ATbar דו״ח אירועים שבועי מה-18 עד ה-24 באוגוסט 2016

דו״ח אירועים שבועי מה-18 עד ה-24 באוגוסט 2016

25/08/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

השבוע התמודדה מדינת ישראל עם מספר אירועים בגבולותיה הדרומיים והצפוניים. רקטה שנורתה משטח רצועת עזה התפוצצה בקרבת בית בעיר שדרות. בתגובה תקף חיל האוויר עשרות מטרות ארגון חמאס, ג׳האד אסלאמי פלסטיני וג׳האד גלובלי ברחבי הרצועה. ארגון אחפאד אל-צַחַאבה לקח אחריות על ירי הרקטה. יום לאחר מכן תקף חיל האוויר עמדה של צבא סוריה בעקבות זליגת ירי תמ״ס אל עבר שטח רמת הגולן.

 • חייל נפצע קל בפיגוע דקירה ליד היישוב יצהר. המפגע חוסל על-ידי החייל.

 

סוריה

השבוע נמשך המאמץ המלחמתי סביב העיר חלב אך גם נרשמה התעוררות במעורבות כוחות צבא סוריה צפונית-מזרחית לרקה, התעוררות שהובילה לחיכוך עם כוחות ארה״ב הפועלים באזור. חיל האוויר הסורי תקף מטרות מורדים כורדים באזור חסכּה. התקיפות בוצעו בקרבת יועצים אמריקאים ששהו באזור באותה עת. בתגובה הוזנקו מטוסי קרב אמריקאים בכדי לנסות ולמנוע את המשך התקיפות.

לצד פעילות זאת, החל צבא טורקיה במבצע צבאי בשטח סוריה בשיתוף פעולה עם הצבא הסורי החופשי. כוחות שריון בליווי חילות האוויר של טורקיה ושל בעלות הברית החלו לפעול בעיירה הסורית ג׳ראבלס שעל גבול סוריה-טורקיה. לפי הדיווחים עולה כי חמושי ארגון דאעש נסוגו מהעיירה וסביבתה וכי כוחות המורדים כבר נמצאים במרכז השטח.

 

לבנון

טרם הושג פתרון למשבר הפוליטי הפוקד את המדינה. מספר חברי קבינט הביעו תרעומת על הארכת כהונתם של אנשי הצבא הבכירים וזאת מפני שדרוש נשיא למדינה למינוי סגל חדש.

 

מצרים

למרות חיסולו של מנהיג שלוחת ארגון דאעש בסיני, נמשכו השבוע פעולות הטרור כנגד כוחות הביטחון המצרים באזור:

 • שני חיילים נהרגו בתקיפת ארגון  דאעש על מחסום צבאי בכניסה לעיר רפיח.

 • חייל נהרג וחמישה נפצעו בפיצוץ מטען צד אל עבר רכבם בכביש המוביל לאל-עריש בחצי האי סיני.

 

ירדן

אוסטרליה פרסמה אזהרת מסע חדשה לירדן עקב חשש מפעילות טרור נגד מבקרים מערביים.

 

עיראק

דיווחים על-כך שכוחות הביטחון סיכלו כוונה של מיליציות שיעיות בהובלת איראן להתנקש בחייו של שגריר ערב הסעודית במדינה. במקביל נמשכות ההכנות לקראת תחילתו של המבצע לשחרור העיר מוסול מידי כוחות ארגון דאעש.

 

לוב

נמשך המבצע לשחרור העיר סירת מידי כוחות ארגון דאעש. לצד הרצון לשחרר את העיר, פועלים הכוחות הלובים בסיוע מערבי למנוע את בריחתם של חמושי הארגון במטרה למנוע את התבססותם בערים אחרות. לצורך זאת, חיל האוויר הלובי החל לתקוף נתיבי מילוט אפשריים של ארגון דאעש מהעיר סירת. הארגון טרם נכנע ולפחות עשרה חיילים נהרגו בפיצוץ שתי מכוניות תופת בעיר סירת. ארגון דאעש לקח אחריות על הפיגוע. בבנגאזי כבש צבא לוב רובע מרכזי נוסף בעיר.

 • הפרלמנט הלובי הצביע נגד ממשלת האחדות כפי שהוצעה על-ידי האו״ם.

 

איראן

כוחות חיל האוויר הרוסי שפעלו כנגד מטרות דאעש בסוריה משטח איראן עזבו את המדינה. על-פי הדיווחים עולה כי הצבת הכוחות הזרים הינה מנוגדת לחוקה האיראנית וכי המהלך גרר ביקורת פנימית. בנוסף, הביעו בכירים איראנים את מורת רוחם על-כך שרוסיה התרברבה על הצבת הכוחות בניגוד להבנות.

