ATbar סיכום אירועים חודשי - דצמבר 2016

סיכום אירועים חודשי - דצמבר 2016

05/01/2017 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

במהלך חודש דצמבר סיכלו שירות הביטחון הכללי וצה״ל מספר התארגנויות של ארגוני טרור שמטרתם הייתה להוציא לפועל פיגועים בשטח מדינת ישראל. מספר ארגוני טרור, ביניהם חמאס וג׳האד אסלאמי פלסטיני, ניסו להקים תאי טרור בשטחי איו״ש תוך התבססות על אוכלוסייה מקומית לצד גיוס פעילים ממדינות זרות כגון פקיסטן. בנוסף, סוכלה התארגנות של ערבים-ישראלים תושבי הנגב שתכננו לפגוע בחיילי צה״ל בדרום הארץ. במקביל, אירעו מספר פיגועים שכוונו כנגד כוחות הביטחון ואזרחים באיו״ש וירושלים. הפיגועים, בהם נפצעו מספר בני אדם, היו במתווה דקירה, דריסה וירי אל עבר כלי רכב בכבישי איו״ש. כמו כן, משטרת ישראל עצרה את ח״כ באסל גטאס, לאחר הסרת חסינותו על-ידי הכנסת, בחשד להעברת טלפונים ניידים לידי אסירים ביטחוניים.

במהלך החודש דיווחו כלי תקשורת בינלאומיים וערביים על-כך שחיל האוויר הישראלי תקף פעמיים מטרות בשטח סוריה באזור זבאדני שבצדו הסורי של הגבול עם לבנון ובשדה התעופה הצבאי אל-מזה שבבירה דמשק. בנוסף, דווח כי אחד מבכירי מערך הכטב״מים של ארגון חמאס נהרג מיריות מתנקשים בתוניסיה, חיסול שיוחס למדינת ישראל.

בשטח רצועת עזה נהרגו החודש מספר פעילי ארגון חמאס בקריסת מנהרה. בנוסף, נורו יריות אל עבר סיור צה״ל על גבול רצועת עזה, אירוע שבגינו השיב צה״ל באש טנקים אל עבר עמדה של ארגון חמאס. במהלך החודש נורתה רקטה על-ידי ארגון ״המדינה האסלאמית״ משטח חצי האי סיני לכיוון ישראל, אך נחתה בשטח מצרים.

סוריה

במהלך חודש דצמבר שחררו כוחות צבא סוריה, בסיוע אווירי רוסי ובסיוע מיליציות שיעיות, את העיר חלב מידי כוחות המורדים. לאחר שחרור מרבית העיר, הושגה הפסקת אש במסגרתה התפנו מרבית האזרחים והמורדים מתנגדי המשטר לאזור אידליב. קודם לפינוי, התקבלו דיווחים רבים על כך שצבא סוריה מבצע הוצאות המוניות להורג של תושבים. בנוסף, כוחות איראניים וארגון חזבאללה הערימו קשיים ואף מנעו את הפינוי על רקע המשך המצור על מספר כפרים שיעים באזור אידליב. לאחר סיום הפינוי הוכרזה הפסקת אש כוללת בסוריה בהובלת ממשלות רוסיה וטורקיה.

במהלך חודש דצמבר נמשכו התקיפות האוויריות בחלקים נרחבים של סוריה. חילות האוויר של סוריה ורוסיה תקפו מטרות מורדים בתוך ובסביבות העיר אידליב, בעוד שחילות האוויר של כוחות הקואליציה בהובלת ארה״ב המשיכו לתקוף מטרות של ארגון ״המדינה האסלאמית״ בצפון ובצפון-מזרח המדינה. מספר התקיפות האוויריות, 318 במספר, היה נמוך ממספר התקיפות שבוצעו בחודש נובמבר. לאחר כיבושה מחדש של העיר תדמור על-ידי חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ מידי כוחות הצבא הסורי והרוסי, עלה החשש כי חמושי הארגון תפסו שלל מערכות נ״מ שננטשו על-ידי הכוחות הנסים, ולכן תקפו מטוסי הקואליציה מצבורי נשק של ארגון ״המדינה האסלאמית״ באזור העיר עצמה.

