחילת הלחימה בתימן.באחת התקיפות נהרגו שלושה אזרחים ו-11 נפצעו מפגיעת טילים שנורו מתימן אל עבר ג'זאן.

כחלק ממאמץ הלחימה בטרור, החלו הרשויות בממלכה הסעודית בלקיחת טביעות אצבעות מכל מי שרוכש כרטיסי סים או מכשיר נייד. 

ארבעה הרוגים ולפחות 18 פצועים באירוע ירי במקביל לפיצוץ של מחבל מתאבד במסגד השיעי "האִמאם רִצ'א" שבמחוז אל-אחסאא'.

  

תימן

נמשכות התקיפות האווירות על-ידי הקואליציה הערבית בהובלת ערב הסעודית כנגד המורדים החות'ים ברחבי תימן. חלק ניכר מהתקיפות בוצעוסביב הבירה צנעא. בנוסף, כבשו חילות הים של הקואליציה הערבית את נמל הים של אל-מוכלא, בירת מחוז חצרמוות, מידי ארגון AQAP.

עיר הנמל עדן חוותה את מרבית פיגועי הטרור אשר בוצעו הן על-ידי ארגון דאעש והן על-ידי ארגון AQAP. המטרות אופיינו ברובן כסממני שלטון וכוחות הביטחון. עשרה נהרגו בפיצוץ רכב תופת בזמן מתקפה על ביתו של מפכ"ל משטרת עדן. במתקפה של ארגון דאעש נהרגו שבעה בפיצוץ מכונית תופת מחוץ לארמון הנשיאותי בעיר. בפיגוע נוסף של הארגון, נהרגו שבעה בפיצוץ מכונית תופת במחסום משטרתי בעיר. כמו כן, ארגון AQAP התנקש בשופט בעיר בעוד מושל מחוז עדן ניצל מניסיון התנקשות. בפיגוע אחר פוצץ צינור הנפט המחבר את מאגרי הנפט למסופי הנפט בעיר עדן.

ארה"ב המשיכה לעשות שימוש בכטב"מים כנגד מטרות ארגון AQAP ברחבי המדינה. חמישה חשודים בהשתייכות לארגון נהרגו בשתי תקיפות אוויריות שונות, שניים מתוכם באל-קֻטֻן שבמחוז חצרמוות.

 

מדינות המפרץ הפרסי

מספר מדינות במפרץ הפרסי, ביניהן בחריין וכווית, ניתקו את היחסים הדיפלומטים עם איראן על רקע המשבר בינה לבין ערב הסעודית. למהלך הצטרפה גם סודאן. בנוסף, טענו כוחות הביטחון בבחריין כי סיכלו מזימה של ארגון חזבאללה ומשמרות המהפכה האיראניים לבצע פיגוע תופת במדינה.

נסגרו מעברי הגבול בין עומן לתימן מחשש למתקפת חמושים.

 

צפון אפריקה וצפון-מערב אפריקה

תוניסיה הכריזה על עוצר לילי ברחבי המדינה עקב מחאות והפרות סדר כתוצאה מעלייה באבטלה. בנוסף, המשיכו כוחות הביטחון לפעול כנגד ארגוני הטרור וניסיונות גניבת הגבול בינה לבין לוב.

ארבעה חשודים בהשתייכות לארגון AQIM נהרגו בהתקלות עם צבא אלג'יריה במחוז עין דפלה. בנוסף, עצרו כוחות הביטחון 270 מרוקאים שהיו בדרכם להצטרף ללחימה בלוב.

ארגון AQIM הגביר את פעילותו באזור מאלי ובורקינה פאסו. 23 נהרגו ו-60 נפצעו בתקיפת הארגון על שני מלונות בואגאדוגו, בירת בורקינה פאסו. לפחות ארבעה חמושים פרצו למלון, פתחו בירי נק"ל והשלכת מטעני חבלה לכל עבר ולאחר מכן לקחו כשלושים בני ערובה ששוחררו על-ידי כוחות הביטחון. בין ההרוגים גם שישה אזרחי קנדה. בנוסף, אזרחית שוויצרית העוסקת בסיוע לאוכלוסייה המקומית נחטפה מביתה בטימבוקטו, ככל הנראה על-ידי הארגון. 

 

סומליה

ארגון אל שבאב, המזוהה עם אל-קאעדה, המשיך לפעול ברחבי המדינה כנגד מטרות אזרחיות ומטרות של האיחוד האפריקאי כאחד. במתקפת הארגון על מסעדת מלון בחוף לידו בבירה מוגדישו נהרגו 19 בני אדם. בפיצוץ מחבל מתאבד במסעדה שבמרכז הבירה נהרגו שלושה. במתקפת ארגון אל-שבאב על מחנה האיחוד האפריקאי בדרום-מערב המדינה, נהרגו למעלה מחמישים חיילים קניתים ומספר זהה נשבה.

