ATbar סיכום אירועים חודשי - פברואר 2016

סיכום אירועים חודשי - פברואר 2016

05/03/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

במהלך חודש פברואר נמשכו ניסיונות הפיגוע במתווה של חדירה להתנחלויות, ניסיונות דקירה של אנשי כוחות הביטחון ופיגועי ירי.בניסיון לפיגוע משולב בשער שכם בירושלים ,שכלל שימוש בתת-מקלע, סכינים ומטעני חבלה, נהרגה לוחמת מג"ב וחברתה נפצע קשה. שלושת המפגעים בפיגוע זה נהרגו מירי כוחות הביטחון במקום. בפיגוע נוסף שגבה חיי אדם, חייל צה"ל נרצח ואזרח נפצע בפיגוע דקירה בסניף "רמי לוי" ליד שער מנשה.בפיגוע אחר נהרג קצין צה"ל מירי תועה של כוחות צה"ל עת שניסו למנוע פיגוע דקירה בצומת גוש עציון. גם אנשי כוחות הביטחון הפלסטיני היו מעורבים בהוצאתם לפועל של פיגועי ירי כדוגמת הפיגוע בו נפצעו שלושה חיילים מירי מאבטח פלסטיני.

בניגוד למרבית הפיגועים בגל הטרור הנוכחי שרוכזו באיו"ש וירושלים, החודש אירעו מספר פיגועי דקירה גם במרכז הארץ. חייל צה"ל נפצע פצעים קלים בפיגוע דקירה אותו ביצע פליט סודני בהשראת ארגון דאעש בתחנת אוטובוס באשקלון. בפיגוע נוסף, נפצע פצעים קלים מאבטח בתחנת האוטובוס המרכזיתשל רמלה מדקירות שתי תלמידות ישראליות-ערביות בנות 13 תושבות העיר.

במהלך החודש התמודדה הרשות הפלסטינית עם ניסיונות איראן לפעול ולהשפיע בשטחה. כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית עצרו חמישה חשודים בהקמת תשתית טרור של הארגון השיעי אל-צאברין הנתמך על-ידי איראן. במקביל, יצאה הרשות הפלסטינית כנגד כוונת איראן לשלם פיצויים למשפחות המחבלים בגל הטרור הנוכחי.

בשטחי רצועת עזה נמשכו קריסות מנהרות הטרור המופעלות על-ידי ארגון חמאס. במרבית הקריסות נהרגו או נפצעו מספר פעילים ונפוצו שמועות אודות מעורבות כוחות הביטחון הישראליים בקריסתן של אותן מנהרות. במהלך חודש פברואר פעל ארגון חמאס לשיפור יכולותיו האוויריות על-ידי ניסיון הברחת רחפנים משטח ישראל אל תוך שטחי רצועת עזה, ניסיון שלא צלח.

על-פי דיווחים בתקשורת הזרה, תקף חיל האוויר הישראלי בשטחי סוריה לפחות בשני מועדים שונים. בתקיפה אחת הותקפו מטרות אמל"ח סוריות באזור הרי קלמון בעוד שבפעם השנייה הותקפו מחסני אמל"ח של צבא סוריה דרומית לבירה דמשק.

בזירה המדינית, הועברה בארה"ב ובמספר מדינות אירופאיות חקיקה המגבילה את פעילות ארגון ה-BDS נגד מדינת ישראל.

 

סוריה

לקראת סוף חודש פברואר הגיעו שרי החוץ של ארה"ב ורוסיה להסכמה על כפיית הפסקת אש בין הכוחות הפועלים בסוריה. כמו כן, הוסכם שהפסקת האש לא תהא תקפה לגבי ארגוני דאעש וחזית אל-נצרה. למרות ההסכמה על הפסקת האש וכפייתה בפועל, נרשמו מספר רב של הפרות מצד שני המחנות.

לפני ולאחר שהוכרזה הפסקת האש, המשיכו חילות האוויר של הקואליציה לתקוף מטרות באזורים בשליטת דאעש וחזית אל-נצרה.במהלך חודש פברואר בוצעו 218 תקיפות אווירות כנגד מטרות דאעש וחזית אל-נצרה בצפון ובמזרח סוריה. בעוד מרבית מדינות הקואליציה המשיכו את פעילותן ההתקפית, הודיעה ממשלת קנדה כי תפסיק את תקיפותיה האוויריות בשטחי סוריה ועיראק, אך יחד עם זאת תמשיך לספק סיוע ומודיעין לכוחות הפועלים.

גם חיל האוויר הרוסי ממשיך לתקוף מטרות מורדים ברחבי סוריה, כולל בדרום המדינה. בחלב ובאִדלִבּ הופצצו בית חולים ובית ספר על-ידי כוחות אוויריים רוסיים, דבר שהביא למספר גבוה של אבדות בקרב האוכלוסייה האזרחית.

