ATbar סיכום אירועים חודשי - אפריל 2016

סיכום אירועים חודשי - אפריל 2016

01/05/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

במהלך חודש אפריל, בוצעו מספר פיגועי טרור למול אזרחים ישראלים. במסגרת זו, אזרחית ישראלית נפצעה קל בפיגוע דקירה בראש העין שבוצע על-ידי ערביה ישראלית מכפר קאסם. כמו כן, למעלה מעשרים פצועים בפיצוץ מחבל מתאבד באוטובוס בירושלים, ארגון חמאס לקח אחריות על הפיגוע.

בתחילת חודש אפריל אותרה מנהרה התקפית של חמאס שאורכה כ-1.2 ק"מ שנחפרה מדרום רצועת עזה אל עבר מעבר כיסופים. בנוסף, דיווח חמאס כי יתגבר את כוחותיו לאור הגבול המצרי לטובת שיפור יחסיו עם הממשל המצרי.

הממשל הירדני הודיע כי יעצור את פרויקט התקנת המצלמות בהר הבית.


סוריה

חילות האוויר של הקואליציה המשיכו לתקוף מטרות באזורים בשליטת דאעש וחזית אל-נצרה. כוחות הקואליציה דיווחו על 150 תקיפות ברחבי המדינה. במסגרת כך, לפחות עשרים מחמושי ארגון חזית אל-נצרה נהרגו בתקיפת חיל האוויר האמריקאי על כפר צפונית-מערבית לעיר אִדלִבּ. על-פי הדיווחים, נהרג דובר הארגון, אבו פִרַאס הסורי, לשעבר מבכירי ארגון אל-קאעדה באפגניסטן. ברקע הודיעה ארה״ב כי תתגבר את מספר לוחמי הכוחות המיוחדים שלה במדינה. בנוסף, ממשיך חיל האוויר הרוסי לתקוף מטרות מורדים ג'הדיסטיים ברחבי סוריה כסיוע לכוחות צבא סוריה, כאשר מירב התקיפות מרוכזות באזור חלב. באחת מתקיפות חיל האוויר הסורי על העיר אידליב נהרגו 44 אזרחים.

נמשכת הפסקת האש הבינלאומית במקביל למספר הפרות מצד הצדדים הלוחמים. יחד עם זאת, מתרבים הדיווחים וההערכות כי הפסקת האש על סף קריסה. ברקע לכך, חודשו שיחות השלום בתיווך האו״ם בג׳נבה, שוויץ.

במהלך חודש אפריל, הדפו צבא סוריה וכוחות חזבאללה מתקפה של ארגון דאעש על עמדותיהם באזור הכפר ג'רג'יר השוכן על גבול סוריה-לבנון, בקרבת העיר ערסאל. בנוסף, קצין בכיר בארגון אל אחראר אל-שאם נהרג בפיגוע התאבדות בעיר אידליב.

נמשכת הלחימה ברחבי סוריה ובמסגרתה דיווחים על תקיפה של בסיס חיל האוויר בדיר א-זור על-ידי כוחות ארגון דאעש בעזרת חומרי לחימה כימיים מסוג גז חרדל. עוד נטל הארגון אחריות על חטיפת כ-300 עובדי מפעל בטון הממוקם צפונית-מזרחית לדמשק. בנוסף, נטל הארגון אחריות על הפלת מטוס מסוג סוחוי 22, דרומית לעיר חלב.


לבנון

במהלך חודש אפריל, דווח על חילופי אש כבדים בין כוחות ארגון חזבאללה ללוחמי דאעש בקרבת אל-זויתינה. בנוסף, נהרג חבר בהנהגת הפת״ח במחנה הפליטים עין אל-חילווה כתוצאה מפיצוץ מטען חבלה מתחת לרכבו.

ארגון המדינות האסלאמיות (OIC) שהתכנס בטורקיה הכריז על ארגון חזבאללה כארגון טרור. ברקע לכך, חברת הלוויין המצרית, ניילסאט, הודיעה כי תפסיק להעביר את שידורי ערוץ אל-מנאר של ארגון חזבאללה.