לאחר כיבוש העיר תדמור, המשיכו חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ במתקפתם נגד מטרות המשטר באזור ואף הצליחו לשתק את בסיס חיל האוויר הסורי T-4 בעזרת ירי רקטות גראד, בנוסף להפלת שני מסוקי קרב סוריים.

בצפון המדינה נמשכו החודש הקרבות בעיר אל-באב בין חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ לבין כוחות צבא טורקיה, במקביל להכרזתו של הצבא הטורקי כי תגבר את כוחותיו הנלחמים בשטח סוריה. בנוסף, הודיע משרד ההגנה האמריקאי כי ישלח תגבורת של כ-200 חיילים נוספים לסוריה. לצד הדיווחים על הקרבות בצפון המדינה, דווח כי כוחות ארגון ״המדינה האסלאמית״ מעבירים ציוד לחימה כבד מאזור מוסול לכיוון רקה.

לבנון

במהלך חודש דצמבר הוכרזה ממשלת האחדות, לא לפני שקדמו לאישורה חילוקי דעות על זהותה.

במהלך החודש המשיך צבא לבנון לפעול כנגד מטרות ארגון ג׳הבת פתח א-שאם צפונית לעיירה ערסאל. במקביל, נהרג סגן ראש עיריית אל-עין שבבעלבכּ מפיצוץ ברכב בו נסע.

מצרים

במהלך חודש דצמבר המשיכו כוחות הביטחון המצריים לפעול כנגד חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ בחצי האי סיני. כחלק מהפעילות, הצליח הצבא המצרי לסכל מספר פיגועי תופת במקביל לתקיפת מטרות הארגון מהאוויר. מרבית הפעילות רוכזה באזורי אל-עריש  ושייח׳ זוויד. במקביל לפעילות כוחות הביטחון, פוצץ חלק ממבנה השייך למוסד אל-אזהר בסיני על-ידי אלמונים.

במהלך החודש הודיעו כוחות הביטחון והרשויות במצרים כי בכוונתם לאפשר הקלות במעבר סחורות ותושבים בין רצועת עזה לחצי האי סיני. הודעה זו באה במקביל לדיווח כי שלוחת סיני של ארגון ״המדינה האסלאמית״ הורה לפעיליו לחדול מהעברת סחורה ואמל״ח לידי ארגון חמאס ברצועת עזה, ככל הנראה על רקע דיווחים כי ארגון חמאס עצר עשרות מפעילי הארגון ברצועת עזה. יחד עם זאת, ארבעה פעילי ארגון חמאס נהרגו בהצפת מנהרה על גבול מצרים-רצועת עזה על-ידי כוחות הביטחון המצריים כחלק ממאבקם בהברחות אמל״ח ופעילי טרור.

במהלך חודש דצמבר אירעו מספר פיגועי תופת באזורים נוספים במצרים. בפיגוע התאבדות של ארגון ״המדינה האסלאמית״ בכניסה לקתדרלה הקופטית בבירה קהיר נרצחו למעלה מ-25 מתפללים, בעוד שמספר שוטרים נהרגו בפיצוץ מטען חבלה בקרבת מחסום משטרתי על הכביש המחבר בין הבירה קהיר לפירמידות בגיזה, פיגוע עליו לקחה אחריות "תנועת חַסְם".

רשויות הביטחון דיווחו החודש כי נמצאו שרדי חומר נפץ על גופות הנספים בהתרסקות המטוס המצרי במימי הים התיכון במאי האחרון.

ירדן

במהלך החודש נהרגו לפחות עשרה בהם אנשי כוחות הביטחון ותיירים בפיגוע ירי ומיקוח באתר התיירות אל-כרכ שבדרום המדינה ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגועים. כמו כן, נהרגו מספר שוטרים במהלך פשיטות על בתי חשודים בכרכ.

