ATbar דו״ח אירועים שבועי מה-29 בדצמבר 2016 ועד ה-4 בינואר 2017

דו״ח אירועים שבועי מה-29 בדצמבר 2016 ועד ה-4 בינואר 2017

05/01/2017 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

שני לוחמי מג״ב נפצעו במה שמסתמן כפיגוע דריסה צפונית לג׳נין. בחיפה נרצח אזרח ואחר נפצע מירי אלמוני במה שנחקר כפיגוע לאומני.

סוריה

למרות הפסקת האש שנכנסה לתוקף בשבוע הקודם, המשיכו כוחות צבא סוריה לתקוף מטרות מורדים באזור ואדי בַּרַדַא הנמצא צפונית לדמשק כחלק מהמאבק על מקורות המים של הבירה. במקביל, המשיכו כוחות צבא טורקיה לתקוף מטרות של ארגון ״המדינה האסלאמית״ בצפון המדינה.

לפחות שני שוטרים נהרגו בפיגוע התאבדות כפול בעיר טרטוס. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע.

לבנון

כוחות הביטחון הלבנונים עצרו אזרח סורי שתכנן לבצע פיגוע התאבדות במדינה במהלך חגיגות השנה האזרחית החדשה.

מצרים

במהלך השבוע השמידו כוחות הביטחון המצרים 12 מנהרות, כולל אחת באורך 1.7 ק״מ, שחיברו בין רפיח שבשטח רצועת עזה לבין חצי האי סיני. במקביל, נהרגו קצין משטרה וחייל בפיצוץ מטען צד בצפון חצי האי סיני.

הממשל המצרי אישר את הסכם העברת האיים טיראן וסנפיר לידי ערב הסעודית וזאת בניגוד לפסיקה קודמת של בית משפט בסוגיה.

עיראק

במהלך השבוע נמשך המבצע לשחרור העיר מוסול מידי ארגון ״המדינה האסלאמית״ על-ידי צבא עיראק ובסיוע מיליציות שיעיות וחילות האוויר של הקואליציה. יחד עם זאת, לא דווח על התקדמות משמעותית במבצע.

במהלך השבוע נרשמה עלייה במספרם ובאיכותם של פיגועי התופת של ארגון ״המדינה האסלאמית״, ובייחוד בבירה בגדאד. בפיגוע הראשון בבגדאד שבוצע באמצעות פיצוץ מטען צד ומחבל מתאבד בשוק  נהרגו לפחות 28 אנשים ולמעלה מחמישים נפצעו, בעוד שבפיגוע השני – אשר אירע במהלך ביקורו של נשיא צרפת בבירה העיראקית - נהרגו לפחות 38 איש, גם כן בפיצוץ של מחבל מתאבד. בנוסף, תשעה שוטרים נהרגו בפיצוץ מכונית תופת בעיר נג׳ף.

לוב

מטוסי קרב של הצבא הלאומי של לוב (LNA) תקפו את בסיס חיל האוויר באל-גֻ׳פרה הנמצא תחת שליטתם של ״גדודי מצראתה״.

תימן

במהלך השבוע נמשכו התקיפות האוויריות של הקואליציה הסונית בהובלת ערב הסעודית כנגד מטרות מורדים חות׳ים ברחבי המדינה. במקביל, ממשיכים כוחות צבא תימן לתקוף מטרות של ארגון AQAP בדרום המדינה, זאת בנוסף לתקיפת כטב״מ אמריקאי במחוז אל-ביצ׳אא׳ בה נהרג מפקד מקומי בארגון.

לפחות 23 הרוגים בפיצוץ מחבל מתאבד מחוץ למחנה צבאי בקרבת העיר עדן.

מדינות המפרץ הפרסי

לפחות עשרה אסירים שנכלאו באשמת מעורבות בטרור, שוחררו בפריצה לכלא בבחריין.

סומליה

לפחות שלושים הרוגים ו-44 פצועים בפיצוץ שתי מכוניות תופת בקרבת שדה התעופה בבירה מוגדישו. ארגון אל-שבאב לקח אחריות על הפיגוע.

ניגריה

במהלך השבוע פורסם סרטון חדש בכיכובו של מנהיג ארגון בוקו חראם, אַבּוּ בַּכְּר שֵׁקָאוּ, בו הוא טוען שהארגון עדיין קיים ומתפקד. בנוסף, קרא שֵׁקָאוּ להמשך הפיגועים כנגד הממשל הניגרי ותומכיו. עם זאת, הדף צבא ניגריה מתקפה של הארגון על כפר באזור אדאמווה.

מספר נפגעים בפיגוע התאבדות בשוק מזון בצפון המדינה. את הפיגוע ביצעה ילדה בת 10.

אפגניסטן

במהלך השבוע נמשכה הפעילות הצבאית כנגד ארגון טליבאן וארגון ״המדינה האסלאמית״ ברחבי המדינה. במחוז ננגרהאר נהרגו שלושה חשודים בהשתייכות לארגון ״המדינה האסלאמית״ בתקיפת כטב״מ אמריקאי ובתקיפה נוספת נהרגו למעלה מ-12 פעילים נוספים. בנוסף, עשרות מחמושי ארגון טליבאן נהרגו במהלך פעילות מבצעית של צבא אפגניסטן ברחבי המדינה.

שישה פצועים בפיצוץ מטען חבלה מחוץ למסגד שיעי בקרבת העיר הראט שבמערב המדינה.

טורקיה

לפחות 39 נרצחו ועשרות נפצעו בפיגוע ירי במועדון לילה במהלך מסיבת השנה האזרחית החדשה באיסטנבול. המפגע, ככל הנראה צעיר מאחת ממדינות מרכז אסיה, נמלט מהזירה וטרם נתפס. מרבית ההרוגים והפצועים בפיגועים הינם זרים וכללו גם אזרחית ישראלית שנרצחה ונוספת שנפצעה. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע.

תתהיבשתההודיתודרוםמזרחאסיה

המטה הישראלי ללוחמה בטרור פרסם אזהרת מסע חמורה לנופשים בהודו בכלל ובדרום המדינה בפרט על רקע איומי הטרור על מסיבות השנה האזרחית החדשה.

חבר פרלמנט בנגלדשי נרצח מירי מתנקשים אלמונים בצפון המדינה.

מעל ל-150 אסירים שוחררו בתקיפה של עשרות חמושים אסלאמיים על בית סוהר בפיליפינים.