במהלך חודש פברואר רשמו כוחות משטר אסד והמורדים הכורדיים הצלחות רבות כנגד ארגוני המורדים והג'האד הגלובלי. כוחות צבא סוריה בסיוע כוחות אוויריים רוסיים, כוחות חזבאללה ומיליציות עיראקיות, כבשו את הכפר כּפין ואת העיירה תל-רִפְעַת הממוקמים צפונית לחלב, השתלטו על כביש באשכּוי-רַתְיַאן מידי חזית אל-נצרה וג'יש אל-מג'אהדין, וגם כבשו את העיירה עתמאן הנמצאת שלושה ק"מ צפונית לדרעא. הכוחות הכורדים כבשו שלושה כפרים מזרחית לעפרין ואת העיירה אל-שדאדי במחוז חסכּה. יחד עם זאת, הכוחות הרוסים החלו לספוג אבדות כדוגמת יועץ צבאי רוסי אשר נהרג בהפגזת דאעש בצפון-מערב מחוז לטקיה.

במהלך חודש פברואר נרשמו מספר פיגועי תופת עם נפגעים רבים, בעיקר בבירה דמשק ופרבריה. בעיירה השיעית סיידה זינב אירעו שני פיגועי תופת משלובים של ארגון דאעש אשר כללו מכוניות תופת ומחבלים מתאבדים. בשני הפיגועים נהרגו לפחות 155 בני אדם ולמעלה מ-300 נפצעו. גם בעיר חומס ביצע הארגון פיגוע כפול של מכוניות תופת אשר גבה את חייהם של כשישים בני אדם.

המשך התקיפות על ארגון דאעש מצד הקואליציה המערבית והרוסית, גובה מחיר כבד מהארגון. מתרבים הדיווחים אודות המצוקה הכלכלית אותה חווה ארגון דאעש בסוריה ועיראק. על-פי הדיווחים, קוצץ שכר הלוחמים ובוטלו הטבות ופינוקים כדוגמת חטיפים ומשקאות אנרגיה. במקביל, מגביר הארגון את אכיפת המיסים על האזרחים הנמצאים בשליטתו.

 

לבנון

צבא לבנון, בשיתוף-פעולה עם ארגון חזבאללה, המשיך לסכל ניסיונות חדירה של ארגוני דאעש וחזית אל-נצרה לאורך גבולה הצפון-מזרחי של המדינה בדגש על אזור גבולה הצפוני של העיירה ערסאל. באותו אזור נרשמו גם חילופי אש בין שני הארגונים דאעש וחזית אל-נצרה.

במהלך חודש פברואר דווח בתקשורת שארגון חזבאללה החל להפעיל מכ"מ אווירי של מערכת יירוט מתקדמת בשטחי לבנון, דבר המשפיע על פעילות חיל האוויר הישראלי בגזרה. במקביל, נשא מנהיג הארגון מספר נאומים בהם איים לפגוע במכל האמוניה בחיפה, באם לבנון תותקף על-ידי מדינת ישראל. בנוסף, הוא הביע את תמיכתו המלאה במישל עאון כמועמד לנשיאות לבנון ואת חוסר שביעות רצונו מהתקרבות המדינות הסוניות אל ישראל. דבריו של נסראללה בגנות מדינות המפרץ בכלל וערב הסעודית בפרט, מעורבות ארגון חזבאללה ואיראן בסוריה והשפעתה על המערכת הפוליטית בלבנון, הובילו את ערב הסעודית לבטל מענק בגובה שלושה מיליארד דולר שיועד לרכישת אמל"ח צרפתי עבור צבא לבנון. השפעת ארגון חזבאללה על המערכת המשפטית בלבנון הביאה את שר המשפטים, אשרף ריפי, להגיש את התפטרותו לממשלה.

 

מצרים

במהלך חודש פברואר נמשכו מאמצי כוחות הביטחון המצריים להכניע את ארגון "מחוז סיני של המדינה האסלאמית". מרבית הפעילות היזומה התבצעה באזור אל-עריש, שייח' זוויד ורפיח והסתכמה בהריגתם ופציעת של עשרות מפעילי הארגון. יחד עם זאת, ספגו כוחות הביטחון המצריים מספר אבדות כתוצאה מפעילות התקפית של הארגון. בפיצוץ מטען צד אל עבר רכב צבאי משוריין, נהרגו ארבעה חייליים, ביניהם קצין בדרגת אל"מ, ו-16 אחרים נפצעו. בפיצוץ שני מטעני צד אחרים, נהרג אזרח ו-16 נוספים נפצעו בקרבת הכפר רֻמאנה שבצפון חצי האי סיני. כוחות הביטחון המצריים פעלו גם בבירה קהיר ובמהלך אחת מהפשיטות על יעדי טרור נהרגו ארבעה חשודים.

