ATbar סיכום אירועים חודשי - אוקטובר 2016

סיכום אירועים חודשי - אוקטובר 2016

01/12/2016 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

במהלך חודש אוקטובר נמשכו הפיגועים כנגד אזרחים ואנשי כוחות הביטחון בדגש על ירושלים ואיו״ש. מרבית הפיגועים היו במתווה פיגועי דקירה אך בוצע גם פיגוע ירי בירושלים בו נרצחו אזרחית ושוטר. בנוסף, תקף חיל האוויר עשרות עמדות של ארגון חמאס בשטחי רצועת עזה בתגובה לירי תלול מסלול אל שטח ישראל. במקביל לירי אל עבר ישראל משטח רצועת עזה, המשיך ארגון חמאס בירי ניסיוני ותרגילי אל עבר הים של רקטות בעלות טווח מוגדל. במהלך החודש גם דווח כי מספר פעילי חמאס נהרגו בקריסת שתי מנהרות טרור בשטח הרצועה.

כמו כן, במהלך החודש הותר לפרסום כי המשטרה והשב״כ עצרו חוליה של שבעה אזרחים ישראלים מהכפר ע׳ג׳ר שריגלו עבור ארגון חזבאללה ותכננו לבצע פיגוע תופת בצפון המדינה. בנוסף, נפצע חייל צה״ל מירי נק״ל משטח לבנון.

סוריה

במהלך חודש אוקטובר נמשכו המצור והתקיפות האוויריות על העיר חלב מצד כוחות המשטר הסורי וחיל האוויר הרוסי אשר הובילו להפסקת שיחות התיאום והמו״מ בין ארה״ב לרוסיה. בנוסף, פרסה רוסיה את נושאת המטוסים שלה לאזור על מנת לסייע לכוחותיה הפועלים במדינה.

במהלך החודש המשיכו חילות האוויר של הקואליציה האווירית לתקוף מטרות של ארגון ״המדינה האסלאמית״, בדגש על צפון המדינה. למרות זאת, נרשמה ירידה במספר התקיפות האוויריות בהשוואה לחודשים הקודמים ומספרן עמד על 273.

גם טורקיה הגבירה את פעילותה במחוז חלב במהלך החודש ודיווחה כי חיל האוויר שלה תקף מטרות מורדים כורדים במרחב הלחימה. במקביל, כוחות מורדים בסיוע טורקי כבשו את העיירה דַאבֶּק מידי חמושי ארגון ״המדינה האסלאמית״.

במהלך חודש אוקטובר המשיך ארגון ״המדינה האסלאמית״ להוציא לפועל פיגועי תופת, מרביתם במתווה מחבל מתאבד. פיגועים משמעותיים אותו ביצע הארגון התרחשו במהלך חתונה בעיר חַסַכּה, במפקדת מפלגת הבעת׳ בעיר חמאת ובאחד ממעברי הגבול בין סוריה לטורקיה, פיגוע אשר גבה את חייהם של כשלושים מורדים.

לבנון

לקראת סוף חודש אוקטובר הגיע לסיומו המשבר הפוליטי בלבנון. לאחר מספר הצבעות חוזרות, הפרלמנט הלבנוני בחר את מישל עוון בתור נשיא המדינה. פתרון המשבר התאפשר לאחר שראש הממשלה לשעבר, סעד חרירי, העביר את תמיכתו ואת תמיכת מרבית מחנה ה-14 בפברואר לידי מישל עוון המקורב לארגון חזבאללה. המהלך ככל הנראה כלל את הסכמת ארגון חזבאללה למינוי של חרירי לראשות הממשלה במקומו של תמאם סלאם. נביה ברי, יו״ר הפרלמנט ויריבו של נסראללה, הביע את מורת רוחו מהמהלכים המחלישים את מעמדו וטען כי ארה״ב ואיראן עומדות מאחורי הסכם הפשרה. יש לציין כי ערב הסעודית כבר הודיעה כי תזמין את עוון לביקור רשמי מיד עם היבחרו.

