ATbar דו״ח אירועים שבועי מה-1 ועד ה-7 בדצמבר 2016

דו״ח אירועים שבועי מה-1 ועד ה-7 בדצמבר 2016

08/12/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

דיווחים שונים בתקשורת הערבית על-כך שחיל האוויר תקף השבוע פעמיים מטרות בשטח סוריה. בתקיפה הראשונה שיוחסה לישראל, הותקפו מספר עמדות ארגון חזבאללה באזור זבאדני שבצדו הסורי של הגבול עם לבנון. בתקיפה השנייה, אותה אישר המשטר הסורי, הותקפו מספר מטרות בשדה התעופה הצבאי אל-מזה שבבירה דמשק.

הותר לפרסום כי צה״ל והשב״כ סיכלו התארגנות של ארגון הג׳האד האסלאמי הפלסטיני שמטרתה היתה לגייס פעילים בפקיסטן במטרה להקים תאי טרור באיו״ש.

סוריה

השבוע השיג צבא סוריה התקדמות במאמצו לכבוש את העיר חלב מידי כוחות המורדים. לפי הדיווחים, שיחרר הצבא, בסיוע אווירי רוסי, את העיר העתיקה בנוסף למרבית שכונותיה המזרחיות של העיר. תקיפות אוויריות נוספות על ידי חילות האוויר של סוריה ורוסיה כנגד המורדים התרחשו גם בעיר אידליב.

חילות האוויר של כוחות הקואליציה בהובלת ארה״ב המשיכו לתקוף מטרות של ארגון ״המדינה האסלאמית״ בצפון ובצפון-מזרח המדינה. בנוסף, דווח כי כוחות הארגון מעבירים ציוד לחימה כבד מאזור מוסול לכיוון רקה.

מצרים

במהלך השבוע המשיכו כוחות הביטחון המצרים לפעול כנגד חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ בחצי האי סיני. כחלק מהפעילות, הצליח הצבא המצרי לסכל שני פיגועי תופת, האחד באל-עריש והשני במוצב צבאי בפאתי שייח׳ זוויד.

קבוצת מוסלמים קיצוניים תקפה ושרפה בתים ובתי עסק בכפר קופטי במחוז סוהאג שבצפון המדינה.

ארבעה פעילי ארגון חמאס נהרגו בהצפת מנהרה על גבול מצרים-רצועת עזה. הצפת המנהרה בוצעה על-ידי כוחות הביטחון המצרים כחלק ממאבקם בהברחות אמל״ח ופעילי טרור.

חלק ממבנה השייך למוסד אל-אזהר בסיני פוצץ על-ידי אלמונים.

עיראק

השבוע המשיכו מטוסי הקואליציה האווירית לתקוף מטרות ארגון ״המדינה האסלאמית״ ברחבי עיראק, בדגש על אזור העיר מוסול כחלק מהסיוע לכוחות העיראקים הפועלים בה. במקביל, הודיעה דנמרק כי היא מסיימת את חלקה ההתקפי בקואליציה האווירית. למרות תגבור הכוחות ודיווחים על עלייה במספר התקיפות האוויריות, לא נרשמה השבוע התקדמות כלשהי של כוחות צבא עיראק בזירת מוסול.

לוב

צבא לוב פתח השבוע במתקפה על מעוזי טרור בעיר בנגאזי. המתקפה כללה כיתור השכונות בעזרת טנקים והפגזה מספינות חיל הים לאורך החוף. במקביל, פרצו קרבות בין מיליציות שונות בבירה טריפולי על רקע טענות חטיפה ופשיעה אחרות.

במהלך השבוע הודיע הצבא הלאומי של לוב (LNA) כי נסתיימה הלחימה בעיר סירת וכי חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ ששהו בעיר הובסו. במקביל הודיעו כוחות ה-LNA כי השתלטו על מסופי הנפט בראס לאנוף ובאל-סדרה.

איראן

על רקע הצבעת הקונגרס האמריקאי להאריך את משטר העיצומים כנגד איראן, הביעה האחרונה את מורת רוחה על-כך ואף שיגרה מספר מסרים מאיימים אודות השלכות ההצבעה על המשך יישום הסכם הגרעין.

ערב הסעודית

רשויות המודיעין בממלכה מאשרות כי מערכות מחשוב ממשלתיות נפגעו ממה שכונה כפצצה דיגיטלית. לטענת הגורמים, האקרים איראנים פרצו למערכות מאובטחות ושתלו בהן נוזקה שהשמידה את המחשבים, בדומה לנוזקה שפגעה בחברת הנפט הסעודית בשנת 2013.

תימן

השבוע נמשכו הקרבות בין צבא תימן הנתמך על-ידי הקואליציה הסונית לבין המורדים החות׳ים. במקביל, פעל צבא תימן כנגד מעוזי ארגון AQAP בבלחאף שבמחוז שבוה. מנגד, פוצצו חמושי הארגון את צינור הגז היחיד שמיועד ליצוא באזור אל-עֻקְלַה שבאותו המחוז.

סומליה

שבעה חמושים השייכים לפלג ״המדינה האסלאמית״ בארגון אל-שבאב נהרגו בחילופי אש מול כוחות הביטחון הסומלים, לראשונה מאז הפילוג בתוך הארגון. בנוסף, תקפו מטוסי חיל האוויר האמריקאי מחנה אימונים של הארגון בדרום המדינה.

קניה

כוחות הביטחון הקנייתים עצרו שני אזרחי איראן ואזרח מקומי באשמת איסוף מודיעין ותכנון פיגוע כנגד שגרירות ישראל במדינה.

ניגריה

צבא ניגריה ממשיך לפעול כנגד מעוזי ארגון בוקו חראם במדינת בורנו.

אפגניסטן

השבוע נמשכה הפעילות המבצעית כנגד ארגון טליבאן ברחבי המדינה, בדגש על מחוזות קונדוז וננגרהאר. בנפת נֵש שבמחוז קנדהאר רצחו חמושי הארגון למעלה מעשרים אזרחים כנקמה על תקיפה כושלת כנגד תחנת משטרה מקומית.

מספר בכירים בארגון ״המדינה האסלאמית״ נהרגו בשתי תקיפות כטב״מ שונות. תקיפה אחת התרחשה במחוז ננגרהאר בעוד השנייה בוצעה במחוז ג'וזג'אן.

טורקיה

כעשרים חמושים מארגון המחתרת הכורדית, PKK, נהרגו במהלך ניסיון כושל לחצות את הגבול אל תוך המדינה.