ATbar דו״ח אירועים שבועי מה-22 ועד ה-28 בדצמבר 2016

דו״ח אירועים שבועי מה-22 ועד ה-28 בדצמבר 2016

29/12/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

במהלך השבוע נפצע אזרח ישראלי בפיגוע דקירה ביישוב עפרה.

שירות הביטחון הכללי בשיתוף עם צה״ל עצרו חוליית חמאס שתכננה לבצע פיגוע התאבדות בישראל. בנוסף, סיכלו השב״כ ומשטרת ישראל התארגנות של ערבים-ישראלים תושבי הנגב שתכננו לפגוע בחיילי צה״ל בדרום הארץ.

סוריה

במהלך השבוע דיווחו השלטונות הסורים כי הושלם כיבוש ופינוי העיר חלב מידי המורדים. בנוסף, דיווחו ממשלות רוסיה וטורקיה כי הגיעו להבנות בנוגע להפסקת אש כוללת ברחבי סוריה שאמורה להיכנס לתוקף החל מחצות הליל שבין רביעי לחמישי.

במהלך השבוע דווח כי נורו מספר פגזים אל עבר שגרירות רוסיה בדמשק. במקביל, נמשכים הקרבות בעיר אל-באב בין חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ לבין כוחות צבא טורקיה.

לבנון

השבוע זכתה ממשלה החדשה בהובלת סעד חרירי בהצבעת אמון ראשונה בפרלמנט הלבנוני. קדמו להצבעה חילוקי דעות שעיכבו את אישור הרכב הממשלה.

סגן ראש עיריית אל-עין שבבעלבכּ נהרג וקרוב משפחתו נפצע בפיצוץ ברכב בו נסעו.

מצרים

צבא מצרים ממשיך בפעילות הצבאית כנגד חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ בצפון חצי האי סיני. לפחות 23 מחמושי הארגון נהרגו בתקיפות אוויריות דרומית לעיר אל-עריש.

כוחות הביטחון והרשויות במצרים מדווחים כי בכוונתם לאפשר הקלות במעבר סחורות ותושבים בין רצועת עזה לחצי האי סיני.

עיראק

במהלך השבוע נמשך המבצע לשחרור העיר מוסול מידי ארגון ״המדינה האסלאמית״. צבא עיראק מדווח כי עד כה שוחררו 19 שכונות במזרח העיר מוסול. מנגד, לפחות 15 אזרחים נרצחו ושמונה שוטרים נהרגו בפיצוץ שלוש מכוניות תופת בשכונות שונות בעיר ששוחררו על-ידי צבא עיראק. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגועים.

לפחות 11 אזרחים נרצחו ו-34 נפצעו בסדרת פיצוצים בסביבות הבירה בגדאד.

לוב

מטוס חברת התעופה הלובית נחטף והונחת במלטה. שני החוטפים, מתומכי מנהיג לוב לשעבר, מֻעמר קד'אפי, ביקשו מקלט מדיני טרם שוחררו כל הנוסעים.

מטוסי קרב של צבא לוב הלאומי (LNA) תקפו מטרות של "בריגדות ההגנה על בנגאזי" (BDB) במחוז גֻ׳פרה שבמרכז המדינה.

איראן

במהלך השבוע דווח כי המטבע האיראני נמצא בשפל חדש, למרות התחממות היחסים עם המערב, וזאת ככל הנראה כתגובה לחששות מהיבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה״ב. בנוסף, דווח כי משמרות המהפכה נמצאים בפני משבר כלכלי.

ערב הסעודית

בשבוע האחרון התרבו הידיעות אודות כוונת ערב הסעודית למכור עד 49% מהחזקותיה בחברת הנפט הלאומית, ארמקו. במקביל, דווח על כוונת הממשל להשקיע מעל לחמישים מיליארד דולר בשוק הפרטי במטרה לבזר את מקורות המימון של הממלכה.

תימן

במהלך השבוע נמשכו הקרבות בין כוחות צבא תימן, בסיוע חילות האוויר של הקואליציה הסונית, למורדים החות׳ים ברחבי תימן, בדגש על מחוזות נג׳ראן, שבווה וצנעא. בתקיפה אווירית על ספינת משא איראנית אל מול חופי תימן, נהרגו שבעה מלחים פקיסטניים. מהדיווח עולה כי הספינה טובעה בתקיפה.

שלושה חשודים בהשתייכות לארגון AQAP נהרגו בתקיפת כטב״מ אמריקאי במחוז שבווה.

צפון ומערב אפריקה

עובדת סיוע צרפתייה נחטפה בגאו שבמאלי.

סומליה

שלושה הרוגים בפיצוץ מטען חבלה בבירה מוגדישו. ארגון אל-שבאב לקח אחריות על הפיגוע. בנוסף, התנקש ארגון אל-שבאב בחייו של תובע צבאי בחבל פונטלנד.

אפגניסטן

שמונה הרוגים בפיגוע ירי על ביתו של חבר פרלמנט אפגני בבירה קאבול. ארגון טליבאן לקח אחריות על הפיגוע וניסיון ההתנקשות.

שני חשודים בהשתייכות לארגון ״המדינה האסלאמית״ נהרגו בתקיפת כטב״מ אמריקאית במחוז ננגרהאר.

תת היבשת ההודית ודרום מזרח אסיה

מאבטח בבית ספר נוצרי נרצח בפיגוע דקירה במחוז דינאג׳פור שבבנגלדש.

לפחות עשרה הרוגים ו-27 פצועים בפיצוץ מטען חבלה במהלך קרב אגרוף בעיר הילונגוס שבמחוז לייטה, פיליפינים.

אירופה וארה״ב

מבצע פיגוע הדריסה בברלין נורה למוות במהלך חילופי אש עם שוטרים במילאנו, איטליה.

משטרת גרמניה עצרה שני אחים מקוסובו בחשד שתכננו להוציא לפועל פיגוע במרכז קניות.

מדינות נוספות

כוחות הביטחון באוסטרליה מדווחים כי סיכלו היערכות לביצוע פיגוע בחג המולד.

מחבל מתאבד התנגש עם רכב תופת במבנה ממשל בנפת מויו שבמחוז שינג'יאנג, סין. מהדיווחים עולה כי ארבעה מחבלים מתאבדים נוספים נהרגו בפיצוץ.