ATbar חזית אל-נצרה מתנתקת מארגון אל-קאעדה? - השלכות ומשמעויות

חזית אל-נצרה מתנתקת מארגון אל-קאעדה? - השלכות ומשמעויות

02/08/2016 | by ד"ר מיכאל ברק  

בסוף חודש יולי 2016 הביעה הנהגת ארגון אל-קאעדה לראשונה בתולדותיה נכונות להתנתק מאחת משלוחותיה, חזית אל-נצרה בסוריה. זאת בטענה כי אחדות שורות המג'אהדין בזירת הג'האד בסוריה וחשיבות הצלחת מאמצי פלגי הג'האד להביס את כוחות הכפירה קודמות מעל כל שיקול ארגוני ומפלגתי. ההחלטה התקבלה בדרגים בכירים לאחר ניהול משא-ומתן ארוך בין הנהגת אל-קאעדה להנהגת חזית אל-נצרה תוך כדי לקיחת שיקולי תועלת והפסד. על פניו, נדמה שארגון אל-קאעדה איבד מכוחו מעצם ההחלטה, בין השאר, בשל "אובדן" אחיזתו בטריטוריה הסורית, אולם בפועל ניכר כי מדובר בהחלטה אסטרטגית אשר עשויה לשרת את יעדיו בטווח הרחוק ובטווח המידי ואף אולי לתרום לתדמית חיובית בעיני פעילי ג'האד ולציירו כארגון אשר איננו כבול לאינטרסים צרים ותועלתניים אלא בעל חזון, הבנה ואחריות על המתחולל בשטח.

ב-28 ביולי, 2016 הכריז אחמד חסן אבו אל-ח'יר, סגנו של מנהיג ארגון אל-קאעדה השיח' איימן אל-טו'אהירי, כי הנהגת אל-קאעדה למדה לעומק את הנסיבות הפוליטיות והצבאיות בשטח, בחנה בכובד ראש את הקשיים והאתגרים הקיימים ואת הסבל הפוקד את תושבי סוריה בשל מתקפת כוחות הקואליציה והגיעה למסקנה  כי מוטב יהא לשמור על אחדות המג'אהדין ועל כוחו של הג'האד בסוריה. לפיכך, "אנו פונים להנהגת 'חזית אל-נצרה' להמשיך לנהוג באופן שישמור על אינטרס האסלאם והמוסלמים ועל הג'האד של תושבי אל-שאם. אנו ממריצים בהם לנקוט בצעדים מתאימים לעבר דבר זה". מעבר לחשיבות ההכרזה, זוהי הפעם הראשונה שבה נחשפת זהות סגנו של השיח' איימן אל-ט'ואהירי, אחמד חסן אבו אל-ח'יר.[1]

השיח' איימן אל-ט'ואהירי התבטא גם הוא בנושא והדגיש כי חשיבות שמירת אחדות השורות במאבק נגד "אויבכם החילוני העדתי אשר נתמך בידי כוחות השיעים, רוסיה וסין אשר רקמו מזימה יחד עם הקמפיין הצלבני הנוכחי" קודמת מעל לכל.[2] מדברים אילו ניתן ללמוד כי הנהגת אל-קאעדה העניקה, למעשה, "אור ירוק" להנהגת חזית אל-נצרה להתנתק מארגון האם כדי לאפשר לה לאחד כוחות עם פלגי הג'האד בסוריה במטרה למקד מאמץ בהפלת המשטר הסורי.[3]

