ATbar סיכום אירועים חודשי - מאי 2016

סיכום אירועים חודשי - מאי 2016

01/06/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

במהלך חודש מאי נמשכו ניסיונות לביצוע פיגועים במתווה של דקירה, דריסה ומטעני חבלה באזור ירושלים ויהודה ושומרון.שני אזרחים ישראלים נפצעו באורח קל בפיגועי דקירה שונים בירושלים (ובעיר העתיקה), באחד מהפיגועים המפגע הפלסטיני נתפס. בנוסף, מפגעת פלסטינית נהרגה מירי כוחות הביטחון במהלך ניסיון לפיגוע דקירה במחסום משטרתי בצפון ירושלים. במקרה אחר של פיגוע דקירה, הפעם במרכז הארץ, בתל אביב, חייל צה״ל נפצע פצעים קלים והמפגע הפלסטיני נעצר. בפיגועים נוספים באזור יהודה ושומרון, שלושה חיילים נפצעו בפיגוע דריסה באזור בנימין, המפגע נורה ונהרג. במקרה נוסף באזור מזרח ירושלים, נפצע באורח קשה קצין צה"ל מפיצוץ מטען חבלה במחסום חיזמא. במהלך החודש עצר שירות הביטחון הכללי חולייה של ארגון חמאס שעמדה מאחורי סדרת פיגועים, ביניהם פיגוע ההתאבדות באוטובוס בחודש אפריל.

במהלך החודש האחרון, נורו מאזור רצועת עזה מספר פצמ״רים אל עבר כוחות צה״ל הפועלים לאיתור מנהרות בקרבת הגדר הגובלת עם הרצועה. האירועים הסתיימו ללא נפגעים לכוחותינו. חיל האוויר הגיב על כך בתקיפת מספר מטרות של הארגון בשטחי הרצועה. בהמשך תקף חיל האוויר מטרות נוספות של ארגון חמאס ברצועת עזה בשל נטילת האחריות של "גדוד השהיד מֻחמד אבו ח'דיר" (המזוהה עם ארגון דאעש) על ירי רקטה מרצועת עזה אל עבר שטח ישראל. במקרה אחר, רכב צה״ל ניזוק מירי נק״ל שבוצע משטח הרצועה, אולם בפיגוע ירי נוסף משטח הרצועה, לא נגרם נזק. בנוסף למקרים אלו, סוכל על-ידי כוחות הביטחון ניסיון להברחת מאות צינורות מתכת לייצור רקטות אל תוך שטחי הרצועה.

בהמשך החודש הגיעו דיווחים לא מאומתים על-כך שחיל האוויר הישראלי תקף משלוח של אמל״ח מתקדם שיועד לארגון חיזבאללה בצדו הסורי של גבול סוריה-לבנון באזור מג׳דל ענג׳ר שבבקעה.

סוריה

במהלך חודש מאי הפסקת האש בין כוחות המורדים לכוחות צבא אסד ורוסיה הוארכה מספר פעמים, אך עקב חידוש הלחימה באזור העיר חלב, קרסה הפסקת האש אחרי זמן קצר מאד. יחד עם זאת, דווח כי רוסיה וארה״ב הגיעו להסכמה על החלת הפסקת אש בת 48 שעות באזור.

גם במהלך חודש מאי, אזרחי סוריה ממשיכים להתמודד עם תקיפות ופיגועים של ארגון דאעש וכן תקיפות של המשטר הסורי. עשרות אזרחים נהרגו בסדרת תקיפות אוויריות של המשטר הסורי בחלב. באחת התקיפות, שכוונה אל עבר בית חולים, נהרגו 27 מטופלים ואנשי רפואה. בהמשך דווח גם על שישה אנשי ביטחון כורדים שנהרגו בפיגוע התאבדות בעיר קמישלי שבצפון המדינה. בתקיפת חיל האוויר הסורי על מחנה פליטים בקרבת הגבול עם טורקיה נהרגו לפחות 28 אזרחים. בפיגוע נוסף של מחבל מתאבד ומכונית תופת בחומס נהרגו לפחות עשרה אזרחים וכארבעים פצועים נמנו בפיצוץ. כמו כן, נמנו מספר הרוגים ופצועים בפיצוץ מכונית תופת בקרבת מסגד שיעי בעיר אידליבּ.
במהלך החודש נמנו כעשרים הרוגים ומספר לא ידוע של בני ערובה בפשיטת חמושי ארגון דאעש על בית חולים צבאי בעיר דיר אל-זור. ארגון דאעש לקח אחריות גם על במספר פיגועים משולבים ומתואמים בערי החוף טרטוס וג׳בלה בהם נהרגו מעל ל-130 אזרחים ומאות נפצעו. הפיגועים כללו ירי רקטות, מכוניות תופת ומחבלים מתאבדים וכוונו כנגד המיעוט העלווי.