עיראק

במהלך החודש נמשך המבצע לשחרור העיר מוסול מידי ארגון ״המדינה האסלאמית״, במהלכו דיווח צבא עיראק כי עד כה שוחררו עשרות שכונות במזרח העיר מוסול. המבצע לשחרור העיר מבוצע על הקרקע על-ידי צבע עיראק ומליציות שיעיות במקביל לסיוע אווירי מצד הקואליציה האווירית. מעבר למבצע לשחרור העיר מוסול, המשיכו מטוסי הקואליציה האווירית לתקוף מטרות ארגון ״המדינה האסלאמית״ ברחבי עיראק, כולל גם בעיירה קאא'ם שעל הגבול עם סוריה. סה״כ בוצעו 185 תקיפות אוויריות, כמאה פחות מחודש נובמבר. במקביל, הודיעה דנמרק כי היא מסיימת את חלקה ההתקפי בקואליציה האווירית.

מנגד, המשיך ארגון ״המדינה האסלאמית״ להוציא לפועל פיגועי תופת ברחבי המדינה, לרוב במתווה מכוניות תופת, בדגש על הבירה בגדד, הערים פאלוג׳ה ודיאליה ובשכונות המשוחררות בעיר מוסול.

במהלך החודש המשיך חיל האוויר הטורקי לתקוף מטרות של ארגון PKK בצפון המדינה.

לוב

במהלך חודש דצמבר הודיעו הממשל הלובי והצבא הלאומי של לוב (LNA) כי נסתיימה הלחימה בעיר סירת וכי חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״ ששהו בעיר הובסו. במקביל, הודיע משרד ההגנה האמריקאי כי סיים את פעילותו במסגרת אותו מבצע לשחרור העיר.

במהלך החודש הודיעו כוחות ה-LNA כי השתלטו על מסופי הנפט בראס לאנוף ובאל-סדרה, אך בהמשך תקפו מיליציות לוביות שסולקו מהעיר בנגאזי את מסופי הנפט באל-סידרה. במקביל, פתחו כוחות ה-LNA במתקפה על מעוזי טרור בעיר בנגאזי שבאה לידי ביטוי בכיתור השכונות בעזרת טנקים והפגזה מספינות חיל הים לאורך החוף. במהלך הלחימה נהרגו מספר חיילים מפיצוץ מכוניות תופת ומחבלים מתאבדים על-ידי ארגון ״המדינה האסלאמית״.

הצבא הלאומי של לוב בהובלת ח'ליפה חפתר המשיך להתכתש עם כוחות ממשלת האחדות הלאומית (GNA) במהלך חודש דצמבר כחלק ממאבקי השליטה על המדינה. בנוסף, תקפו מטוסי קרב של ה-LNA מטרות של "בריגדות ההגנה על בנגאזי" (BDB) במחוז גֻ׳פרה שבמרכז המדינה. בבירה טריפולי פרצו קרבות בין מליציות שונות על רקע טענות חטיפה ופשיעה אחרות.

לקראת סוף החודש, נחטף והונחת במלטה מטוס חברת תעופה לובית. שני החוטפים, מתומכי מנהיג לוב לשעבר, מֻעמר קד'אפי, ביקשו מקלט מדיני טרם שוחררו כל הנוסעים.

איראן

במהלך חודש דצמבר הביעה איראן את מורת רוחה על הצבעת הקונגרס האמריקאי להארכת משטר העיצומים כנגדה ואף שיגרה מספר מסרים מאיימים אודות השלכות ההצבעה על המשך יישום הסכם הגרעין. למרות זאת, חתמו איראן ויצרנית המטוסים בואינג על הסכם רכישה של שמונים מטוסי נוסעים, ככל הנראה תוך מתן הנחה משמעותית במחירם. בנוסף, דווח כי המטבע האיראני נמצא בשפל חדש, למרות התחממות היחסים עם המערב, וזאת ככל הנראה כתגובה לחששות מהיבחרו של דונלד טראמפ לנשיאות ארה״ב.

במהלך החודש נפגעו מספר קציני ולוחמי משמרות המהפכה מפיצוץ מטעני חבלה ומכוניות תופת במחוז סיסטן-בלוצ׳יסטן שבקרבת הגבול עם פקיסטן. חלק מהתקריות אירעו בעקבות פעולות הכוחות האיראנים כנגד חמושים מהמחתרת הבלוצ׳ית באזור.