 

קניה

ארגון אל-שבאב המשיך לתקוף את כוחות הביטחון באזורים הגובלים עם סומליה. באירוע אחד נהרגו חמישה שוטרים בפיצוץ מטען צד עת נסעו באזור החוף לאמו, בעוד שבאירוע אחר נהרגו ארבעה חשודים בהשתייכות לארגון אל-שבאב בקרב יריות עם המשטרה במלינדי. 

 

ניגריה

נמשכו תקיפות ארגון בוקו חראם בצפון ניגריה ובקמרון. לצד התקיפות על כפרים באזור מדאגלי, אדאמווה ובקרבת מעוז הארגון ביער סמביזה, המאופיינים בהחרבתם של הכפרים ורצח תושביהם, פשטו לוחמי הארגון על כפרים בקרבת צ'יבוק ובזזו מהם מזון ובעלי חיים.

בקמרון אופיינו התקיפות בשימוש במחבלים מתאבדים. לפחות 25 נהרגו בפיצוץ ארבעה מחבלים מתאבדים בעיירה בודו שבצפון המדינה ולפחות אחרים נהרגו בפיגוע התאבדות במסגד. כמו כן, ארבעה נהרגו בפיגוע התאבדות כפול בבית ספר.

מנגד, 14 חמושי ארגון בוקו חראם נהרגו בקרבות עם צבא ניגריה ביוֹבּ, בעוד שבמבצע אחר שוחררו מעל ל-370 בני ערובה משבי הארגון על-ידי צבא ניגריה.

 

אפגניסטן

מחוז ננגרהאר היווה נקודת חיכוך מרכזית ביןהטליבאן, דאעש וארה"ב. במהלך החודש בוצעו מספר תקיפות אוויריות, חלקן בעזרת כטב"מים, בעיקר כנגד מטרות דאעש. במהלך התקיפות נהרגו עשרות מלוחמי הארגון. גם הלחימה בין ארגון דאעש לטליבאן הביאה למספר גבוה של אבדות בשני הצדדים.

במהלך החודש אירעו מספר פיגועי טרור כנגד מטרות זרות בכלל ונגד נציגויות זרות בפרט. בפיצוץ מחבל מתאבד במסעדה צרפתית בבירה קאבול נהרגו שניים ו-18 נוספים נפצעו. בפיגוע נוסף בבירה נהרגו שלושה ו-23 נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בקרבת השגרירות הרוסית. תקיפת חמושים על הקונסוליה ההודית במזאר-אי-שריף שבמחוז בַּלְךְ, ארכה 25 שעות לאחר שהמפגעים תפסו מחסה בתוך מתחם הקונסוליה (לא בתוך המבנה עצמו). לא היו נפגעים בקרבאנשי הקונסוליה. בפיצוץ מחבל מתאבד בקרבת הקונסוליה הפקיסטנית בג'לאלאבאד נהרגו שניים.

מקורות רבים דיווחו על-כך שמולא פזלוּלה, מנהיג הטליבאן הפקיסטני (TTP), חוסל בתקיפת כטב"מ על ביתו באפגניסטן, למרות שגורמים ב-TTP הכחישו זאת. על-פי הדיווחים, בתקיפה נהרגו חמישה אנשים נוספים, כולל אשתו ובנו של המנהיג.

הטליבאן המשיך לפעול ברחבי המדינה כנגד כוחות הביטחון וכנגד תשתיות. בתקיפת תחנת משטרה בעיירה ספין בולדַק שבמחוז קנדהאר נהרגו שבעה זאת בנוסף לפגיעה בקווי מתח גבוה במחוז הצפוני בגלאן על-ידי הארגון אשר גרמה למחסור בחשמל ברחבי המדינה, כולל בקאבול הבירה.

 

פקיסטן

במהלך חודש ינואר אירעו מספר פיגועים ברחבי המדינה. בעיר קוויטה שבדרום מערב המדינה נהרגו 15 בפיצוץ מטען חבלה מחוץ למרכז לחיסוני פוליו. במחוז בלוצ'יסטן נהרגו חמישה שוטרים בפיצוץ מטען צד בקרבת רכבם, בעוד שבאזור השבטי מחוץ לפשאוור נהרגו לפחות עשרה וכעשרים אחרים נפצעו בפיצוץ מחבל מתאבד רכוב על אופנוע בקרבת מחסום משטרתי.