במהלך החודש, ארגון דאעש המשיך לכבוש ולספח לעצמו שטחים ואף הצליח לכבוש את שדה הגז בעיר תדמור וליטול אחריות על פיצוץ שדה גז טבעי בקרבת העיר. בהמשך, דווח גם על חמושי ארגון חזית אל-נצרה אשר כבשו את הכפר העלווי אל-זארה שבמחוז חלב.

במהלך הפגזה ארטילרית של צבא טורקיה צפונית לחלב, נהרגו כ-55 תומכי ארגון דאעש. ההפגזה באה בתגובה לירי תלול מסלול אל עבר העיר קיליס שבטורקיה.

חילות האוויר של הקואליציה ביצעו 178 תקיפות על מטרות באזורים בשליטת דאעש וחזית אל-נצרה. ארה״ב הודיעה כי תתגבר את מספר לוחמי הכוחות המיוחדים שלה במדינה. דווח גם על-כך שכוחות כורדים, בשיתוף מורדים מתונים, החלו במערכה לכיבוש בירת דאעש, אל-רקה.

חיל האוויר הרוסי המשיך החודש לתקוף מטרות מורדים גִ'הַאדיסטים ברחבי סוריה בדגש על אזור חלב, כסיוע לכוחות צבא סוריה.

לבנון

הגיעו לסיומן הבחירות המקומיות ברחבי לבנון במסגרתן ארגון חזבאללה ובני בריתו זכו במרבית הקולות בגזרה המזרחית של המדינה. רמטכ"ל ארגון חיזבאללה, מוצטפא בדר אל דין, אחד מחמשת המבוקשים ברצח ראש ממשלת לבנון לשעבר, נהרג במהלך פיצוץ מסתורי בעמדת הארגון באזור דמשק. ארגון חזבאללה הטיל את האחריות לפיצוץ על ג'האדיסטים סונים הפועלים באזור. על-פי הדיווחים, בנו של עימאד מוע'ניה, מֻצטפא מוע'ניה, מונה למחליפו.

בהמשך החודש, עקב חקיקה חדשה ועיצומים שהטילו רשויות אכיפת החוק בארה״ב על בנקים המנהלים מסחר עם ארגון חזבאללה, נוצר עימות בין הבנקים בלבנון לארגון. כמו כן, התרבו הדיווחים בתקשורת המערבית על-כך שארגון חזבאללה נמצא על סף פשיטת רגל. על-פי הדיווחים, הסיבות לכך הן העיצומים על איראן, המשך הלחימה בסוריה, סיכול הפעילות הלא-חוקית של הארגון והעיצומים שהטילה ארה״ב על בנקים הפועלים עם ארגון חזבאללה.

במהלך חודש מאי כוחות הביטחון העלו את הכוננות בבירה ביירות מחשש לפיגוע של ארגון דאעש. כמו כן, דווח על חילופי אש בין ארגון חזבאללה לארגון דאעש במבואות ראס בעלבכּ שעל גבולה המזרחי של לבנון.

באשר ליחסי לבנון-ישראל, במהלך החודש צבא לבנון החל להקים מגדלי תצפית על גבול המשותף לשתי המדינות. במאמר שנכתב עבור עיתון לבנוני המזוהה עם ארגון חזבאללה נטען כי הארגון ממשיך לבצר את עמדותיו לאורך הגבול עם ישראל ואף חופר מנהרות לאורכו.

מצרים

במהלך חודש מאי, הממשל המצרי האריך את מצב החירום במדינה בשלושה חודשים נוספים. כמו כן, לראשונה זה מספר חודשים, הרשויות במצרים פתחו את מעבר רפיח המחבר בין רצועת עזה לחצי האי סיני למשך 48 שעות. בהמשך החודש, רשויות התעופה של מצרים דיווחו כי זיהו ניסיונות לשבש עזרי טיסה ונחיתה באמצעים טכנולוגיים.