חשוב לציין כי לרשתות החברתיות היה שמור תפקיד חשוב בעיצוב דעת הקהל לקראת ההכרזה על ניתוק היחסים. שמועות על הניתוק הצפוי נפוצו ברשתות החברתיות כמה ימים לפני ההכרזה הרשמית, וייתכן שהיו בבחינת ניסוי כלים, הווה אומר בדיקת הלך הרוחות כלפי כוונה כזו. חכמי הלכה סלפים ג'האדים בסוריה, חלקם חברי חזית אל-נצרה, כתבו גם הם בחשבונות הטוויטר שלהם כי מהלך כזה יתרום רבות למאמצי הגה'אד בסוריה ולאיחוד השורות. כך לדוגמא, הביע שיח' סלפי ג'האדי בולט בסוריה בשם עבד אל-רזאק אל-מהדי תמיכה בניתוק הקשרים,[4]  כפי שניכר באחד מציוציו: "אל-קאעדה איננה דבר קדוש! הקשר אליה איננו עקרון מחייב".[5]

תגובתו של אבו מחמד אל-ג'ולאני, מנהיג ארגון חזית אל-נצרה, לא איחרה להתפרסם. עוד באותו יום הוא בירך על החלטת הנהגת אל-קאעדה, ובפעם ראשונה בפנים חשופות לתקשורת. לדבריו, החלטה זו ביטאה מהימנה את רוח תפישתו של השיח' בן-לאדן, מנהיג ארגון אל-קאעדה לשעבר, כי "אינטרס האומה קודם לאינטרס המדינה המוסלמית, אינטרס המדינה קודם לאינטרס הקולקטיב, ואינטרס הקולקטיב קודם לאינטרס האינדיבידואל". אל-ג'ולאני הוסיף כי לאור זאת החליט להפסיק את פעילות חזית אל-נצרה ולהקים גוף חדש ללא קשר עם אף גורם חיצוני בשם "חזית כיבוש אל-שאם" (ג'בהת פתח אל-שאם), שיחתור להשגת המטרות הבאות (ראו גם נספח ליתר הרחבה):

א.      יישום דת האסלאם על פי עקרונות השריעה והשגת צדק בין כל האנשים.

ב.      איחוד כל פלגי האופוזיציה במטרה למקד מאמץ בשחרור אדמת סוריה והפלת המשטר ומשתפי-הפעולה עמו.

ג.        שמירה על להט הג'האד בסוריה והמשך ניהולו בכל האמצעים הלגיטימיים.

ד.      הגשת סיוע למוסלמים, שמירה על זכויותיהם והקלה בסבלם.

ה.      השגת ביטחון, יציבות וחיים בכבוד. [6]

מימין לשמאל: הכרזתו של אבו מחמד אל-ג'ולאני (מנהיג הארגון) על התנקותו מארגון אל-קאעדה, מימינו עבדאללה אל-שאמי (חבר מועצת השורא),  ולשמאלו אבו פרג' אל-מצרי (חבר מועצת השורא); לוגו הארגון החדש "חזית שחרור אל-שאם" (דומה בצבעיו לדגל טאליבן אפגניסטן) 

מימין לשמאל: הכרזתו של אבו מחמד אל-ג'ולאני (מנהיג הארגון) על התנתקותו מארגון אל-קאעדה, מימינו עבדאללה אל-שאמי (חבר מועצת השורא),  ולשמאלו אבו פרג' אל-מצרי (חבר מועצת השורא); לוגו הארגון החדש "חזית שחרור אל-שאם" (דומה בצבעיו לדגל טאליבן אפגניסטן)

מדוע, אם כן, בחרה חזית אל-נצרה להתנתק מארגון אל-קאעדה לאחר לחימה של שלוש שנים תחת דגלו, ומדוע דווקא בעיתוי זה? ניתן למנות כמה גורמים לכך:

א.      עיתוי הכרזתו של אל-ג'ולאני חפף להסכם שנחתם בין ארה"ב ורוסיה על שיתוף-פעולה בלחימה נגד ארגוני הטרור חזית אל-נצרה ודאעש בסוריה. כדי להדוף רעה זאת,  ניכר כאן מאמץ לשנות את התפיסה דרך העברת מסר ואמירה פוליטית ברורה לקהילה הבינלאומית כי הארגון איננו נגוע עוד בטרור אלא נחשב לארגון אופוזיציה לגיטימי למשטרו של אסד. ומכאן, לשמוט את הלגיטימציה הבינלאומית לתקיפתו.

