ATbar דו״ח אירועים שבועי מה-24 ועד ה-30 בנובמבר 2016

דו״ח אירועים שבועי מה-24 ועד ה-30 בנובמבר 2016

01/12/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

לִוַאא' שֻהַדַאא' אל-יַרְמוּכּ, המזוהה עם ארגון ״המדינה האסלאמית״, פתח בירי מקלעים ופצמ״רים אל עבר כוח צה״ל בדרום רמת הגולן. ארבעת החמושים נהרגו מירי חיל האוויר שלאחר מכן הגיב בהפצצת מטרות הארגון בשטח סוריה. במקביל, מקורות זרים מדווחים כי חיל האוויר הישראלי תקף מחסני נשק של צבא אסד בקרבת דמשק בנוסף לשיירה ובה אמל״ח מתקדם שיועד לארגון חזבאללה.

במהלך השבוע הוברר כי כשליש מכלל הדליקות במהלך גל השריפות שפקד את המדינה מקורן בהצתות, רובן ככל הנראה על רקע לאומני.

לראשונה מאז 2009 התכנסה ועידת הפת״ח. במהלך הוועידה שהתקיימה בעיר רמאללה, נבחר מחדש מחמוד עבאס כנשיא התנועה.

סוריה

כוחות צבא אסד כבשו מספר שכונות במזרח העיר חלב מידי ארגוני המורדים הפועלים בעיר. בעוד חיל האוויר הרוסי ממשיך לתקוף מטרות מורדים באזורי הערים אידליב וחומס, תקפו מטוסי הקואליציה האווירית מטרות של ״המדינה האסלאמית״ באזור רקה וצפון סוריה.

חייל צבא ארה״ב נהרג מפיצוץ מטען צד בצפון המדינה.

שלושה חיילים טורקים נהרגו בתקיפה אווירית סורית בצפון המדינה. באירוע אחר אבדו עקבותיהם של שני חיילים טורקים אשר ככל הנראה נפלו בשבי ארגון ״המדינה האסלאמית״.

לבנון

טרם הושגה הסכמה על הרכב הממשלה החדשה בראשותו של חרירי.

צבא לבנון מדווח כי לכד 11 חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ בקרבת הגבול עם סוריה. במקביל נמשכות המחאות סביב כוונת כוחות הביטחון להקים חומה סביב מחנה הפליטים עין אל-חילווה.

מצרים

לפחות 12 חיילים נהרגו בפיצוץ מכונית תופת במחסום בקרבת העיר אל-עריש שבצפון חצי האי סיני. שלוחת סיני של ״המדינה האסלאמית״ לקחה אחריות על הפיגוע.

עיראק

השבוע המשיכו כוחות הביטחון העיראקים והמיליציות השיעיות לפעול בשכונותיה המזרחיות של העיר מוסול. במקביל, ממשיכים מטוסי הקואליציה האווירית לתקוף מטרות של ״המדינה האסלאמית״ במוסול ובשטחים אחרים שבשליטתה. השבוע נתן הממשל העיראקי מעמד חוקי למיליציות השיעיות הפועלות בעיראק, כולל המיליציות איראניות.

ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על פיצוץ משאית תופת בתחנת דלק בעיר חִלַּה. בפיצוץ נהרגו למעלה ממאה עולי רגל שיעים ורבים נוספים נפצעו.

חיל האוויר הטורקי ממשיך לתקוף מטרות של ארגון PKK בצפון המדינה.

לוב

השבוע נמשכו הקרבות בעיר החוף סירת בין צבא לוב לבין חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״. בעוד צבא לוב נעזר במטוסי קרב אמריקאים, עושים כוחות הארגון שימוש במחבלים מתאבדים כנגד כוחות קרקעיים לובים.

דיווחים חדשים אודות חיסולו של מֻחְ'תַאר בּלמֻחְ'תַאר, אחד ממנהיגי ארגון אל-קאעדה במגרב האסלאמי, בתקיפה אווירית צרפתית. יש לציין שדווח על חיסולו של בלמח'תאר בתקיפה אווירית כבר מספר פעמים בעבר.

איראן

חיל הים האמריקאי מדווח כי ספינת מלחמה איראנית כיוונה את נשקה אל עבר מסוק אמריקאי שטס בשמי המפרץ הפרסי.

תימן

שני חשודים בהשתייכות לארגון AQAP נהרגו בתקיפת כטב״מ אמריקאי במחוז אל-בַּיְצַ'אא'.

חיל האוויר הסעודי ממשיך לתקוף מטרות מורדים חות׳ים ברחבי תימן. במקביל, ממשיכים כוחות המורדים לשגר טילים בליסטים אל עבר שטחה של ערב הסעודית.

מדינות המפרץ הפרסי

מועצת שיתוף הפעולה של מדינות המפרץ (GCC) דיווחה כי רכיב רדיואקטיבי מהכור הגרעיני בבושהר, איראן, נגנב מרכב שהעביר אותו. גורמים במועצה הביעו חשש כי הרכיב עלול לגרום לזיהום מימי המפרץ הפרסי ולמתקני התפלת המים שלחופיו.

סומליה

במהלך השבוע שיחררו כוחות הביטחון הסומליים כפר מידי חמושי ארגון אל-שבאב. במקביל, הארגון לקח אחריות על פיצוץ מכונית תופת בבירה מוגדישו שגבתה את חייהם של 11 בני אדם. שישה חמושי ארגון אל-שבאב נהרגו בתקיפה אווירית אמריקאית על מחנה אימונים של הארגון בדרום המדינה.

ניגריה

כשלושים מחמושי ארגון אל-שבאב נהרגו מירי כוחות הביטחון במהלך מארב שהציבו הראשונים במדינת בורנו.

אפגניסטן

שני מחבלים מתאבדים מארגון ״המדינה האסלאמית״ נעצרו בבירה קאבול.

טורקיה

חמישה פצועים בפיצוץ מטען חבלה במשרד מושל אדנה. ארגון TAK הכורדי לקח אחריות על הפיגוע.

תת היבשת ההודית ודרום מזרח אסיה

שבעה חיילים הודים נהרגו ו-16 בני ערובה שוחררו במתקפה על מחנה צבאי בנַגְרוֹטַה שבחבל קשמיר. יחד עם זאת, השבוע נרשמה רגיעה בחילופי האש על גבול חבל קשמיר ופקיסטן.

אירופה וארה״ב

מהגר ממוצא סומלי ביצע פיגוע דריסה ודקירה באוניברסיטת אוהיו שבארה״ב בו נפצעו 11 בני אדם. התוקף נהרג מירי כוחות הביטחון. ארגון ״המדינה האסלאמית״ פרסם הודעה בה נטען כי המפגע נמנה על שורותיו.