במהלך החודש המשיך צבא לבנון לפעול כנגד נוכחות ארגון ״המדינה האסלאמית״, בדגש על אזור הכפרים ראס אל-בעלבכּ ואל-קאע. במקביל, תקף ארגון חזבאללה מטרות ארגון ג׳בהת פתח א-שהם צפונית לעיירה ערסאל.

מצרים

במהלך חודש אוקטובר המשיך ארגון ״המדינה האסלאמית״ לפעול כנגד כוחות הביטחון ברחבי חצי האי סיני, בדגש על אזור אל-עריש וביר אל-עבד. מרבית הפיגועים היו במתווה פיצוץ מטעני צד אל עבר כלי רכב משטרתיים. במתקפה ירי של הארגון על מחסום משטרתי בקרבת העיירה ביר אל-עבד נהרגו מעל לעשרה שוטרים. בתגובה, תקף חיל האוויר המצרי מספר מטרות של הארגון, תקיפות בהן נהרגו קרוב למאה חמושים. בהמשך, הותקפו מהאוויר גם מטרות של הארגון באזורי רפיח ושייח׳ זוויד.

עיראק

במהלך חודש אוקטובר החל המבצע לשחרור העיר מוסול מידי ארגון ״המדינה האסלאמית״. כחלק מההכנות לקראת תחילתו של המבצע, הביעה ארה״ב את כוונתה לתגבר את כוחותיה בכ-600 חיילים נוספים, וזאת במקביל לשידור מסרי תעמולה מצד הממשל העיראקי מעל גלי האתר אל תושבי העיר. כחלק מהמבצע עצמו, הגיעו כוחות מיוחדים של צבא עיראק למבואות אחד מרָבְעֵי העיר עצמה. בנוסף, המשיכו כוחות הקואליציה האווירית לתקוף מטרות של הארגון ברחבי המדינה ונרשמה עליה קטנה בהיקף התקיפות ביחס לחודש הקודם.

מנגד, המשיך ארגון ״המדינה האסלאמית״ לפעול ברחבי עיראק בעיקר בערים בגדאד, סמארה וצפונית לעיר תיכרית. בעיר כירכוכ פשטו חמושי הארגון על מרכז העיר והרגו עשרות, מרביתם אנשי כוחות הביטחון.

לוב

במהלך חודש אוקטובר נמשך המבצע לשחרור העיר סִירְת מידי ארגון ״המדינה האסלאמית״ בסיוע תקיפות אוויריות של ארה״ב. במקביל, המשיך הארגון לפעול בקרב ערי החוף כנגד מטרות משטר, כולל על-ידי ירי רקטות אל עבר העיר בנגאזי.

במהלך החודש פרצו עימותים בטריפולי בין מליציות הנאמנות לממשלה המוכרת על-ידי האו״ם לבין מליציות התומכות בממשלה האסלאמית היריבה ששלטה בעיר עד להכרזה על הקמת הממשלה הנוכחית.

איראן

במהלך חודש אוקטובר נמשכו חילופי האש בין כוחות כורדים לבין כוחות הביטחון האיראנים באזור הגבול עם עיראק, במהלכן נרשמו אבדות רבות לשני הצדדים. במקביל, דיווחו הכורדים כי איראן עושה שימוש בנשק כימי כנגד כוחותיהם. בצדה השני של המדינה, ירו כוחות משמר הגבול האיראנים מספר פצצות מרגמה אל תוך שטח בלוצ׳יסטן בפקיסטן.

ערב הסעודית

במהלך החודש דווח על כך שערב הסעודית קיצצה בשכרם של פועלי הבניין ובמקביל דווח כי הרשויות נוטשות את לוח השנה המוסלמי ועוברות ללוח שנה גרגוריאני כחלק ממאמצי החיסכון.

במהלך חודש אוקטובר נמשך ירי הטילים הבליסטיים משטח תימן על רקע מעורבותה של ערב הסעודית בתקיפות האוויריות כנגד המורדים החות׳ים בתימן.