מצרים

החודש נמשכה הלחימה בגזרת סיני במסגרתה נהרגו שוטרים ואזרחים ורבים נוספים נפצעו במספר תקריות. מרבית התקריות, אשר אופיינו בפיצוץ מטעני צד וירי רקטות, התרחשו באל עריש, שייח׳ זוויד ובכביש המחבר בין שייח׳ זוויד לרפיח המצרית. שלוחת ארגון דאעש בסיני לקחה אחריות על הפיגועים. כתוצאה מכך, מתחדשים הדיווחים על כוונת ארה״ב להוציא את חייליה מכוח השלום בסיני לאור האיום מדאעש.

ברקע, מדווח צבא מצרים כי למעלה מ-66 חמושי דאעש נהרגו בתקיפה אווירית וקרקעית של הצבא באזור שייח׳ זוויד ורפיח המצרית. כ-30 חשודים נוספים בהשתייכות לארגון נהרגו בתקיפה נוספת באזור כנגד מצבורי אמל"ח.

במהלך החודש נרשמו מספר התפתחויות מדיניות בזירה המצרית: המלך הסעודי חתם על הסכמי סחר חדשים בשווי 20 מיליארד דולר עם הממשל המצרי. בין היתר, סוכם על הקמת אזור סחר חופשי סביב תעלת סואץ והשקעה בפיתוח תשתיות ואמצעי יצור בחצי האי סיני. כחלק מההסכם העבירה מצרים את השליטה על האיים טיראן וסַנַפִיר לידי ערב הסעודית. ברקע, נמשך גל המעצרים בקהיר במטרה למנוע הפגנות והפרות סדר על רקע ההסכם בין מצרים לערב הסעודית הכולל גם את העברת האיים בים האדום לידי האחרונה.

בתגובה להפלת המטוס הרוסי בחודש אוקטובר 2015, גורמי ביטחון רוסיים מבצעים בדיקות ביטחוניות לשדות התעופה בהורגאדה (ע'רדקה (ושארם א-שייח׳ טרם מתן אישור לחברות התעופה הרוסיות לשוב ולטוס לאזור.


ירדן

ממשלת ירדן החזירה את שגרירה מטהרן במחאה על התערבות המשטר האיראני בענייניהן הפנימיים של מדינות ערב. בנוסף, השלטונות הירדנים סגרו את מטה האחים המוסלמים במדינה.


עיראק

במהלך חודש אפריל, שב ארגון דאעש לתקוף כוחות פשמרגה כורדים בעזרת רקטות בעלות ראש קרב כימי בצפון עיראק. בנוסף, דיווחים אודות לפחות עשרים הרוגים וחמישים פצועים בסדרת פיצוצים בבירה בגדאד שכללה גם פיצוץ מכונית תופת במחסום צבאי בחלקה הצפוני של העיר. עוד עולים דיווחים אודות למעלה מעשרים הרוגים ו-64 פצועים בסדרת פיגועי התאבדות וירי פצמ״רים בבצרה, מישחאדה ואל-נאצריה.

בגזרת הלחימה למול דאעש במרחב, שחרר צבא עיראק את המצור על העיר המערבית הית שהייתה תחת שליטת הארגון. במקביל, נמשכים הדיווחים אודות החמרה במשבר ההומניטרי בעיר פלוג'ה הנמצאת תחת שליטת הארגון וזאת עקב המצור המוטל עליה על-ידי הצבא העיראקי. ברקע, מתכננת ארה"ב לתגבר את כוחותיה הקרקעיים בנוסף למסוקי תקיפה לקראת המערכה לכיבוש מוסול מידי הארגון.  

במערכה האווירית ממשיכים כוחות הקואליציה לתקוף מטרות באזורים בשליטת דאעש, וחיל האוויר הטורקי ממשיך לתקוף מטרות של ארגון PKK בצפון המדינה. על-פי דיווחים רשמיים של הפנטגון, תקפו כוחות הקואליציה המערבית 523 פעם מטרות של ארגון דאעש במהלך החודש האחרון.

במערכה הפוליטית, גובר המשבר הפוליטי הפוקד את הפרלמנט העיראקי. על-פי חלק מהדיווחים, נורי אל-מאלכּי, ראש הממשלה לשעבר, עומד מאחורי המשבר.