הצבא המצרי המשיך במהלך החודש את פעילותו כנגד מנהרות ההברחה המחברות בין רצועת עזה לחצי האי סיני. מספר מנהרות של ארגון חמאס אותרו והושמדו, אך יחד עם זאת, התאפשר מעברם אל תוך סיני של למעלה מ-2,800 פלסטינים דרך מעבר רפיח.

 

ירדן

במהלך חודש פברואר נרשמה עליה במספר הפליטים המגיעים מאזור דרעא עקב התגברות ההפצצות האוויריות באזור. כמו כן, ניתקו האחים המוסלמים בירדן את קשריהם עם תנועת האם במצרים במאמץ לבדל את עצמם מהם על רקע הביקורת במדינות ערב.

 

עיראק

במהלך חודש פברואר המשיכו חילות האוויר של הקואליציה לתקוף מטרות באזורים בשליטת דאעש.במהלך החודש הותקפו 442 מטרות על-ידי מטוסי הקואליציה, רובם באזור מוסול שבצפון המדינה. בין היעדים שהופצצו היה גם המופתי של ארגון דאעש. יחד עם זאת, כוחות הקואליציה אינם מגבילים את פעילותם לאוויר ולראיה דווח כי שלושה חיילים של הכוחות המיוחדים הבריטיים נפצעו ממארב שהציב ארגון דאעש, ככל הנראה בקרבת העיר מוסול.בעוד חילות האוויר המערביים תוקפים בעיקר מטרות גהאד גלובלי, המשיך חיל האוויר הטורקי לתקוף מטרות של ארגון ה-PKK בצפון עיראק. בנוסף, התרבו הדיווחים על כך שאיראן אף היא מפעילה כטב"מים תוקפים כנגד מטרות דאעש בשטח עיראק.

צבא עיראק החל להיערך לקראת מבצע לכיבוש העיר מוסול מידי ארגון דאעש. ההיערכות כוללת פריסת כוחות בסדר גודל של 4,500 חיילים באזור אל-מח'מור שבצפון המדינה. במקביל, תיגבר צבא עיראק את כוחותיו במחוז אנבאר לאחר ששחרר שטחים נוספים מסביב לעיר רמאדי ועל-ידי כך פתח את ציר התנועה המרכזי בין העיר לבירה בגדאד. במקביל ללחימה המתמשכת במחוז אנבאר וההיערכות לקראת לחימה באזור מוסול, החלו כוחות הביטחון העיראקים לחזק את ההגנה על הבירה בגדאד על-ידי בניית תעלה וחומה מסביבה במטרה למנוע כניסת מחבלים לעיר.

במהלך החודש המשיך ארגון דאעש את פעילותו ההתקפית כנגד המשטר העיראקי, הכורדים ואף כנגד שבטים סונים שעמדו בדרכו. מרבית הפעילות אופיינה בפיגועי תופת כנגד מסגדים שיעים וכוחות הביטחון. בפיגוע התאבדות כפול בשכונה השיעית סאדר סיטי, נהרגו מעל לשלושים ונפצעו כחמישים אחרים. בפיצוץ מחבל מתאבד במהלך לוויה שיעית במחוז דיאלה, לפחות ארבעים נהרגו ו-58 נפצעו. בעיר פלוג'ה ,אשר נמצאת תחת שליטת ארגון דאעש, דווח על חילופי אש כבדים בין הארגון לבין לוחמי השבטים הסונים שהסתיימו בהריגתם של מרבית ראשי השבטים. באזור סינג'אר דווח שארגון דאעש תקף מטרות כורדיםבעזרת רקטות בעלות ראש קרב כימי. לפי הדיווחים, נעשה שימוש בנשק כימי מסוג כלור וחרדל.

במהלך חודש פברואר דווח רבות על הסכנות מקריסת שכר מוסול. שגרירות ארה"ב בעיראק אף פרסמה אזהרה מפני קריסה אפשרית וכינתה אותה כבעלת השלכות "קטסטרופאליות" על עיראק בכלל ועל הבירה בגדאד בפרט

 

לוב

במהלך החודש הוכרזה ממשלת האחדות הלובית על-ידי המועצה הנשיאותית, אך עד לסוף החודש, ההחלטה טרם יושמה. הצבא הלובי ממשיך את המאמץ המלחמתי כנגד ארגון דאעש במדינה. חיל האוויר הלובי תקף מספר יעדים של הארגון בדרנה ובבנגאזי, ואף איבד מטוס קרב מדגם מיג 23 כתוצאה מירי נ"מ. על הקרקע ממשיך צבא לוב את מאמציו לכיבוש בנגאזי מידי ארגון דאעשובמקביל דווח כי הצבא שיחרר את העיר צבראתה מידי הארגון.למרות מאמצי הממשל וכוחות הביטחון הלוביים להכניע את ארגון דאעש, מתרבים הדיווחים אודות כוונת ארה"ב, גרמניה, צרפת, בריטניה ואיטליה, לתקוף מטרות של הארגון ברחבי המדינה. במהלך החודש זוהו מספר גיחות איסוף מודיעין של חיל האוויר הבריטי וזאת בנוסף לדיווחים אודות פעילות כוחות מיוחדים צרפתיים במדינה.

