ATbar דו״ח אירועים שבועי מה-15 ועד ה-21 בדצמבר 2016

דו״ח אירועים שבועי מה-15 ועד ה-21 בדצמבר 2016

22/12/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

במהלך השבוע דווח על שלושה פיגועי ירי אל עבר כלי רכב ישראלים באיו״ש. באחד האירועים נפצע נהג הרכב.

ארגון חמאס הודיע כי אחד מבכירי מערך הכטב״מים של הארגון נהרג מירי מתנקשים בתוניסיה. הארגון הפנה אצבע מאשימה כלפי מדינת ישראל. במקביל, אש נורתה אל עבר סיור צה״ל על גבול רצועת עזה. צה״ל השיב באש טנקים אל עבר עמדה של ארגון חמאס.

הוסרה חסינותו של ח״כ באסל גטאס עקב חקירתו באשמת העברת טלפונים ניידים לידי אסירים ביטחוניים.

סוריה

במהלך השבוע המשיכו ניסיונות פינוי הנצורים מהעיר חלבּ במסגרת הפסקת האש שהוכרזה בשבוע הקודם. עם זאת, כוחות איראניים וארגון חזבאללה הערימו קשיים ואף מנעו את הפינוי על רקע המשך המצור על מספר כפרים שיעים באזור אידליב.

חילות האוויר של הקואליציה האווירית תקפו מצבורי נשק של ארגון ״המדינה האסלאמית״ באזור העיר תדמור. על-פי הדיווחים חמושי הארגון תפשו שלל מערכות נ״מ שננטשו על-ידי כוחות צבאות סוריה ורוסיה בעת מנוסתם. במקביל, ממשיכים חמושי הארגון לתקוף את בסיס חיל האוויר הסורי T-4 ואף דווח כי הפילו לפחות שני מסוקי קרב סוריים.

לבנון

השבוע הוכרזה ממשלת האחדות הלבנונית אשר תורכב משלושים חברי קבינט (כולל ראש הממשלה) במקום 24 כמקובל.

צבא לבנון ביצע ירי ארטילרי אל עבר עמדות חזית פתח אל-שאם צפונית לעיירה ערסאל.

מצרים

רשויות הביטחון דיווחו כי נמצאו שרידי חומר נפץ על גופות הנספים בהתרסקות המטוס המצרי במימי הים התיכון במאי.

במהלך השבוע דווח כי שלוחת סיני של ״המדינה האסלאמית״ הורתה לפעיליה לחדול מלהעביר סחורה ואמל״ח לידי ארגון חמאס ברצועת עזה. ההנחיה באה ככל הנראה על רקע דיווחים כי ארגון חמאס עצר עשרות מפעילי הארגון ברצועת עזה.

ירדן

לפחות עשרה הרוגים, ביניהם אנשי כוחות הביטחון ותיירת אחת, בפיגוע ירי ומיקוח באתר התיירות אל-כרכ שבדרום המדינה. מספר שוטרים נוספים נהרגו במהלך פשיטות על בתי חשודים באל-כרכ בעקבות הפיגוע. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע.

עיראק

השבוע נמשכה המערכה לשחרור העיר מוסול מידי ארגון ״המדינה האסלאמית״ בהובלת צבא עיראק ובסיוע מיליציות שיעיות וחילות האוויר של הקואליציה האווירית.

לפחות שני אנשי כוחות הביטחון נהרגו בפיצוץ מכונית תופת בקרבת העיר פלוג׳ה. מספר שוטרים נוספים נהרגו בפיצוץ מכונית תופת אחרת בעיר דיאלא.

במהלך השבוע המשיך חיל האוויר הטורקי להפציץ מטרות המחתרת הכורדית צפונית למוסול.

לוב

במהלך השבוע הודיע הממשל הלובי כי סירת שוחררה סופית מידי ארגון ״המדינה האסלאמית״. במקביל, הודיע משרד ההגנה האמריקאי כי נסתיימה המערכה כנגד הארגון בלוב.

שבעה חיילי צבא לוב הלאומי (LNA) נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד בעיר בנגאזי. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע.

איראן

קצין משמרות המהפכה נהרג ואחר נפצע בפיצוץ מכונית תופת בקרבת הגבול עם פקיסטן. הפיצוץ אירע לאחר מרדף שניהלו כוחות איראניים אחר חמושים מהמחתרת הבלוצ׳ית באזור.

תימן

במהלך השבוע נמשכו הקרבות בין כוחות צבא תימן וערב הסעודית לבין כוחות המורדים החות׳ים ברחבי המדינה.

לפחות 52 חיילים נהרגו ו-34 נוספים נפצעו בפיצוץ מחבל מתאבד בכניסה לבסיס צבאי בעיר עדן. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע.

צפון ומערב אפריקה

12 חיילים מצבא בורקינה פאסו נהרגו במתקפת חמושים על גבול מאלי ובורקינה פאסו. על-פי הדיווח התוקפים נופפו בדגלים שחורים.

סומליה

שישה הרוגים בפיצוץ מטען חבלה בחנות בבירה מוגדישו.

אפגניסטן

כ-16 חשודים בהשתייכות לארגון ״המדינה האסלאמית״ נהרגו בתקיפה אמריקאית במחוז ננגרהאר.

חמש עובדות בשדה התעופה בקנדהאר נרצחו בפיגוע ירי אל עבר רכבן.

טורקיה

במהלך השבוע נרצח שגריר רוסיה למדינה מירי מתנקש במהלך תערוכה בעיר אנקרה. המתנקש, שוטר טורקי שלא היה בתפקיד בעת האירוע, ירה בשגריר מספר פעמים בטרם הכריז כי ההתנקשות באה כנקמה על הפעילות הרוסית בעיר חלב בסוריה. המתנקש נהרג מירי כוחות מיוחדים במהלך ניסיון ההשתלטות על המוזיאון בו נערכה התערוכה.

13 שוטרים נהרגו ועשרות נפצעו בפיצוץ מכונית תופת בקרבת אוטובוס בו נסעו בעיר קַייסֵרי שבמרכז המדינה.

אירופה וארה״ב

לפחות 12 איש נרצחו וחמישים נפצעו בפיגוע דריסה בשוק חג המולד בברלין, בגרמניה. המפגע, שחטף את המשאית ורצח את נהגה, נמלט מהזירה וזוהה כמהגר ממוצא תוניסאי. בנוסף, דווח כי החשוד היה נתון למעקב סוכנויות הביון הגרמניות. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע.

מדינות נוספות

משאית מסחרית עמוסה במיכלי גז התנגשה והתפוצצה בכניסה למשרדי ״הלובי הנוצרי באוסטרליה״ בקנברה, אוסטרליה.