ATbar עדכן פורומים ג'האדים מחצית ראשונה של חודש אוקטובר 2015

עדכן פורומים ג'האדים מחצית ראשונה של חודש אוקטובר 2015

06/11/2015 | by צוות ניטור אתרי ג'האד גלובאלי  

הדוח מכיל תקציר ידיעות חיוניות אשר פורסמו בפורומים ג'האדים במהלך המחצית הראשונה של חודש אוקטובר 2015.

להורדת הדוח המלא (בשפה האנגלית), לחצו כאן

השייח' איימן אל-ט'ואהירי, מנהיג ארגון אל-קאעדה, מדגיש כי ארגונו שואף לייסד ח'ליפות אסלאמית אך זו תושג באופן הדרגתי ובדרך מושכלת שתהא מוסכמת על בסיס תמיכה נרחב. לתפישתו, חיזוק כוחן של האמירות האסלאמית באפגניסטן והאמירות האסלאמית בקווקז הינו ערובה ותחילת סלילת הדרך להקמת ח'ליפות אסלאמית. כמו כן, שב והדגיש כי הח'ליפות האסלאמית בראשותו של אבו בכר אל-בע'דאדי הוקמה בחטא ולא על-פי דרכו של הנביא מחמד ולכן היא איננה לגיטימית ושבועות האמונים לה אינן תקפות.

השייח' איימן אל-ט'ואהירי מאשים את איראן והשיעים בחבירה למעצמות המערב הנלחמות נגד הסונים מתוך שאיפה לחזק את כוחם באזור ורצון להחליש את כוחם של הסונים. לדבריו, איראן והמיליציות השיעיות דוגמת החות'ים בתימן מהוות סכנה ממשית לביטחונם האישי של הסונים, ולכן שהמוסלמים חייבים לתמוך במג'אהדין בכל דרך כדי לבלום את מגמת התחזקותם ולסכל את מזימתם להחליש את הסונים.

השייח' חסאם עבד אל-ראוף (Hussam Abd al-Rauf), בכיר בארגון אל-קאעדה, טוען לצד דברי הספד שנשא לזכרו של אבו בתיר אל-וחישי, מנהיג ארגון אל-קאעדה, כי פעילי ארגון אל-קאעדה בתימן פועלים במציאות מורכבת המתאפיינת באי יציבות ביטחונית התורמת לחוסנו של הארגון. הימצאותם של יריבים מוחלשים דוגמת החות'ים על אדמת תימן בעקבות מלחמת האזרחים והנסיבות המאפשרות לגייס את בני השבטים הסונים לשורות הארגון בגין הסכנה החות'ית עומדים בבסיס התחזקותו של הארגון. בנוסף לדברים אלו, נשבע אל-ראוף אמונים למנהיגה החדש של האמירות האסלאמית באפגניסטן, אח'תר מנצור (Akhtar Mansoor).

פעילי הג'האד בסוריה מגנים את המעורבות והתמיכה הרוסית בסוריה והמשטר העלווי בהתאמה. אבו מחמד אל-ג'ולאני, מנהיג ארגון חזית אל-נצרה, קורא לכל פלגי הג'האד בסוריה להתאחד על רקע המעורבות הרוסית בסוריה וקורא למג'אהדין בקווקז לתקוף מטרות בתוך רוסיה. כמו כן, הציע פרס כספי לכל מי שיביא את ראשם של בשאר אל-אסד וחסן נצראללה. קבוצת חכמי הלכה סלפים ג'האדיים בסוריה הוציאה בהקשר זה פסק הלכה המחייב כל מוסלמי לסייע בלחימה נגד הרוסים בסוריה.

ארגון המדינה האסלאמית ויתר שלוחותיו מעבים את פעילות ההסברה בנושא גיוס מוסלמים אל שורותיו בזירה הסומלית. כך פנו פעילי הארגון לפעילי הג'האד בסומליה בייחוד לחברי "תנועת אל-שבאב אל-מג'אהדין" להישבע אמונים לח'ליפות האסלאמית בראשותו של אבו בכר אל-בע'דאדי. 

השייח' ח'אלד בן עמר ח'אלד באטרפי (Khalid bin Umar Batarfi), מנהיג בכיר בארגון אל-קאעדה בחצי האי ערב יוצא בגינוי מפורש נגד תופעת פיגועי ההתאבדות המכוונים נגד מסגדים בעקבות פיגוע שביצע פעיל ארגון המדינה האסלאמית נגד מסגד חות'י בצנעא. באטרפי מדגיש כי ארגונו מתנגד למגמה זו, בין השאר, בשל אפשרות הימצאותם של סונים, תינוקות וילדים חפים מפשע במסגדים אלו. לדבריו, המלחמה בחות'ים צריכה להתנהל בבסיסי הצבא, הבתים ומקומות אחרים בהם הם שוהים אך לא במסגדים.

אבו מחמד אל-עדנאני אל-שאמי (Abu Muhammad al-Adnani al-Shami), דובר ארגון המדינה האסלאמית, טוען כי כוחו של הארגון עודנו איתן למרות מלחמתו נגד אויביו בחזיתות השונות. כמו כן, הזהיר את פלגי המורדים המוסלמים היריבים לארגון לחדול מגילוי עוינות כלפיו ולקבל את תכתיבי הח'ליפות האסלאמית.

השסע בין ארגון אל-קאעדה וארגון המדינה האסלאמית המתאפיין בדה-לגיטימציה הדדית ממשיך ביתר שאת. כך לדוגמא, תומכי אל-קאעדה חוזרים על ההאשמה כי המדינה האסלאמית נחפזת להתיר דמם של מוסלמים חפים מפשע על-ידי הגדרתם ככופרים ומנציחים פילוג בקרב שורות המג'אהדין.

ארגוני הג'האד וכותבים המזוהים עם ארגון אל-קאעדה והמדינה האסלאמית בפורומים וברשתות החברתיות קוראים לפגוע ביהודים ברחבי העולם ומעודדים את פיגועי הסכינאות של ערבים ישראלים נגד יהודים בישראל. ארגון "תנועת אל-שבאב אל-מג'אהדין", שלוחת אל-קאעדה בסומליה, וארגון "אל-מראבטון" המצרי התומך בארגון אל-קאעדה, לדוגמא, קראו למוסלמים ברחבי העולם להתעשת, ליטול יוזמה ולפעול לשחרור מסגד אל-אקצא ושטחים כבושים אחרים בפלסטין רק באמצעות ג'האד חמוש נגד כל היהודים ברחבי העולם, בין אם הם אזרחים או לא.

ארגון המדינה האסלאמית, מפרסם סרטון בשבח שילובו של מטבע הדינר העשוי זהב בחיי הכלכלה בשטחים הנתונים תחת שליטת הח'ליפות האסלאמית. לדבריו, בשילובו תרומה להחלשת כלכלת המערב המנסה לשלוט במדינות רבות בעולם דרך כספיה.