אירוע חריג נרשם השבוע כאשר ארבע סירות מהירות של חיל הים האיראני ביצעו תקיפות דמה כנגד שתי משחתות אמריקאיות.

 

ערב הסעודית

סוכל ניסיון לביצוע פיגוע התאבדות במסגד שיעי בעיר קטיף.

 

תימן

 • במסגרת מלחמת האזרחים נמשכות תקיפות מטוסי הקואליציה הערבית בהובלת ערב הסעודית ברחבי המדינה.

 • ארבעה חיילים נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד במחוז אַבְּיַן. ארגון AQAP לקח אחריות על הפיגוע.

 

סומליה

 • כוחות מיוחדים של צבא סומליה, בסיוע כוחות מיוחדים של צבאות ארה"ב וקניה, פשטו על מחנה אימונים של ארגון אל-שבאב בקרבת עיר הנמל קיסְמַאיו.

 • לפחות 17 הרוגים בפיגוע התאבדות כפול בעיר גאלקאיו שבמרכז המדינה. ארגון אל-שבאב לקח אחריות על הפיגוע.

 • שלושה חשודים בהשתייכות לארגון אל-שבאב נהרגו בחילופי אש עם משטרת רואנדה. השלושה חשודים בפעילות גיוס פעילים והקצנה דתית.ניגריה

 • צבא ניגרי מדווח כי מנהיגו המודח של ארגון בוקו חראם, אַבּוּ בַּכְּר שֵׁקָאוּ, נפצע אנושות בתקיפת חיל האוויר על יער סמביזה.

 • שבעה הרוגים ועשרות חטופים בפשיטת ארגון בוקו חראם על כפר במדינת בורנו.

 • שלושה הרוגים בפיצוץ מחבל מתאבד במוֹרַה שבקמרון.

 

אפגניסטן

לצד הצלחות ארגון טליבאן בכיבוש שטחים ברחבי המדינה, בדגש על מרבית מחוז קונדוז ונפה במחוז תח'אר, נמשכת הפעילות המבצעית של צבא אפגניסטן בסיוע כוחות נאט״ו. ארגון טליבאן המשיך בפעילות הטרור שלו ברחבי המדינה:

 • חמושים פרצו אל תוך האוניברסיטה האמריקאית בבירה קאבול תוך כדי שימוש ברכב תופת ונק״ל. במתקפה שארכה מספר שעות נהרגו 12 איש ונפצעו לפחות שלושים.

 • חמישה הרוגים ושלושה פצועים בפיצוץ מטען חבלה במחוז תח'אר.

 • בפיצוץ מטען צד במחוז הלמנד נהרג חייל אמריקאי אחד ונפצעו חייל אמריקאי נוסף ושישה חיילים אפגנים.

 

פקיסטן

תשעה חשודים בטרור נהרגו במהלך פעילות קרקעית ואווירית של כוחות הביטחון הפקיסטניים באזור השבטי ח'יבֵּר.

 

טורקיה

השבוע ספגה טורקיה מספר פיגועי טרור משמעותיים, חלקם בוצעו על-יד ארגון דאעש וחלקם על-ידי המחתרת הכורדית. סדרת הפיגועים הובילו לכך שצבא טורקיה פתח במבצע צבאי כנגד מטרות ארגון דאעש בסוריה:

 • שלושה הרוגים ולמעלה מ-200 פצועים בפיצוץ מכונית תופת בקרבת תחנת משטרה בעיר אלאזיג בקרבת הגבול עם איראן. בפיצוץ מטען צד בנפת היזאן שבמחוז ביטליס נהרגו ארבעה אנשי כוחות הביטחון ושבעה נפצעו. ארגון PKK חשוד בביצוע הפיגועים.

 • 54 הרוגים ו-66 פצועים בפיצוץ מחבל מתאבד בן 14 בחתונה כורדית בעיר גזיאנטפּ שבדרום-מזרח המדינה.

 

תת היבשת ההודית ודרום מזרח אסיה

הרוג וכשלושים פצועים בפיצוץ שני מטעני חבלה ליד מלון בעיר פטאני שבדרום תאילנד.

 

אירופה וארה״ב

חשד לניסיון עריפת ראשים בוירג׳יניה על-ידי אדם שצעק ׳אללה אכבר׳. על-פי הדיווח עולה כי ככל הנראה התקיפה בוצעה בהשראת ארגון דאעש. התוקף נעצר.

 

מדינות נוספות

בריטית נרצחה ושני גברים נפצעו בפיגוע דקירה אותו ביצע אזרח צרפתי באוסטרליה.