ATbar שימוש "המדינה האסלאמית" ברשת ZeroNet

שימוש "המדינה האסלאמית" ברשת ZeroNet

09/10/2016 | by צוות סייבר  

במהלך חודש ספטמבר 2016 החלו פעילי "סייבר חִ'לַאפה" (Cyber Kahilafah) לקדם ולפרסם את השימוש בטכנולוגיה בשם ZeroNet המאפשרת אחסון אתרי אינטרנט בצורה מבוזרת, באמצעות רשת תקשורת עמית לעמית (P2P). יתרונה הבולט של טכנולוגיה זו שהוצגה כבר בשנת 2015 נעוץ בכך שנתוני האתר מאופסנים על גבי מספר מחשבים במקביל (בניגוד לשרת אחסון מרכזי) ולפיכך קיים קושי להסירם מהרשת. הגישה לאתרים ברשת זו אפשרית באמצעות התקנת אפליקציה המותאמת למגוון מערכות הפעלה למחשבים. בנוסף, ניתן לעשות שימוש ב-ToR ובכך להגביר את רמת האנונימיות של הגולש ולהצפין את תעבורת המידע.

במהלך השנים 2015-2016 אותרו מספר ניסיונות של פעילי "המדינה האסלאמית" להקים ברשת השחורה (מסוג ToR) אתרי אינטרנט שכללו פרסומים אודות פעילות הארגון וכן עצות ומסרים המעודדים את תומכיו לביצוע פעולות כנגד המערב. אתרים אלו הותקפו על ידי האקרים מערביים שמנעו המשך פעילותם. ניתן להניח כי תקיפות אלו הן הגורם העיקרי שהוביל לשימוש הארגון בטכנולוגיית ה ZeroNet, לצורך שרידות אתרי הארגון.    

 איור מס' 1: צילום מסך הודעה בערוץ טלגרם של "סייבר חִ'לַאפה" הכולל הצהרה על הקמת אתר חדש ב רשת ZeroNet, אשר יכיל מסרים ועצות ל"זאבים בודדים".

איור מס' 1: צילום מסך הודעה בערוץ טלגרם של "סייבר חִ'לַאפה" הכולל הצהרה על הקמת אתר חדש ב רשת ZeroNet, אשר יכיל מסרים ועצות ל"זאבים בודדים".

אתרי המדינה האסלאמית ברשת ZeroNet

אתרי ארגון המדינה האסלאמית ם שהוקמו עד כה ברשת ה ZeroNet כוללים עמוד תוכן בסיסי המכיל בעיקר מסרים מאיימים על המערב וקריאה לתקיפות של זאב בודד וכן קישורים לאתרים אחרים, הן ברשת ZeroNet  ו-ToR.

איור מס' 2: צילום מסך של אתר "סייבר חִ'לַאפה" ברשת  ZeroNet 

איור מס' 2: צילום מסך של אתר "סייבר חִ'לַאפה" ברשת  ZeroNet

באתר המוצג באיור מס' 2 לעיל, ישנם מסרים ל"זאבים בודדים" במערב ובמדינות המפרץ הנלחמות ב"מדינה האסלאמית", המעודדים למוסלמים שאינם יכולים להגר ל"מדינה האסלאמית" להביע את תמיכתם בארגון באמצעות ביצוע מתקפות ב"ארצות הכפירה", תוך לימוד דרכי ייצור מטעני נפץ ושימוש בכלי נשק. באתר זה קיים קישור לארכיוני "הג'יהאד" ו"הזאבים הבודדים" ברשת ToR.

באיור מס' 3: צילום מסך של אתר "סייבר חִ'לַאפה" ברשת ZeroNet 

איור מס' 3: צילום מסך של אתר "סייבר חִ'לַאפה" ברשת ZeroNet

באתר המוצג באיור מס' 3 לעיל, ישנה קריאה ל"ג'יהאד אלקטרוני" כדרך אלטרנטיבית לתמיכה ב"מדינה האסלאמית" מבלי להגר לשטחיה: "אנו יכולים לגרום למעצמות להשתחוות בפנינו מבלי שנירה ולו כדור אחד וזאת באמצעות פריצה לרשתות אנרגיה, אינטרנט, מוסדות ממשלתיים ובנקים. כמו כן, אנו יכולים לפרוץ למערכות SCADA וכדומה". האתר מפרט את זהות המדינות אותן יש לתקוף: סעודיה, ארה"ב, רוסיה, תורכיה, איראן, מאע"ם, בחריין, מצרים, אוסטרליה, צרפת, גרמניה, כווית, ירדן ומרוקו. כמו כן, באתר יפורסם בהמשך קישור לאתר מיוחד אשר יוקם עבור "זאבים בודדים" לצורך לימוד שיטות לחימה, התנקשויות וירי.

דיון בנושא ZeroNet בפורום הג'האדי הבכיר (top-tier) שמוח' אל-אסלאם

גולש חדש בפורום שמוח' אל-אסלאם (Shumukh al-Islam) המכונה "עמר אל-בע'דאדי" (Umar al-Baghdadi) כתב בעקבות כתבה באל-ג'זירה בנושא ההבדל בין ה-Deep Web ל-Dark Web, כי כדאי להקדיש מאמצים לנושא ה-Dark Web. הגולש הסביר כי ב-Dark Net הוקמו מספר אתרים לתמיכה ב"מדינה האסלאמית" וכי בהם יעבירו שיעורים ל"זאבים בודדים".

אל-בע'דאדי צירף צילומי מסך של האתרים אליהם התייחס, אך אלו הוסרו ככל הנראה על ידי עורכי הפורום, שכן בתגובה לפוסט של אל-בע'דאדי הם כותבים: "האתרים שאליהם התייחסת עדיין עלומים מבחינתנו ולא כל מי שמעלה פרסום ומשלהב ראוי לאמון. אין בעיה בגלישה דרך TOR  אבל אם תעיף מבט בחומרים שהאתרים הללו מפרסמים, תגלה שישנם חומרי הסברה רבים שדורשים הורדה וכאן טמון הסיכון. יש להיזהר מאוד מהורדה של כל חומר שהוא מהאתרים הללו בכדי שזהותך לא תיחשף בפני הכלבים מהמודיעין".

סיכום

תומכי ופעילי המדינה האסלאמית מתפתחים ומתאימים את עצמם לאתגרים החדשים אותם מציבים כנגדם מדינות המערב הפועלות במגוון דרכים לשיבוש פעילות הארגון ברשת האינטרנט. המדובר באימוץ טכנולוגיות, תוכנות ושירותי מדף המאפשרים לארגון להתגבר על המכשולים השונים באמצעות הגברת רמת אבטחת המידע, לרבות הצפנה של מידע ותעבורת מידע, אנונימיות של המשתמשים ושרתי האחסון וכדומה. אמצעים אלו מאפשרים לארגון להמשיך ולפעול ברחבי האינטרנט למרות המכשולים והאתגרים המוצבים על ידי מינות המערב ולכן יש להניח כי פעילי הארגון ימשיכו בגישה זו במטרה ולשמר את נוכחותם ברשת האינטרנט, בצורה מאובטחת עם דגש על אנונימיות ושרידות המערכות.