ATbar תוכנת הצ'ט טלגרם כמרחב פעילות לעידוד תופעת "הזאב הבודד": "ערוץ סודות המג'אהדין"

תוכנת הצ'ט טלגרם כמרחב פעילות לעידוד תופעת "הזאב הבודד": "ערוץ סודות המג'אהדין"

23/05/2016 | by ד"ר מיכאל ברק  

ארגוני טרור אסלאמיסטיים דוגמת דאעש ואל-קאעדה מגלים עניין רב במרחב הסייבר מעצם תפיסתו ככלי חשוב ומרכזי בהעצמת יכולותיהם הטכנולוגיות וכמרחב-פעולה נוסף במלחמה נגד המערב. ארגונים אלו נמצאים בתהליך למידה מתמיד המתאפיין בניסיון לאתר במרחב הסייבר כלים שיסייעו להם באיסוף חומר מודיעיני על יכולות היריב ובהטמעת כלים טכנולוגיים במערך השורות שלהם. מאז חודש ספטמבר 2015, אנו עדים לעלייה ניכרת במעבר של הארגונים דאעש ואל-קאעדה לשימוש בתוכנת טלגרם, תוכנה להעברת מסרים מוצפנים. בחודש מרץ לבדו השנה נפתחו 700 ערוצים חדשים המזוהים עם דאעש.

עד כה השיקו רוב ארגוני הטרור הג'האדיים ערוצים רשמיים בטלגרם, המשמשים פלטפורמה לאינדוקטרינציה המתאפיינת בהעברת מסרים, סרטונים, קטעי שמע ועוד. בנוסף לערוצים רשמיים אלו, קיימים גם ערוצים לא רשמיים שהוקמו ביוזמת קבוצות ויחידים תומכי דאעש ואל-קאעדה. ראוי לציון ערוץ בשם "סודות המג'אהדין" (אסראר אל-מג'אהדין) (Asrar al-Mujahideen) המבקש לספק מידע וכלים עבור מוסלמים המעוניינים להפוך ל"זאב בודד", קרי מפגע אינדיבידואלי. שני הארגונים מעודדים מוסלמים החיים במערב לבצע פיגועי טרור אינדיבידואליים על אדמות מולדתם בשל כמה סיבות, ובהן הכרת האזור והתרבות המקומית, היכולת להיטמע בקרב האוכלוסייה המארחת, והעלויות המעטות הנדרשות בתכנון והוצאה לפועל של פיגועים מסוג זה.  

בערוץ "סודות המג'אהדין" (לוגו הערוץ מורכב מזאב ומרובה קלצ'ניקוב) מגוון רחב של עצות לביצוע פיגועי טרור אינדיבידואליים. בבאנר של הערוץ הנ"ל נכתב כי מדובר ב"קבוצה מיוחדת המתמחה בהכשרה צבאית של זאבים בודדים, בפרסום שיעורים צבאים מטעם מומחים בתחום ההכשרה הצבאי". עוד נכתב כי, "הקבוצה ייחודית בפרסום חומרים צבאיים ג'האדיים בלבד דרך ההנהלה הכללית של ערוץ סודות המג'אהדין, ומאפשרת הצגת שאלות מצדכם בתחום הג'האד האינדיבידואלי דרך הכתובת היחידה והיא @secrets [....]".  כך לדוגמא, הציע הערוץ להשתמש ברחפנים כדי לפגוע במטוסים. לדבריו, רחפנים פשוטים יכולים לשאת חומרי נפץ מסוג C4 במשקל של 300 גרם "והם מספיקים כדי לרסק מטוס על אדמת שדה התעופה" (ראה תמונה). תכתובות אחרות עסקו בחשיבות איסוף מודיעין ממרחב הסייבר סביב מקומות אחסון של חומר כימי. זאת, כדי להכין תשתית פריצה לגניבת החומר הכימי - בו ייעשה שימוש בפיגועים עתידיים. כמו כן, הועלו מדריכים בנושא בניית פצצות מחומרים הנמצאים בבית.

בתכתובת אחרת שהופצה גם ברשתות החברתיות, עסק הכותב באופנים בהם ניתן להתגונן בפני מל"טים. לאחר סקירת מבנה המל"ט ואופן פעילותו, הועלו כמה עצות ובהן: הימנעות מהתגודדות במקומות פתוחים החשופים לאוויר; שימוש בקומות מתחת לאדמה כדי להימנע מפגיעת טיל של מל"ט; הקמת רשת מודיעין שתטפל במשתפי-פעולה ומרגלים המוסרים מידע מודיעיני לידי האויב המוביל להתקפות מל"טים; שימוש במקומות מסתור טבעיים דוגמת יערות ומערות; הקמת מקומות מסתור מלאכותיים כמו הפצת עשן באזור מסוים דרך שריפת מכוניות וכדומה; הימנעות משימוש במכשירים אלחוטיים וניידים ועוד.[1]   

יש לציין, כי הערוץ נסגר בתאריך ה-22 במאי, 2016, ככל הנראה בשל דיווח לחברת טלגרם על שימוש בערוץ כפלטפורמה להפצת חומרי טרור או בשל חשש מצד בעלי הערוץ לחשיפת פרטיו האישיים. בערוץ טלגרם אחר בשם "דאבק אל-ח'לאפה" (Dabiq al-Khilafa) כתב משתמש בשם אבו מצעב אל-נג'די (Abu Mus‘ab al-Najadi), תומך דאעש, כי הערוץ הנ"ל הופל בידי אויב האל - השיעיים - ואיים כי הם ייענשו על מעשה זה. לדברי המשתמש, חל איסור להפיץ את הקישור לערוץ, לרבות את השיעורים המתפרסמים בו כדי לא לחשוף את הערוץ למתקפות מצד השיעים. יש לציין, כי סגירת ערוצי טלגרם המכילים תכנים אלימים הינם דבר שבשגרה. לרוב, הם נפתחים שוב כמה ימים מיום הסגירה תחת כתובת אחרת וחוזר חלילה.

 מימין לשמאל: לוגו ערוץ אסראר אל-מג'אהדין (זאב בודד וקלצ'ניקוב); הצעה להשתמש ברחפן כדי לגרום להתרסקות מטוס

מימין לשמאל: לוגו ערוץ אסראר אל-מג'אהדין (זאב בודד וקלצ'ניקוב); הצעה להשתמש ברחפן כדי לגרום להתרסקות מטוס