לוב

במהלך חודש אפריל נמשכו פיגועי התופת כנגד כוחות הביטחון ברחבי לוב. ארגון דאעש פעל כנגד מטרות צבא בערים מצראתה ובנגאזי במתווה מכוניות תופת ומחבלים מתאבדים. באירוע נוסף של הארגון, נהרג שומר וארבעה נפצעו בתקיפה של מסוף הנפט באל-בריקה ושני שומרים נהרגו בניסיון תקיפה של שדה הנפט אל ביאצ'אא' במזרח המדינה. בעקבות כך, הועלתה הכוננות במספר שדות נפט דרומית-מערבית לעיר סירת מחשש למתקפה של ארגון דאעש.

במערכה האווירית, המשיך חיל האוויר הלובי לתקוף מטרות של ארגון דאעש בעיר בנגאזי ומטרות מורדים בדרנה.

במהלך החודש סגרו הרשויות במדינה את מעבר הגבול ראס ג'דיר המחבר בין לוב לתוניסיה. ברקע, ראש ממשלת האחדות הגיע לבירה טריפולי למרות התנגדותם של חלק מתומכי פג'ר ליביא. יחד עם זאת התפטרה ממשלת האופוזיציה מתפקידה.


איראן

במהלך חודש אפריל עלו דיווחים כי רוסיה העבירה רכיבים ראשונים של מערכת הנ"מ S-300 לידי המשטר האיראני. בנוסף, עלו דיווחים בארה״ב ורוסיה כי איראן ביצעה ניסוי במערכת ההנעה של טיל לשיגור לוויינים ככיסוי לטיל בעל יכולות בין-יבשתיות.


ערב הסעודית

במסגרת תכנית הרפורמה הכלכלית שלה, ״חזון 2030״, שמטרתה עצמאות מהתלות בנפט, הרשויות בממלכה הודיעו כי יקימו קרן השקעות בשווי 2 טריליון דולר למטרה זו.

במהלך חודש אפריל קצין משטרה בכיר נהרג מיריות מתנקש באזור אל-דַוַאדְמִי, מזרחית לריאד. ארגון דאעש נטל אחריות על הירי.


תימן

במהלך חודש אפריל נמשכה הלחימה למול ארגון AQAP במסגרתה לפחות עשרים חיילים נהרגו במארב של הארגון במחוז אבין. בנוסף, אירעו מספר התנקשויות בקצינים ובאנשי הממשל המקומי בעיר עדן אשר יוחסו לארגון. בתגובה, ביצעו כוחות הקואליציה הערבית תקיפות במסגרתן נפגעו מספר מתקנים של הארגון בזינג׳יבר ונהרגו לפחות 25 פעילים של הארגון בתקיפה בעיר קאוד בדרום מחווז אבין. בחציו השני של החודש פעלו כוחות צבא תימן ואיחוד האמירויות לשחרור עיר הנמל מוכּלא ואת העיר אל-חוטה שהיו בשליטת הארגון.

בנוסף, נמשכת הלחימה של כוחות הצבא למול המורדים הח'ותים במדינה. במסגרת זו, נרשמו קרבות עזים בין כוחות הנאמנים לצבא תימן לבין המורדים החות׳ים באזור העיר מידי. בנוסף, כ-13 חיילים נהרגו במארב שהציבו המורדים בקרבת הבירה צנעא למרות הפסקת האש בחסות האו״ם. עקב ההפרות החוזרות של הפסקת האש בין הצדדים הלוחמים, חל עיכוב בתחילת שיחות הפיוס בין ממשלת תימן למורדים החות׳ים. למרות העיכוב, החלו שיחות הפיוס בסופו של דבר בכוויות. במקביל, עצרו חילות הים של ארה"ב וצרפת שני משלוחי נשק מאיראן שיועדו לכוחות הח'ותים במדינה.

נשיא תימן, עבד רבו מנסור האדי, מינה ראש ממשלה ונשיא חדשים.


מדינות המפרץ הפרסי

במהלך חודש אפריל, עלו דיווחים אודות הקמת תא של ארגון חזבאללה באיחוד האמירויות על-ידי איראן במטרה לאסוף מידע פוליטי, מדיני וביטחוני על הנעשה במדינה.


צפון ומערב אפריקה

במהלך חודש אפריל, דיווח ראש הסוכנות ללוחמה בטרור במרוקו כי אנשיו עצרו חוליה של דאעש שתכננה לבצע פיגועים כימים בארבע ערים במדינה כהכנה לקראת מתקפה זהה באירופה. על-פי הדיווח החוליה הייתה בשלבי הכנה מתקדמים של גז חרדל ורעל מסוג אפסילון.