למרות הפגיעות בו, ממשיך ארגון דאעש במאבקי השליטה על בנגאזי ודרנה ואף תקף את צינור הנפט מערבית לנמל אל-זויתינה. יחד עם זאת, ספג הארגון מכה קשה כאשר איבד את אחד ממנהיגיו הצבאיים בתקיפה של חיל האוויר האמריקאי. במהלך תקיפה על מחנה האימונים של הארגון בצבראתה, נהרגו לפחות 49 מלוחמי הארגון בנוסף לשני דיפלומטים סרביים שהוחזקו כבני ערובה על-ידיו.

 

איראן

במהלך חודש פברואר נערכו הבחירות למג'ליס ולמועצת המומחים. המחנה הרפורמיסטי זכה ב-37.5% מתוך 223 מושבים במג'ליס, השמרנים 46%, ועוד 16.5% לטובת מועמדים עצמאיים. עבור 67 המושבים הנותרים יתקיימו בחירות חוזרות ב-29 למרץ, 2016. בבחירות למועצת המומחים זכו במושבים נשיא איראן המכהן, חסאן רוחני, ונשיא איראן לשעבר, אכבר האשמי רפסנג'אני.

למרות הסרת הסנקציות מעל איראן והאינטרסים המשותפים לרפובליקה ולרוסיה, מעכבת האחרונה את העברת המשלוח הראשון של מערכת ההגנה האווירית S-300, בטענהשלא הועבר התשלום על-ידי המשטר האיראני.

גם הפלסטינים ניסו להתקרב אל איראן וליהנות מהסרת הסנקציות מעליה. במהלך החודש הגיעה משלחת מטעם ארגון חמאס לטהרן במטרה לקיים שיחות עם בכירי הממשל.

 

ערב הסעודית

במהלך חודש פברואר נמשכה הלחימה על גבולה הדרומי של הממלכה מול כוחות המורדים החות'ים בתימן. לטענת הרשויות, למעלה מ-375 אזרחים סעודיים נהרגו בקרבת הגבול מאז תחילת הלחימה בתימן. במהלך החודש יירטו מערכות ההגנה האווירית הסעודיות מספר טילי סקאד שנורו מאזור צנעא אל עבר אזורים מיושבים בערב הסעודית, כולל אל עבר בסיס חיל האוויר ח'מיס מֻשַיַט ממנו יוצאות מרבית התקיפות האוויריות לתימן. בעקבות המשך ההפצצות על תימן, הצביע הפרלמנט האירופאי בעד אמברגו נשק על ערב הסעודית. עם זאת, ההחלטה אינה מחייבת את המדינות החברות.

במהלך החודש ביצעו כוחות הביטחון מספר גלי מעצרים של חשודים בטרור ובריגול. 32 נעצרו בחשד לריגול עבור איראן בעוד 33 אחרים, ביניהם גם אזרחים זרים, נעצרו בחשד למעורבות בטרור. למרות המעצרים, ארבעה אזרחים נהרגו ולפחות 18 אחרים נפצעו בפיגוע משולב במסגד השיעי "האִמאם רִצ'א" שבמחוז אל-אחסאא' שכלל פיצוץ מחבל מתאבד וירי נק"ל.

כחלק מהעמקת הפילוג בין העדה הסונית לשיעית ברחבי העולם, פתחה ערב הסעודית בתרגיל יבשתי בינלאומי שכלל עשרים מדינות סוניות אחרות. במקביל, הממלכה הגיע להסכמה עם יצרניות נפט אחרות לגבי הקפאת כמות ייצור הנפט, במטרה למנוע את המשך ירידת המחירים בשווקים העולמיים.

 

תימן

במהלך חודש פברואר המשיכה הקואליציה הערבית בהובלת ערב הסעודית לתקוף מטרות חות'ים ברחבי תימן. מרבית הלחימה התמקדה באזור הבירה צנעא ובמחוז תעז, בו נרשמו קרבות גם בין ארגון AQAP לבין כוחות החות'ים. הכוחות החות'ים לא הסתפקו בקרבות קרקעיים בלבד ושיגרו לפחות טיל בליסטי אחד אל עבר בסיס אל-ענד שבדרום המדינה אשר הסב נזקים בנפש וברכוש.