תימן

במהלך חודש אוקטובר נמשכו התקיפות האוויריות על-ידי חילות האוויר של הקואליציה הערבית בהובלת ערב הסעודית כנגד מטרות מורדים חות׳ים ברחבי המדינה, בדגש על מחוזות תעז, איבּ והבירה צנעא. באחת התקיפות האוויריות במחוז תעז, נהרגו מעל לשלושים אסירים בהפצצת בית סוהר, בעוד שבתקיפה אחרת על לוויה בבירה צנעא נהרגו מעל ל-140 אזרחים. במהלך החודש אף נכנסה לתוקפה הפסקת אש הומניטרית קצרה ברחבי המדינה. עקב המשך הלחימה ומספרם הגבוהה של האזרחים הנפגעים בתקיפות האוויריות, גוברים הקולות במערב הקוראים לעצירת מכירת הנשק לערב הסעודית.

במהלך החודש נורו מספר טילי חוף-ים אל עבר ספינות צבאיות באזור מיצרי באב אל-מנדב, ככל הנראה על-ידי המורדים החות׳ים ובסיוע משמרות המהפכה האיראנים. בעוד שספינת סיוע של איחוד האמירויות נפגעה ונגרם לה נזק כבד, שלושה שיגורים נפרדים אל עבר משחתת אמריקאית יורטו או נפלו לים מבלי להסב נזק. בתגובה, תקפה ארה״ב שלושה מכ״מי חוף שהופעלו על-ידי מורדים חות׳ים בעזרת טילי שיוט.

במהלך חודש אוקטובר נמשכו תקיפות הכטב״מ האמריקאיות כנגד מטרות ארגון AQAP במחוזות אל-בַּיְצַ'אא' שעבוואה. במקביל, הופעלה מכונית תופת בקרבת הבנק המרכזי בעיר עדן.

מדינות המפרץ הפרסי

במהלך חודש אוקטובר אירע ניסיון פיגוע כושל כנגד חיילים אמריקאים בכווית במתווה של פיצוץ משאית תופת בקרבת רכב הסעות של הצי האמריקאי. בכליו של המפגע נמצאו מסמכים המעידים על קשר לארגון ״המדינה האסלאמית״.

צפון ומערב אפריקה

במהלך החודש נהרגו מעל לעשרים מחיילי צבא ניז׳ר במתקפה של חמושים על מחנה פליטים שעל גבול מאלי.

סומליה

במהלך חודש אוקטובר המשיכו חמושי ארגון אל-שבאב לפעול ברחבי המדינה בדגש על הבירה מוגדישו, והערים אפגוי ובלדווין. מרבית הפיגועים היו במתווה מכוניות תופת או מחבלים מתאבדים וכוונו כנגד מקומות בילוי של אנשי ממשל או כנגד כוחות הביטחון המקומיים וכנגד בסיסי הכוחות האפריקאים הפועלים במדינה.

מנגד, ממשיכה ארה״ב לפעול אווירית וקרקעית במדינה כנגד ארגון אל-שבאב. במהלך אחת הפעילויות הקרקעיות של הכוחות המיוחדים, נדרש חיל האוויר האמריקאי לספק סיוע אווירי שבעקבותיו נפגעו חיילים ואזרחים מקומיים.

קניה

במהלך חודש אוקטובר ביצע ארגון אל-שבאב הסומלי מספר פיגועי ירי בצפון-מזרח המדינה, פיגועים בהם נרצחו כעשרים אזרחים.

ניגריה

במהלך חודש אוקטובר נמשכה הפעילות הצבאית כנגד ארגון בוקו חראם במהלכה המשיך חיל האוויר הניגרי לתקוף את מטרות הארגון ביער סמביזה. במהלך אחת מפעילויות צבא ניגריה במדינת בורנו, דווח כי למעלה משמונים חיילים ניגריים נעדרים. במקביל, פתחו כוחות צ׳אד וניז׳ר אף הם במבצע צבאי כנגד הארגון אשר במהלכו נהרגו מעל ל-120 מחמושי הארגון.