בנוסף, עלו דיווחים על כך שגאנה העלתה כוננות עקב מידע על כוונת ארגון AQIM  לפעול בתוך גבולות המדינה.


סומליה

במהלך חודש אפריל ביצע ארגון אל שבאב מספר פיגועים ברחבי המדינה, ביניהם לפחות תשעה הרוגים ועשרה פצועים בפיצוץ מחבל מתאבד במלון בעיירה גאלקיו שבמרכז המדינה, לפחות חמישה הרוגים בפיצוץ מכונית תופת בקרבת משרדי הממשלה ושלושה הרוגים בפיצוץ מכונית תופת בבירה מוגדישו. ברקע, שישה חמושי הארגון נהרגו מפיצוץ חגורת הנפץ שהייתה ברשותם לאחר שכוחות הצבא הטילו מצור על בית המסתור שלהם בכפר שבקרבת העיר ביידואה.

במסגרת הלחימה בארגון אל שבאב, דיווח משרד ההגנה האמריקאי כי מנהיג הארגון נהרג בתקיפת כטב"מ דרומית לג׳יליבּ שבקרבת הגבול עם קניה. בנוסף, 12 חמושים של הארגון נהרגו בתקיפות אוויריות של ארה"ב. ברקע, כוחות צבא סומליה והאיחוד האפריקאי כבשו מחדש את העיירה ג'אנאלֶה מידי ארגון אל-שבאב.

ארגון דאעש פרסם קובץ וידיאו התומך בנוכחותו במדינה.

 

קניה

החלה בניית חומת הגנה לאורך הגבול עם סומליה במטרה למנוע את זליגת פעילות ארגון אל-שבאב אל המדינה.


ניגריה

במהלך חודש אפריל המשיך ארגון בוקו חראם לבצע פיגועים ברחבי המדינה במסגרתם שישה חיילים מצבא ניז'ר נהרגו ממארב שהציב הארגון בקרבת העיירה דיפה שעל גבול ניגריה ושלושים הרוגים ועשרות פצועים בפשיטת הארגון על מספר כפרים במדינת יובה. במסגרת הלחימה בארגון סיכלו כוחות הביטחון הניגרים מתקפה של הארגון במדינת בורנו. במהלך הפעילות שוחררו למעלה מ-400 בני ערובה. בנוסף, שלושים חמושים מארגון בוקו חראם נהרגו ו-24 חיילי צבא ניגריה נפצעו בחילופי אש בקַרֵיטו שבמדינת בורנו.


אפגניסטן

במהלך חודש אפריל נמשכו הפיגועים במדינה במסגרתם 12 טירונים נהרגו ו-38 נוספים נפצעו בפיצוץ אופנוע תופת בצמוד לאוטובוס בו נסעו במחוז ננגרהאר, 13 חמושים וחייל נהרגו במהלך חילופי אש במחוז קונאר ולפחות שישה הרוגים בפיצוץ מכונית תופת בקרבת בית ספר תיכון במחוז פַּרְוַּאן.

ארגון הטאליבן המשיך לבצע פיגועים במדינה והכריז על תחילתו של מבצע האביב כנגד כוחות הביטחון האפגניים והזרים במדינה. במסגרת כך, לפחות 64 הרוגים ולמעלה מ-300 פצועים בפיצוץ משאית תופת בקרבת בניין ממשלתי בבירה קאבול. לאחר פיצוץ המשאית, תקפו חמושי הארגון מבני ממשל באזור. בנוסף, 15 עובדי מיזם לפינוי מוקשים נחטפו, ככל הנראה על-ידי חמושי הארגון במחוז הראט. ברקע, במסגרת מבצע של צבא אפגניסטן במחוז קונדוז, כ-90 מחמושי הארגון נהרגו ולמעלה מ-120 נפצעו.

במהלך חודש אפריל ספג ארגון דאעש פצועים והרוגים רבים במסגרת לחימה של צבא אפגניסטן וארה"ב בארגון. לפחות 39 פעילי דאעש נהרגו בקרבות עם צבא אפגניסטן ושני נוספים נהרגו בתקיפה אווירית של ארה"ב במחוז ננגרהאר. ברקע, 14 הרוגים ולמעלה מעשרים פצועים בחילופי אש בין ארגון דאעש לטליבאן במחוז.