במהלך החודש חוותה העיר עדן חלק ניכר מפעילות הטרור של ארגון AQAP. באירוע אחד נהרגו שבעה בפיצוץ מכונית תופת מחוץ לארמון הנשיאותי ושבעה נוספים נהרגו בפיצוץ מכונית תופת במחסום משטרתי. גם ארגון דאעש פעל בעיר ולפחות 13 נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד במחנה טירונים. בנוסף, נמשכו ההתנקשויות בקצינים בכירים בעיר. סגן מפקד המודיעין בעדן חוסל מירי מתנקשים מחוץ לביתו כמו גם קצין בכיר בצבא תימן.

בשטח, רשם ארגון AQAP מספר הישגים כדוגמת כיבוש העיר עזאן שבדרום מזרח המדינה, את אחוור שבדרום המדינה והשתלטות על מפקדת המשטרה בעיר זנג'באר. יחד עם זאת, המשיכו כוחות הביטחון האמריקאים לפגוע במטרות הארגון. בתקיפת כטב"מ אמריקאי במחוז אַבְּיַן נהרגו שישה מחמושי ארגון AQAP וביניהם בכיר הארגון, ג'לאל בלעידי.בעקבות מותו, פרצו עימותים בין שני פלגים בארגון בזנג'באר שהובילו למותם של תשעה ופציעתם של שבעה אחרים.בתקיפת כטב"מ אחרת בחוטה בירת לַחְג', נהרגו שלושה חשודים נוספים.


מדינות המפרץ הפרסי

מעמיק המשבר בין מדינות המפרץ הפרסי לאיראן. מספר מדינות במפרץ הודיעו כי לא יאפשרו לספינות משא איראניות לעגון בשטחן, וזאת על רקע החלטתן של מרבית המדינות לפרסם אזהרת מסע ללבנון לאור המתיחות בין ערב הסעודית לארגון חזבאללה בלבנון..

 

צפון אפריקה

במהלך החודש נרשמו מספר אירועים בהקשר של הג'האד הגלובלי בצפון אפריקה. באלג'יריה נהרגו ארבעה חשודים בהשתייכות לארגון AQIM בהתקלות עם הצבא במחוז עין דפלה ושני חשודים אחרים נהרגו בהרי בומרדאס. תוניסיה המשיכה להביע את התנגדותה למעורבות בינלאומית בלוב, בעיקר מחשש לזרם פליטים שיפקוד אותה ומעבר פעילי ג'האד אל שטחה. עם זאת, תוניסיה החלה בתמרון משותף עם אלג'יריה כהכנה לפעולה בינלאומית בלוב. מטרת התמרון הייתה למנוע מעבר פליטים וגורמי טרור. בנוסף, השלימה תוניסיה את הקמת המכשול היבשתי על הגבול עם לוב וכוחות הביטחון אף עצרו עשרה חשודים בטרור בעת ניסו לחצות את הגבול ללוב, במרוקו עצרו כוחות הביטחון שבעה חשודים בטרור בעת היו בדרכם לחצות את הגבול אל תוך לוב.

במאלי, נהרג חייל, בנוסף לארבעה מחבלים,בפיגוע שכוון כנגד בסיס האו"ם בטימבוקטו. במהלך הפיגוע הופעלה מכונית תופת בקרבת מחנה של כוחות שמירת השלוםולאחר מכן תקפה חוליית חמושים מחסום משטרתי בקרבת מקום. באירוע אחר נהרגו שלושה מירי פצמ"רים אל עבר בסיס האו"ם במאלי. ארגון AQIM לקח אחריות על שני הפיגועים.

 

סומליה

במהלך חודש פברואר נמנע אסון אווירי כאשרטיסה מסחרית של חברת תעופה סומלית נאלצה לשוב לנחיתת חירום במוגדישו לאחר שחור נפער בגוף המטוס כתוצאה מפיצוץ. שני נוסעים נפצעו קל ונוסע שלישי מצא את מותו לאחר שנשאב אל מחוץ למטוס. בדיקות ראשוניות גילו שרידי חומר נפץ באזור הפיצוץ. המטוס המריא במקור מג'דה בערב הסעודית וביצע נחיתת ביניים במוגדישו משם היה אמור להמשיך לג'יבוטי. בהמשך, לקח ארגון אל-שבאב אחריות על ניסיון הפלת המטוס כנקמה על מעורבות המערב בפעולות נגד הארגון. בהצהרה שפרסם נטען כי המטרה הייתה פגיעה במטוס חברת טורקיש איירליינס. כמו כן התברר כי הנוסע שנשאב אל מחוץ למטוס היה זה שהעלה את המטען שהוסלק בתוך מחשב נייד אותו קיבל משני עובדי שדה התעופה.