ב.      לחץ מצד מדינות המפרץ, אשר אינן מעוניינות לקשור עצמן לגורמי טרור, לאור תמיכתן בכמה מפלגי הג'האד בסוריה הנמצאים בברית עם חזית אל-נצרה. 

ג.        שאיפה לחזק את כוח ההתנגדות והמאבק למשטרו של אסד באמצעות כינון בריתות עם פלגי ג'האד נוספים בסוריה וחיזוק הקשרים עם בעלי הברית הקיימים תחת מטרייה אחת. אל-ג'ולאני הדגיש בנאומו כי להתנתקות תרומה "לגישור הפערים בין פלגי המג'אהדין באל-שאם, ולשמור על המהפכה הסורית והג'האד של אנשי אל-שאם". ייתכן, כי השאיפה מבטאת גם מצוקה וחשש נוכח הצלחת כוחות האויב, קרי צבא סוריה, כוחות איראניים, חזבאללה וחילות האוויר הרוסי והאמריקאי, להסב אבדות קשות בנפש לפעילי הג'האד בשטח ואובדן שטחים רבים בחלב שהיו בשליטת חזית אל-נצרה.

ד.      שאיפה להצטייר כשחקן מרכזי  ומוביל  בזירה הפנימית במטרה להשפיע על עיצוב הישות שתקום על שטח סוריה ביום שלאחר נפילת משטרו של אסד. 

ההשלכות מהתנתקות חזית אל-נצרה מארגון אל-קאעדה

א.      לדעת כמה אנליסטים, דוגמת עבד אל-בארי עטואן, המהלך מצביע על היחלשות בכוחו של ארגון חזית אל-נצרה.[7] הטענה היא שהוא איבד מייחודיותו, ויתר על עקרונותיו ונכנע ללחצים חיצוניים. בטענה זו יש קצת מהאמת נוכח התמרמרות בקרב כמה מחבריה, אשר אינם מרוצים מההתנתקות. יש הסוברים כי הללו עשויים לפרוש מהארגון ולהצטרף לארגון היריב - דאעש. אולם, נכון לעתה, מדובר בקומץ קטן של מסתייגים. לעומת הערכה זו, ההכרזה על ניתוק הקשרים זכתה לברכות ותשבחות בתוך הארגון, כמו גם מצד כל פלגי הג'האד בסוריה, למעט ארגון דאעש. כך לדוגמא, ציין עבדאללה אל-מחסייני, חכם הלכה סלפי ג'האדי בולט בסורי, ממוצא סעודי, כי הודות לניתוק הקשרים הוסר המכשול האחרון בפני איחוד השורות בין פעילי הג'האד בסוריה.[8]

ב.      ההתנתקות מאפשרת לחזית אל-נצרה ליטול חלק בשיחות שלום יחד יתר פלגי הג'האד בסוריה במטרה למצוא פתרון מדיני מוסכם בסוריה שיחזיר את הביטחון תחת חסותה של ערב הסעודית. בחודש נובמבר 2015 קיימה סעודיה שיחות שלום בריאד בין רוב פלגי הגה'אד הסוריים במטרה למצוא נוסחה להפסקת אש בסוריה. אל-ג'ולאני הביע בתחילה נכונות להשתתף בשיחות אילו אולם נסוג מהחלטתו בשל הסתייגותה של הנהגת אל-קאעדה ממהלך זה. כעת עם ניתוק הקשרים מסתמנת אפשרות זאת כברת קיימא.