גם בחודש מאי מצרים המשיכה לספוג אבדות רבות, שמונה שוטרים נהרגו בפיגוע ירי בקהיר, עליו נטל אחריות ארגון דאעש. בחצי האי סיני נהרגו מספר שוטרים כתוצאה מפיצוץ מטעני צד שהוסתרו באזורי אל-עריש ושייח׳ זוויד. במהלך החודש נהרג גם מנהיג שבטי מירי מתנקשים מחוץ לביתו באל עריש על-ידי אלמונים.

עקב האיום הגובר לכוחות הזרים מצד שלוחת דאעש בחצי האי סיני, דווח על-כך ש-65 משגיחי כוח השלום בסיני מפיג׳י יחזרו למולדתם. כמו כן, צבא מצרים דיווח כי הרג למעלה מ-85 חמושי ארגון דאעש במהלך מספר ימי לחימה בצפון חצי האי סיני.

ירדן

בפעם הרביעית מתחילת השנה, נגרם נזק מירי מכוון לתחנת ממסר באזור עמאן.
כמו כן, בחודש מאי המלך עבדאללה פיזר את הממשלה ומינה ממשלה חדשה, ככל הנראה בתגובה למחאה הגוברת בממלכה על רקע המצב הכלכלי הקשה ועליית המחירים.

עיראק

במהלך חודש מאי תקפו חילות האוויר של הקואליציה 504 פעמים מטרות באזורים בשליטת דאעש. כנגד התקיפות האוויריות של הקואליציה, השתמש ארגון דאעש בנ״מ קני וטילי נ״מ כתף מסוג איגלה. בהמשך החודש, עיראק הכריזה על תחילתו של מבצע צבאי לשחרור העיר פלוג׳ה מידי כוחות דאעש בסיוע חילות האוויר של הקואליציה ומיליציות שיעיות. כמו כן, צבא עיראק שיחרר את העיר רֻטבַּה שבמערב המדינה מידי כוחות הארגון.

בנוסף, במהלך החודש נהרג חייל מהכוחות המיוחדים של ארה״ב בחילופי אש בין חמושי ארגון דאעש לכוחות הפשמרגה כ-20 ק״מ צפונית למוסול. בפיצוץ שתי מכוניות תופת בעיירה סַמַאוַּה נמנו כ-32 הרוגים ומעל ל-75 פצועים. ארגון דאעש לקח אחריות על פיגוע זה ועל מספר פיגועים נוספים שבוצעו ברחבי עיראק, ביניהם פיצוץ מכונית תופת בשוק שיעי בצפון הבירה בגדאד שם נמנו 34 הרוגים ולמעלה מ-70 פצועים, פיגוע ירי בבית קפה בעיר בַּלַד בו נהרגו 11 אנשים ונפצעו למעלה משלושים נוספים, והריגתם של למעלה מעשרים חיילים עיראקים בקרבת העיר רמאדי. דווח גם על כ-69 הרוגים וקרוב למאה פצועים בשלושה פיגועי תופת שכללו מחבלים מתאבדים ורכב תופת בבירה בגדאד.
במהלך החודש דווח כי ארגון דאעש מבצע ניסויים בנשק כימי מסוג כלור וחרדל על אסירים ובעלי חיים.

בחודש זה, כחמישים מפגינים שיעים נפצעו בפיזור הפגנות, עת ניסו לפרוץ לפרלמנט במחאה על חוסר תפקוד הממשלה. כמו כן, מאות מפגינים פרצו את אזור החיץ המגן על ״האזור הירוק״ בבירה בגדאד וצבאו על הפרלמנט העיראקי. המפגינים, תומכיו של המטיף השיעי מֻקתדא אל-צַדְר, דרשו את השבעת הפרלמנט.

חיל האוויר הטורקי המשיך לתקוף בחודש מאי מטרות של ארגון PKK בצפון המדינה בהן נהרגו 15 חמושים מהארגון.

לוב

במהלך חודש מאי המשיכו חילופי האש הכבדים בין כוחות שונים ברחבי המדינה, ובהם העיר זלה במרכז המדינה. לוב מתמודדת עם ניסיונותיו הבלתי פוסקים של ארגון דאעש לכבוש חלקים ממנה, להתרחב ולהשליט את רצונות הארגון במדינה. במסגרת זו, נהרגו חמישה חיילים לוביים בתקיפת חמושי ארגון דאעש על מספר כפרים בין סירת למיסראתה. בהמשך, דאעש גם לקח אחריות על ירי פצמ"רים בעיר בנגאזי אשר בעקבותיו נהרגו חמישה אנשים ולמעלה מעשרים נפצעו.