במהלך החודש המשיך ארגון אל-שבאב לתקוף כוחות האיחוד האפריקאי הפועלים במדינה, כולל בבסיסם  הממוקם בצמוד לשדה התעופה הבינלאומי במוגדישו. בנוסף, דווח על כך שארגון אל-שבאב מתכנן לבצע פיגוע כנגד כוחות האו"ם והאיחוד האפריקאי במדינה, כשהוא לבוש במדים שגנב.

ארגון אל-שבאב המשיך להוציא לפועל מתקפות טרור ברחבי המדינה. בפיגוע אחד לקח הארגון אחריות על פיצוץ מכונית תופת שגבה את חייו של שר הביטחון לשעבר ובפיגוע משולב נהרגו לפחות 14 ושלושים נפצעו בתקיפה על מלון במרכז מוגדישו. בפיגוע נעשה שימוש במכונית תופת שלאחריה פרצו חמושים אל המלון ופתחו בירי נק"ל. הארגון גם פעל מחוץ לאזור הבירה כאשר לפחות 21 נהרגו ו-37 נפצעו בשני פיגועים בעיירה בידואה: בפיגוע הראשון הופעלה מכונית תופת בשוק בעוד שבפיגוע השני פוצץ עצמו מחבל מתאבד בתוך מסעדה בעיירה. 

במהלך החודש הצליח ארגון אל-שבאב לכבוש למספר שעות את עיר הנמל מרקה, הממוקמת 70 ק"מ דרום-מערבית למוגדישו, טרם נסוג מפני צבא סומליה והאיחוד האפריקאי.בנוסף, נכשל ניסיון של הארגון לתקוף את העיירה החקלאית אפגוי הממוקמת בקרבת הבירה מוגדישו לאחר שנהדף על-ידי כוחות הביטחון הסומליים.

 

קניה

כוחות הביטחון בקניה ממשיכים להיאבק בארגון אל-שבאב הסומלי. במהלך החודש תקפו חמושי הארגון במחוז לאמו והביאו למותם של שלושה ולפציעתם של רבים אחרים. בנוסף, הודלף לתקשורת שכוחות הביטחון העלו את הכוננות בשדות התעופה בעקבות מידע המעיד כי בכוונת ארגון אל-שבאב לבצע מספר פיגועי התאבדות כנגד מטוסי נוסעים המגיעים לשדות תעופה במדינה. בתגובה לחלק מהאירועים וכחלק מהמאמץ המניעתי, תקף חיל האוויר הקנייתי מטרות של ארגון אל-שבאב בסומליה, כולל בקרבת מחנה הפליטים נאדריס שבו נטען כי שהה קצין המודיעין הראשי של ארגון אל-שבאב.

 

ניגריה

במהלך חודש פברואר המשיך ארגון בוקו חראם את פעילות הטרור כנגד אזרחים בצפון ניגריה, קמרון וצ'אד. בקמרון, נהרגו ארבעה בפיגוע התאבדות כפול בבית ספר, ולפחות עשרים אזרחים נהרגו וחמישים נפצעו בפיגוע התאבדות כפול בכפר מֶמֶהשבצפון המדינה. בניגריה, מרבית תקיפות הארגון התמקדו בפשיטות על כפרים ופיגועי התאבדות בערים שבמדינת בורנו, בדגש על דלורי ואדמאווה, בתקיפות אלה נהרגו מאות כפריים ונבזזו עדרי המרעה. בגויטה ובמיטרינה שבצ'אד נהרגו 14 ומעל לשלושים נפצעו בשלושה פיגועי התאבדות.

צבאות ניגריה המשיכו לפעול כנגד מעוזי הארגון. על-פי חלק מהדיווחים, בסדרה של מבצעים צבאיים, הרגו כוחות הביטחון של שתי המדינות, לעתים בשיתוף-פעולה, למעלה מ-400 מחמושי ארגון בוקו חראם ושחררו  למעלה  מאלפיים בני ערובה משבי הארגון. מרבית מהפעילות המבצעית התרחשה באזור יער סמביזה שבניגריה ובאזור הכפר קומשה שבקמרון. 