ג.        ארגון אל-קאעדה הוכיח בפני תומכיו ויריביו כי הוא ניחן בגדלות נפש ונאמן לחזונו להקים מדינה אסלאמית בסוריה, גם אם אומר הדבר כי עליו "לשלם" מחיר באובדן אחת משלוחותיו. יתר על כן, תדמיתו זוכה להערכה חיובית נוכח ניסיונו לצייר את ניתוק הקשרים כהתחשבות בטובתם של תושבי סוריה.

ההכרזה על ניתוק הקשרים בין ארגון אל-קאעדה לחזית אל-נצרה וההחלטה לייסד ארגון חדש בשם "חזית כיבוש אל-שאם" הינה, ללא ספק, החלטה יוצאת דופן. אולם, בבסיסו נותר הארגון החדש זהה במהותו לארגון הקודם. מדובר, ככל הנראה בשינוי קוסמטי בלבד שנועד להציג פנים סובלניות בפני המערב ולהניא אותו מתקיפת פעיליו. במילים אחרות, ניכר כי מהלך זה הוא אופרטיבי שנועד להשיג הישגים בטווח הקצר ואולי הבינוני ובכלל זה - איחוד פלגי הג'האד בסוריה ומיקוד מאמץ בהפלת המשטר הסורי. יחד עם זאת, סביר להניח שהקשרים האסטרטגים בין השלוחה להנהגת אל-קאעדה יישמרו (יתכן באופן חשאי), והניתוק עצמו הוא למראית עין בלבד.

בניתוק הקשרים גלום גם אתגר לא פשוט עבור המערב, שכן כעת יידרש להחליט אם יש להמשיך בפעילות התקפית כנגד הארגון החדש במסגרת הלחימה בטרור או לתת לו הכשר מתוקף "סיווגו" כארגון מורד לגיטימי נגד משטרו של אסד. אם המערב יימנע מלקבל החלטה בעניין או שיתחבט בדילמה זו במשך תקופה ארוכה, הרי שהדבר ישרת את הארגון החדש ואת ארגון אל-קאעדה.

נספח: משנת הארגון "חזית כיבוש אל-שאם"

1. אמונת הארגון ודרכו מתבססות על הקוראן והסונה בהתאם להבנת אבות האסלאם הקדמונים וחכמי ההלכה ישרי הדרך, ובהם מייסדי ארבע האסכולות ההלכתיות, אבו חניפה, אל-שאפעי, מאלכ ואחמד אבן חנבל.

2. מצווה להילחם נגד האויב המבקש לדכא את הדת ולבזות את כבודם של המוסלמים.

3. יש להיאבק למען החלת השריעה ולקיים את דתו של אללה הלכה למעשה.

4. יש לקיים ג'האד בדרכה של הסונה ובהתאם להוראות הדת והשריעה ודרכו של הנביא מחמד.

5. יש להסיר את העושק מכל העשוקים בין אם מדובר במוסלמים או בכופרים.

6. יש להתנהג עם האנשים בהבנה ובכבוד ולחשוף אותם למסר של אללה בדרכי נועם ומילים רכות.

7. יש לכבד את חכמי ההלכה של האומה המוסלמית ולהוקירם.

8. יש לגלות נאמנות כלפי האחים המוסלמים ולגלות עויינות כלפי הכופרים ולהתנער מהם.

9. יש להימנע מפילוג ומחלוקת ולחתור במקום זאת לאחדות ולקונצנזוס בקרב האומה באופן כללי ובקרב המג'אהדין בייחוד תחת דגל אחד.

10. יש לדאוג שדבריו של האל  תהיינה מקור הסמכות המחייב כל אדם. זאת באמצעות מעשים, תעמולה, כסף ועוד.

משנת הארגון החדש "חזית שחרור אל-שאם" 

משנת הארגון החדש "חזית שחרור אל-שאם"

 

 

[2] הכרזותיהם של אל-ח'יר ואל-ט'ואהירי התפרסמו במוסד התקשורת "אל-מנארה אל-ביצ'אא" ('המגדלור הלבן'), מוסד התקשורת של חזית אל-נצרה.