ATbar דו״ח אירועים שבועי מה-8 ועד ה-14 בדצמבר 2016

דו״ח אירועים שבועי מה-8 ועד ה-14 בדצמבר 2016

15/12/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

שירות הביטחון הכללי דיווח השבוע כי סיכל התארגנות של ארגון חמאס באיו״ש שתכננה להוציא לפועל פיגועי טרור וחטיפה במטרה לשחרר אסירים המוחזקים בבתי הכלא בישראל. שוטר נפצע בפיגוע דקירה ליד שער האריות בירושלים. בנוסף, סוכלו שני פיגועים כנגד כוחות הביטחון באיו״ש, האחד במתווה דקירה בעוד השני במתווה פיגוע דריסה.

במהלך השבוע דווח כי לפחות שני פעילי ארגון חמאס נהרגו בקריסת מנהרת טרור בשטח רצועת עזה. בנוסף, הופעלה אזעקת ׳צבע אדום׳ בעקבות ירי רקטה משטח חצי האי סיני לכיוון ישראל. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על ירי הרקטה שנחתה בשטח מצרים.

סוריה

במהלך השבוע הצליחו כוחות צבא סוריה בסיוע מיליציות שיעיות וחיל האוויר הרוסי לכבוש את רוב העיר חלב מידי המורדים. לצד הכרזה על הפסקת אש, הושגה הסכמה לפינוי העיר מאזרחים המתנגדים למשטר אסד ולמורדים שעדיין שוהים בעיר. למרות ההכרזה על הפסקת האש, המשיכו כוחות הצבא לבצע ירי ארטילרי ותקיפות אוויריות על חלקים מהעיר. במקביל, החלו להגיע דיווחים על כך שהצבא מבצע הוצאות המוניות להורג של תושבים.

בניגוד להצלחת המשטר בחלב, הצליחו חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ לכבוש מחדש את העיר תדמור מידי כוחות הצבא הסורי והרוסי ששהו בה. חמושי הארגון המשיכו במתקפתם על מטרות המשטר באזור ואף הצליחו לשתק את בסיס חיל האוויר הסורי T-4 בעזרת ירי רקטות גראד.

צבא טורקיה הודיע כי תגבר את כוחותיו הנלחמים בשטח סוריה. במקביל, הודיע משרד ההגנה האמריקאי כי ישלח תגבורת של כ-200 חיילים נוספים לסוריה.

לבנון

השבוע טרם גובשה זהות הממשלה הלבנונית.

מצרים

שישה אנשי כוחות הביטחון נהרגו ושלושה נפצעו בפיצוץ מטען חבלה בקרבת מחסום משטרתי על הכביש המחבר בין הבירה קהיר לפירמידות בגיזה. ארגון טרור מצרי המכונה "תנועת חַסְם" לקח אחריות על הפיגוע.

לפחות 25 הרוגים בפיצוץ מחבל מתאבד בכניסה לקתדרלה הקופטית בבירה קהיר. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע.

עיראק

השבוע המשיכו כוחות צבא עיראק בסיוע מיליציות שיעיות וחילות האוויר של הקואליציה האווירית לפעול במרחב העיר מוסול. מדיווחי צבא עיראק עולה כי עד כה שוחררו 35 רובעים או שכונות בעיר. בנוסף, דווח על תקיפות אוויריות על העיירה קאא'ם שעל הגבול עם סוריה.

חיל האוויר הטורקי תקף מטרות של ארגון PKK בצפון המדינה.

לפחות שמונה הרוגים בפיצוץ שתי מכוניות תופת בעיר פלוג׳ה. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע.

לוב

מיליציות לוביות שסולקו מהעיר בנגאזי תקפו את מסופי הנפט באל-סידרה. במקביל דווח על חמישה פצועים מפיצוץ מכונית תופת בקרבת מחנה צבאי בעיר בנגאזי עצמה. במהלך השבוע דווח על חילופי אש בין הצבא הלאומי של לוב (LNA) בהובלת ח'ליפה חפתר לבין כוחות ממשלת האחדות הלאומית (GNA) כחלק ממאבקי השליטה על המדינה.

איראן

במהלך השבוע חתמו איראן ויצרנית המטוסים בואינג על הסכם רכישה של שמונים מטוסי נוסעים.

שני אנשי משמרות המהפכה נפצעו בפיצוץ מטען חבלה במחוז סיסטן-בלוצ׳יסטן.

תימן

במהלך השבוע המשיכה הלחימה על רקע מלחמת האזרחים הפוקדת את המדינה. במקביל להמשך התקיפות האוויריות של מטוסי הקואליציה הסונית בהובלת ערב הסעודית כנגד כוחות מורדים חות׳ים, נרשמו חילופי אש בקרבת הגבול הסעודי, בדגש על אזור עסיר וג׳יזאן.

לפחות 48 חיילי צבא תימן נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד בכניסה לבסיס צבאי בדרום העיר עדן. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע. בתוך כך, ארבעה חשודים בהשתייכות לארגון AQAP נהרגו בתקיפת כטב״מ אמריקאי מזרחית לבירה צנעא.

סומליה

במהלך השבוע נהרגו שני שוטרים בפיגוע מכונית תופת בקרבת מחסום משטרתי בבירה מוגדישו. בפיגוע נוסף נהרגו כשלושים איש בפיצוץ משאית תופת בקרבת מבנה משטרתי בנמל הימי של הבירה. ארגון אל-שבאב לקח אחריות על שני הפיגועים.

ניגריה

שלושים הרוגים בפיגוע התאבדות כפול בשוק בעיר מדגאלי. ארגון בוקו חראם לקח אחריות על הפיגוע.

אפגניסטן

במהלך השבוע דווח כי מעל לעשרה חשודים בהשתייכות לארגון ״המדינה האסלאמית״ נהרגו בתקיפה אווירית אמריקאית במחוז ננגרהאר.

פקיסטן

ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על חיסול קצין לוט״ר מחוץ לביתו בפשאוור.

טורקיה

לפחות 38 הרוגים, רובם שוטרים, ו-155 פצועים בפיגוע התאבדות כפול (מכונית תופת ומחבל מתאבד) מחוץ לאצטדיון הכדורגל באיסטנבול. המחתרת הכורדית TAK לקחה אחריות על הפיגוע.

תת היבשת ההודית ודרום מזרח אסיה

הרשויות במלזיה מדווחות כי בכיר בארגונו של אבו-סיאף נהרג במהלך חילופי אש מול כוחות הביטחון באזור סָבַּהּ שבאי בורנאו.

אירופה וארה״ב

בצרפת האריכו את תוקפו של מצב החירום בעקבות פיגועי הטרור שפקדו את המדינה בשנה וחצי האחרונות. במקביל נעצרו אחד עשר החשודים במעורבות ובסיוע למבצע פיגוע הדריסה בניס ביום הבסטיליה.