 

אפגניסטן

במהלך חודש פברואר המשיך צבא ארה"ב לפגוע בארגון דאעש במדינה, כאשר מרבית הפעילות התמקדה במחוז ננגרהאר. 29 מלוחמי הארגון נהרגו בתקיפת חיל האוויר האמריקאי על תחנת הרדיו של הארגון ולפחות 28 אחרים נהרגו בתקיפת כטב"מ באותו אזור. בפעילות מבצעית משולבת בין חיל האוויר האמריקאי וצבא אפגניסטן, נהרגו 43 מחמושי הארגון. הפעילות המבצעית במחוז ננגרהאר כוונה גם כנגד ארגונים נוספים. במהלך פעילות קרקעית של כוחות אמריקאים באזור בנדר שבמחוז, נהרגו למעלה משלושים חמושים, כולל חמושים מסוכנות ח'יבר וארגון לשקאר א-אסלאם. עקב העלייה בפעילות הכוחות האמריקאים באפגניסטן, הודיעה ארה"ב כי תגדיל את מספר חייליה בדרום המדינה. 

פעילות ארגון טאליבן התפרשה על פני מרבית המדינה במהלך החודש. במחוז הצפוני בגלאן פגעו אנשי הארגון בקווי מתח גבוה וכתוצאה מהנזק, הורגש מחסור בחשמל ברחבי המדינה כולל בקאבול הבירה.במחוז פַּרְוַּאן נהרגו לפחות 14 בפיגוע התאבדות שכוון נגד כוחות המשטרה ושלושה שוטרים אחרים נהרגו ולפחות עשרה אזרחים נפצעו כאשר רכב משטרתי נפגע מפיצוץ מטען צד בלשאחרגה שבמחוז הלמנד. במחוז קונאר נהרגו כ-13 ושלושים נפצעו בפיצוץ מחבל מתאבד רכוב על אופנוע מחוץ לביתו של מושל המחוז. בבירה קאבול אירעו שני פיגועים משמעותיים במהלך החודש: בראשון נהרגו עשרים ולמעלה משלושים נפצעו בפיגוע התאבדות במערב העיר ואילו בשני נהרגו 15 ו-33 נפצעו בפיצוץ מחבל מתאבד מחוץ למשרד הביטחון.

 

פקיסטן

במהלך חודש פברואר אירעו מספר פיגועי טרור לצד פעילות לוחמה בטרור ברחבי המדינה. במחוז בלוצ'יסטן נהרגו מספר שוטרים בפיגועי התאבדות, מכוניות תופת וירי שבוצעו לרוב על-ידי ארגון הטאליבן הפקיסטני (TTP). באחד הפיגועים נהרגו למעלה מעשרה ו-35 נפצעו בפיגוע התאבדות על שיירה צבאית בעיר קוויטה, בירת המחוז. כוחות הביטחון ביצעו מעצרים במחוז במסגרתם עצרו למעלה מעשרים והרגו למעלה מעשרה בחשד להשתייכות למחתרת הבלוצ'ית.

כוחות הביטחון פעלו גם בנבכּוהַאת שבמחוז ח'ייבר פח'טונח'ווה, שם עצרו 34 חשודים בהשתייכות לארגון הטליבאן הפקיסטני (TTP) ובמחוז פונג'אב נהרגו לפחות שבעה חמושי הארגוןבקרב יריות עם המשטרה. בחוצות קראצ'י נהרגו 12 חמושים מארגון לשקאר א-ג'ונגבי, גם כן בקרב מולשוטרים. לצד המעצרים, נהרגו שלושה שוטרים במתקפת חמושים בעיר פייסלאבאד וארגון TTP לקח אחריות על פיצוץ בית ספר חדש לבנות שטרם אויש בצפון-מערב המדינה.

באזור השבטי של פקיסטן נמשכה הפעילות ההתקפית של צבא פקיסטן וחיל האוויר האמריקאי. ארבעה חשודים בהשתייכות לארגון טרור נהרגו ושלושה אחרים נפצעו בתקיפת כטב"מ, בעוד ש-34 חמושי הטאליבן וחמישה חיילים פקיסטניים נהרגו במהלך מבצע קרקעי ואווירי כנגד מעוזי מחבלים באזור דאטה קייל שבצפון וואזיריסטן.

 

טורקיה

במהלך חודש פברואר נמשכה המתיחות לאורך גבולה הדרומי של טורקיה. הממשלה פעלה למנוע את כניסתם של עשרות אלפי הפליטים שברחו מהקרבות בחלב בסוריה ולאור המצב ההומניטרי שנוצר, קראו באיחוד האירופאי לטורקיה לאפשר את כניסתם. יחד עם זאת, קראו גרמניה וצרפת לטורקיה להגביל את מספר המהגרים העוברים דרכה לאירופה. לצד דיווחים אלו, נמשכה התקדמות בניית חומת ההפרדה על גבול טורקיה-סוריה.