הפיגוע המשמעותי ביותר אירע באוניברסיטה שבעיר צ'ארסדה שבמחוז ח'יבר, כאשר לפחות 19 נהרגו ועשרות אחרים נפצעו במתקפת טרור של חמושים. בתחילה לקח ארגון הטליבאן הפקיסטני אחריות על הפיגוע, אך לאחר מספר שעות הכחיש הדובר את מעורבות הארגון בפיגוע

 

טורקיה

טורקיה חוותה פיגוע טרור משמעותי שכוון כנגד תעשיית התיירות במדינה. עשרהנהרגו ו-15 נפצעו, ביניהם תיירים נורווגים וגרמנים, בפיצוץ מחבל מתאבד בכיכר סולטן אהמט באיסטנבול. המפגע זוהה כסעודי שנרשם כפליט מסוריה שבוע לפני כן. ארגון דאעש לקח אחריות על הפיגוע. בתגובה הפגיז צבא טורקיה שטחים בשליטת דאעש בסוריה ועיראק, ולפי הדיווחים בטורקיה, למעלה מ-200 חמושים נהרגו בהרעשה הארטילרית. ריבוי האירועים בשטחי טורקיה ופיגועים מסוג זה, מראים את סימניהם על התיירות במדינה המתבטאת בהחלטת חברות שיט מובילות בעולם לבטל עצירות מתוכננות במדינה בשנת 2016.

כוחות הביטחון המשיכו לפעול כנגד ארגון ה-PKK. שישה הרוגים ועשרות פצועים בפיצוץ מכונית תופת בקרב מטה המשטרה בדיארקיבר.

הלחימהבסוריה לאורך הגבול עם טורקיה המשיכה לזלוג אל תוך המדינה. שנייםנהרגו מירי פצמ"רים על בית ספר במחוז קילס, בעוד שרקטה שנורתה משטח סוריה פגעה בבית בעיר קיליס עצמה. 

 

תת היבשת ההודית ואסיה

במהלך חודש ינואר פעלו כוחות הביטחון של הודו לסיכול מספר פיגועי טרור במדינה. משטרת דלהי עצרה את שייח' שאפי ארמאר, מי שקיבל תואר אמיר מידי מנהיג דאעש, בחשד לתכנון פיגועים במדינה. בנוסף, הועלתה הכוננות במספר ערים, ביניהן דֵהְרַה דוּן ובובנשוואר, עקב חשש מפיגועים. פיגוע אחד שיצא אל הפועל גרם למותם שללפחות שישה במתקפת טרור של ארגון "ג'יש מֻחַמד" על בסיס חיל האוויר ההודי פאת'נקוט הנמצא בקרבת הגבול עם פקיסטן. המתקפה השתרעה על פני מספר ימים היות וחלק מהמפגעים מצאו מסתור בשטחי הבסיס.

בבנגלדש, הרגה המשטרה שני פעילי ארגון איסלמסטי לא חוקי בשם"ג'מעאת אל-מג'אהדין" במהלך פעילות מעצרים יזומה בפרברי הבירה, דאקה. בנוסף, גירשו הרשויות בסינגפור 27 עובדי בנין מבנגלדש שנעצרו בחשד למעורבות בטרור.

ג'קרטה, בירת אינדונזיה, חוותה פיגוע טרור של ארגון דאעש בו נהרגו שלושה אזרחים ועשרים אחרים נפצעו. ארבעה מחבלים חמושים בחגורות נפץ ורובי סער תקפו מספר יעדים ברחבי העיר, ביניהם סניף "סטארבקס". בין ההרוגים אזרח קנדי ואזרח גרמני.בעקבות הפיגוע בוצעו מספר מעצרים באינדונזיה, מלזיה ותאילנד.

במהלך החודש ביצעה קוריאה הצפונית ניסוי בפצצה גרעינית, תוך הפרת החלטת מועצת הביטחון של האו"ם בנושא.

 

שונות

ערב השנה האזרחית החדשה היה בסימן עליית כוננות ופעילות סיכול טרור ברחבי העולם. בבריסל בוטלו חלק מאירועי השנה החדשה, בעוד שבניו-יורק סוכל פיגוע שתוכנן באחת מהמסעדות בעיר. בנוסף, סגרה משטרת מינכן למספר שעות שתי תחנות רכבת בעיר עקב התראה מודיעינית על פיגוע.

באירופה ובארה"ב אירעו מספר אירועי תקיפה בהשראת ארגון דאעש. בפילדלפיה, ארה"ב פתח מוסלמי בירי אל עבר ניידת משטרה בעיר ופצע שוטר באורח בינוני, בעוד שבעיר מרסיי שבצרפת הותקף מורה יהודי על-ידי תלמיד בסכין ובמצ'טה.

ברואנדה נהרג סגנו של אמאם במסגד בעיר הבירה קיגאלי בעת ניסיון בריחה מהמשטרה לאחר שנחשד בגיוס צעירים ללחימה לצד דאעש בסוריה.

Download Full Publication Download