במסגרת המאבק, כוחות הביטחון הלובים כבשו מחדש שתי עיירות חוף בקרבת העיר סירְת מידי ארגון דאעש במאמץ למנוע את גישתו אל מתקני הנפט באזור. כמו כן, חיל האוויר הלובי תקף מטרות טרור בדרנה וסירת.

במהלך החודש נשקלה האפשרות על-ידי מדינות המערב להסיר את האמברגו הצבאי שהוטל על ממשלת לוב ולחזור ולחמש את המדינה במאבקה כנגד ארגון דאעש.

איראן

במהלך החודשים הקודמים נערכו הבחירות למועצת המומחים של איראן ובחודש מאי מונה האייתוללה אחמד גַ׳נַתי ליו״ר מועצת המומחים.

בהמשך החודש דווח על כוונת רוסיה לספק לאיראן מספר חטיבות טק״א נוספות מסוג S-300 עד סוף השנה האזרחית. כמו כן, הפרלמנט האיראני היוצא אישר את תכנית שיפור ופיתוח הטילים הבליסטיים של המדינה. במקביל, דו״ח הוועדה לאנרגיה אטומית קבע כי איראן עדיין עומדת בתנאי ההסכם שהושג עם המעצמות.

ערב הסעודית

במהלך חודש מאי נמשכה הלחימה על גבולה הדרומי של הממלכה מול כוחות המורדים החות'ים בתימן. כמו כן. כוחות ההגנה האווירית הסעודית יירטו טיל בליסטי ששוגר משטח תימן אל שטח הממלכה.
כוחות הביטחון של ערב הסעודית הרגו ארבעה חברי תא המשתייכים לארגון דאעש במבואות העיר מכה.

הסנאט האמריקאי העביר חקיקה המאפשרת לנפגעי 11/9 לתבוע את ערב הסעודית. החקיקה עדיין טעונה אישור בית הנבחרים ונשיא ארה״ב.

תימן

במהלך חודש מאי הופסקו שיחות השלום הישירות בין הממשלה התימנית למורדים החות׳ים בכווית כתוצאה מריבוי הפרות של הפסקת האש. יחד עם זאת, נמשכות השיחות הלא-ישירות בין הצדדים.

במהלך החודש עיקר פיגועי הטרור בוצעו בעיר עדן. דווח כי אירע פיצוץ מכונית תופת מחוץ לביתו של מפקד הביטחון בעיר וכן, נפצעו שני אזרחים. בהמשך, בניסיון חיסול של מפקד משטרת עדן באמצעות מחבל מתאבד, נהרגו חמישה חיילים. עוד דווח כי קצין בכיר בצבא תימן ושני שומרי ראשו נהרגו מירי מתנקשים בעיר. אירוע טרור נוסף שהתרחש בעיר עדן הוא פיגוע שני מחבלים מתאבדים אשר הגיעו לריכוז המתגייסים לצבא העיר ופוצצו עצמם בין ההמון, במסגרתו נהרגו 48 אנשים. שדות התעופה בערים עדן ואל-מֻכַּלא חזרו לפעול באופן חלקי.

עוד בחודש מאי נהרגו בתקיפת כטב״מ אמריקאי בקרבת הכפר עמודיה שישה חשודים בהשתייכות לארגון AQAP. כמו כן, כוחות צבא תימן כבשו מחדש את מחוז לחג' מידי ארגון AQAP וכן שחררו את העיירות זִנג'יבאר וג׳עאר מידי הארגון. 13 חמושי ארגון AQAP נהרגו במהלך פשיטות של כוחות הביטחון התימנים בעיר מוכַּלא.

בחודש זה, ארגון דאעש לקח אחריות על פיגוע במסגרתו נהרגו 31 צוערי משטרה בפיצוץ מכונית תופת בבסיס הדרכה בעיר מוכַּלא. דווח גם על פיגוע התאבדות בעיר מַאְרִבּ אשר גרם לחמישה הרוגים ו-17 פצועים.

צפון ומערב אפריקה

במהלך חודש מאי, ארגון AQIM נטל אחריות על ירי רקטות גראד אל עבר מכרה לכריית אורניום בניז׳ר.הארגון הודיע כי ימשיך לפעול נגד אלה הגוזלים את אדמת המוסלמים.