לאור המשך התקרבות הלחימה בסוריה לגבולה הדרומי של המדינה, המשיך הממשל הטורקי לנסות ולגייס את מדינות המערב למבצע קרקעי בסוריה, מהלך בו תמכו גם ערב הסעודית ואיחוד האמירויות. כחלק מאותן כוונות, נפרסו תחילה שישה מטוסי F-15 סעודיים בבסיס חיל האוויר הטורקי אינצ'רליק כחלקמתרגיל משותף בין שתי המדינות ולאחר מכן נפרסו ארבעה מטוסי תקיפה נוספים באותו בסיס כהכנה לקראת תקיפת מטרות דאעש בסוריה.

במהלך החודש נמשכו העימותים בין כוחות הביטחון לבין הכורדים בטורקיה ומחוץ לגבולותיה. כוחות הביטחון המשיכו לפעול כנגד ארגון ה-PKK בדרום-מזרח המדינה כדוגמת תקיפת מסוקי חיל האוויר הטורקי את כוחות הארגון בנפת אידיל שבמחוז סירנאק. בנוסף, הודיע הממשל הטורקי כי לא יאפשר לכורדים להתבסס באזור צפון סוריה והורה לצבא להפגיז מטרות של הכורדים באזור אעזאז. המחתרת הכורדית פעלה אף היא באזור ולפחות 28 נהרגו בפיצוץ מכונית תופת בקרבת שיירה צבאית באנקרה.

 

תת היבשת ההודית ודרום מזרח אסיה

במהלך החודש סיכלו כוחות הביטחון ההודים מזימה של דאעש לפגוע בזרים, בדגש על ישראלים, בגואה ובמהאראשטרה. כמו כן, אזרח נהרג בנוסף לשלושה חמושים במהלך חילופי אש עם כוחות הביטחון בסרינגאר.

בבנגלדש נרצח נזיר בודהיסטי בעריפת ראשעל-ידי ארגון דאעש במנזר בפנצ'אגארה שבצפון המדינה. בפשיטה של המשטרה על דירה בבירה דאקה, נתפסו חומרים להכנת מטעני חבלה ועשרים מטעני חבלה מוכנים.

במהלך החודש פרסמו סוכנויות ביון מערביותאזהרת מסע חמורה לאזורי התיירות שלאורך חופי מזרח מלזיה, ובפיליפינים הכיר ארגון דאעש בהצהרת הנאמנות של הארגונים האסלאמיסטיים במדינה. כמו כן, דיווחו מקורות בענף התעופהעל כוונת משמרות המהפכה האיראניים לבצע פיגוע חטיפה או הפלת מטוס של חברת התעופה הסעודית בפיליפינים, מלזיה או אינדונזיה, כנקמה על הוצאתו להורג של המטיף השיעי נימר נימר בסעודיה בחודש ינואר 2016.

 

שונות

במהלך חודש פברואר נרשמה עליה בניסיונות הפיגוע ברוסיה עקב מעורבותה בלחימה בסוריה. בעוד כוחות הביטחון הרוסיים סיכלו סדרת פיגועי תופת שתוכננה על-ידי ארגון דאעש במוסקבה וסנט פטרסבורג, הצליח הארגון בקווקז להוציא לפועל פיגוע התאבדות במחסום משטרתי בדאגסטן.

מדינות אירופה ממשיכות בניסיונן לווסת את מספר המהגרים הנכנסים אל שטחי האיחוד האירופי. כחלק ממאמצים אלו, החלו ספינות נאט"ו לפטרל בים האגאי במטרה למנוע מעבר פליטים בין טורקיה ליוון.

ארה"ב מגבירה את המאבק כנגד פעילותו הבינלאומית של ארגון חזבאללה הלבנוני. במסגרת מבצע משותף שלרשות הסמים האמריקאית ורשויות האכיפה בשבע מדינות ברחבי העולם, נעצרו ארבעה פעילי ארגון חזבאללה שעמדו בראש רשת סחר סמים והלבנת הון. בניגוד לעמדת הממשל האמריקאי, נמשכים מאמצי הקונגרס האמריקאי למנוע את הסרת הסנקציות מעל המשטר האיראני. במהלך חודש פברואר חוותה ארה"ב פיגוע טרור אסלאמי בודד כאשר מהגר סומלי תקף בעזרת מצ'טה סועדים במסעדה ים תיכונית הנמצאת בבעלות אזרח ישראלי לשעבר ממוצא ערבי-נוצרי בעיר קולומבוס, אוהיו.

במהלך החודש נרשמו מספר אירועים המעידים על התפשטות האידיאולוגיה הסלאפית ביבשת אפריקה. באחד המקרים הבולטים, עצרו כוחות הביטחון בסנגל ארבעה אִמאמים בחשד שתמכו בארגון בוקו חראםובמהלך החיפוש בבתיהם, מצאו החוקרים חומרים המעידים כי היו בקשר עם ג'האדיסטים סנגליים אשר תכננו להקים תא של הארגון במדינה.

Download Full Publication Download