מנגד, המשיך ארגון בוקו חראם לפעול כנגד מטרות אזרחיות במתווה של מחבלים מתאבדים, מכוניות תופת ופשיטות על כפרים. מרבית מפעילות הארגון התרחשה במדינת בורנו, בדגש על הערים מידוגורי, צ׳ייבוק ואזור גווֹזַה.

אפגניסטן

במהלך חודש אוקטובר נהרגו ונפצעו מספר חיילי צבא ארה״ב ברחבי המדינה. חייל נהרג ושניים נפצעו מפיצוץ מטעני צד במחוז ננגרהאר בעוד שחייל ואזרח אמריקאים נהרגו בפיגוע ירי בבסיס צבאי בבירה קאבול אותו ביצע חייל אפגני. מנגד, נמשכו תקיפות כטב״מ אמריקאיות כנגד מטרות ארגון ״המדינה האסלאמית״ במחוז ננגרהאר, אשר במהלכן נהרגו מעל לארבעים חשודים בהשתייכות לארגון. בפעילויות נוספות של כוחות הביטחון המקומיים וכוחות נאט״ו, נהרגו עשרות מחמושי ארגון טאליבן וארגון ״המדינה האסלאמית״.

במהלך החודש המשיך ארגון טאליבן להוציא לפועל פיגועים כנגד כוחות הביטחון ואזרחים בעיר קונדוז ובמחוזות הלמנד וג׳אוז׳ן, לרוב במתווה מכוניות תופת, פיגועי ירי ומטעני צד. גם ארגון ״המדינה האסלאמית״ הוציא לפועל מספר פיגועים, כאשר הבולטים ביניהם היו פיצוץ מטען חבלה בכניסה למסגד שיעי במחוז בלקה והוצאה להורג של למעלה משלושים אזרחים במחוז גור שבמרכז המדינה כנקמה על הצלחות כוחות הביטחון כנגדם.

פקיסטן

במהלך חודש אוקטובר יוחס לארגון טאליבן הפקיסטני פיגוע ירי משולב עם חגורות נפץ על מכללה משטרתית בקוטה שבמחוז בלוצ׳יסטן. בפיגוע נהרגו מעל לשישים צוערים.

טורקיה

במהלך חודש אוקטובר נמשך גל המעצרים של גורמים הקשורים לניסיון ההפיכה הכושל בחודש יולי השנה. במקביל, נמשך גל הפיגועים של המחתרת הכורדית כנגד כוחות הביטחון בדרום-מזרח המדינה, לרוב במתווה מכוניות תופת. יחד עם זאת, נרשמה גם עליה במספר הפיגועים של המחתרת הכורדית כנגד עיר הנופש אנטליה, בדגש על שימוש במטעני חבלה וירי רקטות.

במהלך החודש המשיך ארגון ״המדינה האסלאמית״ אף הוא לפעול כנגד המדינה הטורקית. עשרות נהרגו בפיצוץ מכונית תופת במעבר גבול בין סוריה לטורקיה, בעוד שמספר שוטרים נהרגו בפיצוץ מחבל מתאבד של הארגון במהלך פשיטה על ביתו שבדרום המדינה.

תת היבשת ההודית ודרום מזרח אסיה

במהלך החודש תקף חיל האוויר ההודי מחנות טרור בחבל קשמיר שבשליטת פקיסטן. תקיפה אווירית הודית בשטח פקיסטן הינה אירוע חריג לאור המתיחות הביטחונית-גרעינית השוררת בין שתי המדינות.

אירופה וארה״ב

במהלך חודש אוקטובר אירע פיגוע דקירה כנגד שוטרים בבלגיה אשר בוצע על-ידי אזרח בלגי ממוצא מוסלמי.

בארה״ב נבדק חשד שהתרסקות מטוס קל בהרטפורד, קונטיקט, נעשתה במכוון על-ידי טייס מתלמד ממוצא ירדני.