בהמשך החודש, שני שוטרים מבורקינה פאסו נפצעו בפשיטת חמושים על תחנת משטרה שעל גבול מאלי. הפשיטה בוצעה ככל הנראה גם היא על-ידי חמושי ארגון AQIM.

סומליה

במהלך חודש מאי המשיך ארגון אל שבאב להוציא לפועל מספר מתקפות טרור ברחבי המדינה. המתקפות כללו פיצוץ מכונית תופת בקרבת מפקדת המשטרה בבירה מוגדישו שם נהרגו מהפיצוץ כחמישה שוטרים. בהמשך, נהרגו גם 22 חיילים סומליים בתקיפת חמושי הארגון בעיירה רוּנירגוּד.

כמו כן, דווח גם כי מספר לא ידוע של חמושי ארגון אל-שבאב נהרגו או נשבו בפשיטה מוסקת של כוחות מיוחדים סומליים ואמריקאים על מחנה אימונים של הארגון בקרבת הכפר טורַאטוֹרוֹאוּ הנמצא כמאה ק״מ דרומית-מערבית לבירה מוגדישו.

קניה

בחודש מאי, כוחות הביטחון בקניה עצרו מספר סטודנטים לרפואה שתכננו לבצע פיגועים ביולוגיים במדינה עבור ארגון דאעש.

ניגריה

במהלך חודש מאי המשיך ארגון בוקו חראם את פעילות הטרור כנגד אזרחים בצפון ניגריה, קמרון וניז'ר.
בכפר אלאו שבמדינת בורנו נהרגו כשלושים רועי בקר בפשיטת הארגון ובחמישה כפרים נוספים שבמדינת בורנו, נהרגו 11 אזרחים בפשיטתו של הארגון. דווח גם כי למעלה מעשרים אנשים נפצעו בפיצוץ מחבל מתאבד בכניסה למסגד במדינת בורנו, אשר גם עליו לקח אחריות ארגון בוקו חארם. עוד דווח כי נהרגו שישה אזרחים בפשיטת הארגון על כפר בניז׳ר.

צבא ניגריה שחרר בחודש זה שבעה כפרים במדינת בורנו מידי ארגון בוקו חראם. בנוסף, כבש הצבא  מספר מחנות אימונים של ארגון בוקו חראם באזור יער סמביסה.

בהמשך החודש נהרגו 12 חמושי הארגון בקרב עם חיילי צבא ניז'ר.

במהלך החודש, שתי נערות שעטו חגורות נפץ נהרגו בעת מעצרן במחסום על גבול קמרון. כמו כן, נהרגו שבעה אנשים בפיצוץ מחבל מתאבד במשרד ממשלתי בעיר מאידוגורי וכן דווח כי נהרגו חמישה אנשים בפיצוץ מטען חבלה בקרבת מחסום צבאי בצפון ניגריה.

אפגניסטן

במהלך חודש מאי המשיך צבא אפגניסטן, בסיוע צבא ארה"ב, לפגוע בארגוני הטרור הנמצאים במדינה, ביניהם דאעש, טאליבן ואל-קאעדה, בעיקר בעזרת כטב"מים. מנהיג ארגון הטאליבן, מולא אח'תר מנצור, נהרג בתקיפת כטב״מ אמריקאי בקרבת הגבול עם פקיסטן. מדיווחים עולה כי התקיפה בוצעה בצדו הפקיסטני של הגבול. כמו כן, כ-41 חמושי טאליבן נהרגו ו-42 נוספים נפצעו במהלך פעילות מבצעית של צבא אפגניסטן במחוז קנדהאר. עוד דווח כי לפחות עשרים חמושי ארגון טליבאן נהרגו בתקיפת כטב״מ של כוחות נאט״ו בצפון מחוז קונדוז. בחודש זה, נהרגו גם חמישה חמושי ארגון אל-קאעדה בתקיפת כטב״מ אמריקאי במחוז זאבול. בנוסף, כשישה חשודים בהשתייכות לארגון דאעש נהרגו בתקיפת כטב״מ אמריקאי במחוז ננגרהאר.

ארגון הטליבאן טען במהלך החודש כי הוא אחראי להפלת כטב"מ אמריקאי, וכן לקח אחריות גם על מספר תקיפות ופיגועי ירי אשר ביצע במהלך החודש. 57 שוטרים ו-37 אחרים נפצעו במהלך תקיפת עמדות משטרה במחוז הלמנד. בנוסף, נהרגו 16 אזרחים ועשרות נחטפו במספר פיגועי ירי אל עבר אוטובוסים במחוז קונדוז.