ערב הסעודית

במהלך החודש דווח כי מערכות מחשוב ממשלתיות נפגעו ממה שכונה "פצצה דיגיטלית". על-פי הדיווחים, האקרים איראנים פרצו למערכות מאובטחות ושתלו בהן נוזקה שהשמידה את המחשבים, בדומה לנוזקה שפגעה בחברת הנפט הסעודית בשנת 2013.

במהלך חודש דצמבר דווח אודות כוונת ערב הסעודית למכור עד 49% מאחזקותיה בחברת הנפט הלאומית, ארמקו. במקביל, דווח על כוונת הממשל להשקיע מעל לחמישים מיליארד דולר בשוק הפרטי במטרה לבזר את מקורות המימון של הממלכה.

תימן

במהלך חודש דצמבר נמשכה הלחימה בין צבא תימן הנתמך על-ידי הקואליציה הסונית לבין המורדים החות׳ים על רקע מלחמת האזרחים הפוקדת את המדינה. מרבית הלחימה התמקדה במחוזות נג׳ראן, שבווה וצנעא, כולל את אזור עסיר וג׳יזאן שעל גבול ערב הסעודית. בנוסף, בוצעה תקיפה אווירית על ספינת משא איראנית אל מול חופי תימן, בה נהרגו שבעה מלחים פקיסטניים.

במהלך החודש נהרגו למעלה ממאה חיילי צבא תימן בשני פיגועי התאבדות שונים אותם ביצע ארגון ״המדינה האסלאמית״ בכניסה לבסיסים צבאיים באזור העיר עדן. במקביל, פעל צבא תימן כנגד מעוזי ארגון AQAP בבלחאף שבמחוז שבוה וזאת בנוסף להמשך תקיפות הכטב״מ האמריקאיות כנגד פעילי הארגון במחוז שבווה ומזרחית לבירה צנעא. מנגד, פוצצו חמושי הארגון את צינור הגז היחיד שמיועד ליצוא באזור אל-עֻקְלַה שבאותו המחוז.

צפון ומערב אפריקה

במהלך החודש נהרגו מספר חיילים מצבא בורקינה פאסו במתקפת חמושים על גבול מאלי ובורקינה פאסו. בנוסף, נחטפה עובדת סיוע צרפתייה בגאו שבמאלי.

סומליה

במהלך חודש דצמבר המשיך ארגון אל-שבאב להוציא לפועל פיגועי תופת ברחבי המדינה, בדגש על הבירה מוגדישו. חלק מהפיגועים היו במתווה פיצוץ מכונית או משאית תופת בקרבת מחסומים או תחנות משטרה, בעוד שחלקם האחר היה במתווה פיצוץ מטעני חבלה ברחבי הבירה. בפיגוע במתווה ירי, נרצח תובע צבאי בחבל פונטלנד.

במהלך החודש נהרגו מספר חמושים השייכים לפלג ״המדינה האסלאמית״ בארגון אל-שבאב בחילופי אש מול כוחות הביטחון הסומליים, לראשונה מאז הפילוג בתוך הארגון. בנוסף, תקפו מטוסי חיל האוויר האמריקאי מחנה אימונים של הארגון בדרום המדינה.

קניה

במהלך חודש דצמבר עצרו כוחות הביטחון הקנייתים שני אזרחי איראן ואזרח מקומי באשמת איסוף מודיעין ותכנון פיגוע כנגד שגרירות ישראל במדינה. לאחר מספר ימים ובלחץ ממשלת איראן, שוחררו העצורים.

ניגריה

במהלך החודש המשיך צבא ניגריה לפעול כנגד מעוזי ארגון בוקו חראם במדינת בורנו. למרות ההכרזות על הבסת הארגון, נהרגו עשרות בפיגוע התאבדות כפול של הארגון בשוק בעיר מדגאלי.