פקיסטן

צבא פקיסטאן ממשיך בלחימה למול החמושים ופעילי הטרור במדינה במסגרתה פתח במבצע לאיתור ומעצר פעילים במחוז פונג'אב ומעל לשלושים חמושים נהרגו בקרבות עם הצבא במחוז בלוצ׳יסטן. ברקע לכך, הפיגועים במדינה ממשיכים, עשרה פצועים בפיצוץ מחבל מתאבד במשרד ממשלתי בפשוואר ושבעה שוטרים שאבטחו צוות עובדי חיסון פוליו נהרגו מירי אלמונים רכובים על אופנועים בעיר קראצ׳י.

במהלך חודש אפריל פרסמה ממשלת ארה"ב אזהרת מסע נקודתית למלון מריוט באסלאמאבד.


טורקיה

גל הפיגועים ברחבי המדינה המשיך במהלך חודש אפריל במסגרתו שבעה שוטרים נהרגו ועשרות אחרים נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בקרבת אוטובוס בו נסעו בדיארבקיר, ולמעלה מ-24 פצועים בפיצוץ מכונית תופת בכניסה לתחנת משטרה צבאית בדרום-מזרח המדינה. בנוסף, לפחות ארבעה נפצעו מירי רקטות משטח סוריה אל עבר העיר קיליס שבדרום המדינה. צבא טורקיה הגיב בירי ארטילרי אל עבר מקורות הירי. פיגועים נוספים בוצעו למול כוחות צבא, במסגרתם ארבעה חיילים נהרגו ושניים נפצעו בפיצוץ מטען חבלה בדרום-מזרח המדינה ושלושה חיילים נהרגו מפיצוץ מטען צד על רכבם בכביש המחבר בין טונג'לי ואלאזיג. מרבית הפיגועים במהלך החודש בוצעו על-ידי המחתרת הכורדית ,PKK.

הוחמרו אזהרות המסע הישראליות והאמריקאיות לטורקיה בכלל ולאנטליה ואיסטנבול בפרט. על-פי האזהרה מדובר במידע מהימן ותקף לכלל המדינה. ברקע לכך, הזהיר מנהיג המחתרת הכורדית PKK מעליה ברמת האלימות ברחבי טורקיה.

במהלך החודש הוחזר לטורקיה גל ראשון של פליטים מאיי יוון כחלק מההסכם בין המדינה לאיחוד האירופאי.


תת היבשת ההודית

בבנגלדש ממשיך ארגון דאעש לבצע פיגועים ברחבי המדינה במסגרתם נדקר מרצה לאנגלית באוניברסיטת ראג'שאהי שבצפון-מערב בנגלדש לאחר שהטיף לאתאיזם וביקר את האסלאם המיליטנטי במדינה. בנוסף, נרצח עורך כתב העת הלה"טבי במדינה על-ידי הארגון. ברקע, הכריז הארגון על אמיר חדש לאזור בֵּנְגָל (בנגלדש).

בתאילנד, דלף מזכר המתריע מפני פיגועי תופת במרכזי תיירות במדינה. לפי הדיווח, שני אויגורים חדרו למדינה דרך האי פוקט במטרה לפגע במטרות סיניות במדינה וזאת בנוסף לשני מבוקשים צ׳צ׳נים המבקשים לפגע במטרות תיירות רוסיות. בנוסף, עצרו כוחות הביטחון התאילנדים אדם ממוצא פקיסטני בחשד לזיוף דרכונים. בעת מעצרו נמצאו ברשותו מספר דרכונים ישראלים וצרפתים אותם התכוון להעביר לידי לקוח איראני.

בפיליפינים נמשכים הקרבות בדרום המדינה בין הצבא לארגון אבו סיאף המזוהה עם דאעש במסגרתם 18 חיילים פיליפינים נהרגו ו-56 נפצעו. בנוסף, נטל הארגון אחריות על עריפת ראשו של חטוף קנדי מאחר ולא שולמה דרישת הכופר עבור שחרורו.

בהודו, הועלתה הכוננות בדלהי, גואה ומומבאי מחשש לפיגוע טרור.