עוד דווח במהלך החודש כי נהרגו 16 אנשים בשני פיצוצים שונים במחוז באדגיס שבצפון-מערב המדינה. לפחות עשרה הרוגים ושבעה פצועים נמנו בפיצוץ מכונית תופת בקרבת רכב שהוביל עובדי בית משפט באזור הבירה קאבול בנוסף לפיצוץ מכונית תופת בכניסה למחנה אימונים משטרתי במחוז הלמנד במסגרתו נהרגו כארבעה איש ו-12 נפצעו.

באירוע שלא יוחס לארגון ספציפי, נחטפה עובדת סיוע אוסטרלית בקרבת העיר ג׳לאלאבאד. בנוסף, שני חיילים רומנים מכוחות נאט״ו נהרגו מירי חייל אפגני באירוע שהוגדר כירי "ירוק על כחול".

פקיסטן

במהלך חודש מאי נהרגו בעיר קראצ'י שלושה חשודים בהשתייכות לארגון אל-קאעדה בקרב יריות עם כוחות הביטחון. בנוסף, בעקבות פיצוץ מטען צד בעיר, נפצעו שלושה אנשים, ביניהם גם מהנדס סיני.
בחודש זה נהרג שוטר פקיסטני ועוד עשרות נפצעו בפיצוץ שני מטעני צד אל עבר שיירה משטרתית בפרבריה הדרומיים של פשאוור.

טורקיה

במהלך חודש מאי ראש ממשלת טורקיה התפטר מתפקידו בעקבות חילוקי דעות קשים עם נשיא המדינה, רג'פ טאיפ ארדואן.

במהלך החודש נמשכו העימותים בין כוחות הביטחון לבין הכורדים בטורקיה ומחוץ לגבולותיה. כוחות הביטחון המשיכו לפעול כנגד ארגון PKK באזור הגבול עם עיראק, שם נהרגו שמונה חיילים טורקים. כמו כן, דווח כי מסוק תקיפה מדגם קוברה של חיל האוויר הטורקי הופל מפגיעת טיל נ״מ (ככל הנראה מטיל כתף מדגם סטרלה) שהופעל על-ידי המורדים כורדים.

טורקיה התמודדה גם במהלך חודש מאי עם שני פיצוצי מכוניות תופת, האחת בעיר הדרומית גזיאנטפ במסגרתו נהרגו שני שוטרים ו-23 אחרים נפצעו ופיצוץ נוסף בדיארבקיר בו נהרגו שלושה אנשים וקרוב לחמישים אחרים נפצעו. עוד דווח כי בעיר בורסה נפצעו 13 אנשים בפיצוץ של מחבלת מתאבדת.

תת היבשת ההודית

במהלך החודש פרסם ארגון דאעש איום כנגד הודו כנקמה על הרג מוסלמים בגוג'ראט ומוזפרנגאר.
כמו כן, הארגון ותומכיו לקחו אחריות על מספר דקירות שהתבצעו במקומות שונים בהודו.
בבנגלדש נדקר חייט הינדי למוות על-ידי תומכי ארגון דאעש. כמו כן, נהרג רופא ונדקר מרצה באוניברסיטה על-ידי חברי הארגון עצמו. בעיר ראג'שאהי נדקר למוות מנהיג רוחני של העדה הסופית על-ידי נאמני הארגון. עוד נמסר כי שני שוטרים נהרגו בפיגוע ירי על תחנת משטרה בסרינגאר.

שונות

במהלך חודש מאי פרסם משרד החוץ האמריקאי אזהרת מסע לאירופה בדגש על חודשי הקיץ ותקופת טורניר הכדורגל, יורו 2016.

בחודש זה מדינות אירופה המשיכו לעצור ולסכל פיגועים ברחבי היבשת. במסגרת זו, כוחות הביטחון האיטלקים עצרו שלושה פעילי ארגון דאעש שתכננו לפגע בוותיקן ובשגרירות ישראל ברומא.
בנוסף לכך, משטרת בלגיה עצרה ארבעה חשודים בכוונה לבצע פיגוע טרור במדינה.

במהלך החודש קיבלה משטרת אוגנדה מידע על כוונת ארגון אל-שבאב הסומלי לבצע פיגועים בשדות תעופה, מתקנים ממשלתיים ומקומות הומי אדם באנטבה וקמפלה.