אפגניסטן

במהלך חודש דצמבר נמשכה הפעילות המבצעית כנגד ארגון טליבאן ברחבי המדינה, בדגש על מחוזות קונדוז וננגרהאר. מנגד, רצחו חמושי הארגון למעלה מעשרים אזרחים כנקמה על תקיפה כושלת שלהם כנגד תחנת משטרה מקומית בנפת נֵש שבמחוז קנדהאר. בנוסף, שמונה נרצחו בפיגוע ירי על ביתו של חבר פרלמנט אפגני בבירה קאבול. בפיגוע אחר שיוחס לארגון טליבאן, נרצחו חמש עובדות שדה התעופה בקנדהר מירי אל עבר רכבן.

במהלך החודש נמשכו התקיפות האוויריות מכלי טיס מאוישים ובלתי מאוישים כנגד פעילי ארגון ״המדינה האסלאמית״ במחוזות ננגרהאר וג׳וזג׳אן. מספר פעילי הארגון שנהרגו בלפחות חמש תקיפות שונות, עומד על לפחות עשרים.

טורקיה

במהלך חודש דצמבר נרצח שגריר רוסיה למדינה מירי מתנקש במהלך תערוכה בעיר אנקרה. המתנקש, שוטר טורקי שלא היה בתפקיד בעת האירוע, ירה בשגריר מספר פעמים בטרם הכריז כי ההתנקשות באה כנקמה על הפעילות הרוסית בעיר חאלב בסוריה. המתנקש נהרג מירי כוחות מיוחדים במהלך ניסיון ההשתלטות על המוזיאון בו נערכה התערוכה.

במהלך החודש נמשכו האירועים הביטחוניים על רקע פעילות המחתרות הכורדיות ברחבי המדינה. באיסטנבול נהרגו קרוב לארבעים, מרביתם שוטרים, ולמעלה מ-150 נפצעו בפיגוע התאבדות כפול (מכונית תופת ומחבל מתאבד) של המחתרת הכורדית TAK מחוץ לאצטדיון כדורגל ובקיסרי שבמרכז המדינה נהרגו למעלה מעשרה שוטרים בפיצוץ מכונית תופת בקרבת אוטובוס בו נסעו. במקביל, כעשרים חמושים מארגון המחתרת הכורדית PKK נהרגו במהלך ניסיון כושל לחצות את הגבול אל תוך המדינה.

תת היבשת ההודית ודרום מזרח אסיה

במהלך חודש דצמבר דיווחו הרשויות במלזיה כי בכיר בארגונו של אבו-סיאף נהרג במהלך חילופי אש מול כוחות הביטחון באזור סָבַּהּ שבאי בורנאו.

אירופה וארה״ב

במהלך חודש דצמבר נרצחו 12 ונפצעו עשרות בפיגוע דריסה שבוצע על-ידי מהגר ממוצא תוניסאי בשוק חג המולד בברלין, גרמניה. המפגע, שהיה נתון למעקב סוכנויות הביון הגרמניות, חטף את המשאית, רצח את נהגה ולאחר הפיגוע נמלט מהזירה דרך צרפת למילאנו, שם נורה למוות במהלך חילופי אש עם שוטרים. ארגון ״המדינה האסלאמית״ לקח אחריות על הפיגוע. במקביל, עצרה המשטרה הגרמנית שני אחים מקוסובו בחשד שתכננו להוציא לפועל פיגוע במרכז קניות.

במהלך החודש האריכו הרשויות בצרפת את תוקפו של מצב החירום בעקבות פיגועי הטרור שפקדו את המדינה בשנה וחצי האחרונות. במקביל, נעצרו 11 החשודים במעורבות ובסיוע למבצע פיגוע הדריסה בניס ביום הבסטיליה.

מדינות נוספות

במהלך החודש סיכלו כוחות הביטחון באוסטרליה היערכות לביצוע פיגוע בחג המולד. במקביל, משאית מסחרית עמוסה במכלי גז התנגשה והתפוצצה בכניסה למשרדי ״הלובי הנוצרי באוסטרליה״ בקנברה, אוסטרליה.

בעיר מויו שבמחוז שינג'יאנג, סין, התנגש מחבל מתאבד עם רכב תופת במבנה ממשל. מהדיווחים עולה כי ארבעה מחבלים נוספים שהיו עמו נהרגו בפיצוץ.