ATbar דו״ח אירועים 23 במאי עד 5 ביוני 2014

דו״ח אירועים 23 במאי עד 5 ביוני 2014

05/06/2014 | by מר עידן לנדאו  

ישראל

נמשך טפטוף ירי תמ"ס אל עבר ישראל מתוך רצועת עזה ללא נפגעים. נמשכים ידויי האבנים והפרות הסדר ביהודה ושומרון. הוקמה ממשלת אחדות של טכנוקרטים ברש"פ בשיתוף עם החמאס. למרות הכרזת הממשלה, עדיין הועברו כספים מצד ישראל. ארה"ב הודיעה כי תמשיך להידבר ולשתף פעולה עם הממשלה החדשה שכן אין אנשי חמאס בין שריה. מספר דיווחים אודות ביקורו הקרוב של חאלד משעל ברוסיה.

סוריה

הבחירות לנשיאות סוריה הסתיימו השבוע בניצחונו של באשר אסד. 73% מבעלי זכות ההצבעה מימשו את זכותם הדמוקרטית ומתוכם 88% הצביעו עבור כהונה שלישית לאסד. 

לבנון

נמשכת זליגת הירי ממלחמת האזרחים בסוריה באזור צפון לבנון אך בעוצמה נמוכה יותר, ייתכן עקב הבחירות לנשיאות סוריה. טרם נבחר נשיא חדש. מתגברים חילופי ההאשמות כנגד עוון ותומכי ה-8 במרץ המנסים לכפות את מועמדם (טרם הוכרז מי) על העם הלבנוני. הגרעון התקציבי של ממשלת לבנון צמח ב1 מיליארד דולר. בגרמניה נעצרו שני אחים לבנונים בשייכות לISIS בהאשמת תמיכה וניסיון לגייס כספים עבור הארגון.

מצרים

הבחירות במצרים התקיימו ברובן כסדרן. עקב מיעוט מצביעים, התארכה ההצבעה על פני מספר ימים. א-סיסי הוכרז כמנצח והממשל האמריקאי הודיע כי ישתף פעולה עימו. צבא מצריים ממשיך בפעילות כנגד מעוזי מחבלים בצפון סיני כולל הריסת מנהרות לרצועה.

ירדן

ירדן גירשה את השגריר הסורי עקב אמירות מעליבות.

עיראק

נמשכים הפיגועים ברחבי עיראק. אחד הפיגועים אירע בעיר השיעית הילה כאשר מכונית תופת התפוצצה מחוץ לשער בית חולים מקומי.חמושים מISIS פשטו על העיר סאמרה. לראשונה זה מספר רב של חודשים הועבר סיוע הומניטרי לעיר פאלוג'ה הנצורה. 

לוב

נמשך חוסר השקט ברחבי לוב. הבחירות לראשות הממשלה הוכרזו על-ידי בית המשפט העליון כלא חוקיות. מורדים איסלמיסטיים השתלטו על משרד רוה"מ המקומי. ניסיון חיסול כושל של הגנרל המורד, חאפטאר, על-ידי איסלמיסטיים.

איראן

נמשכים המגעים להשגת הסדר בסוגיית הגרעין מול המעצמות. מנהיגה הרוחני של איראן, חמינאי, פונה זה מספר שבועות אל אזרחי איראן בבקשה להגביר את קצב הילודה שכן הוא עומד כיום על 1.2 לידות לכל אישה. 

סעודיה

הממלכה הסעודית ממשיכה ברדיפת האחים המוסלמים; הוטל איסור על מכירת ספרים שנכתבו על-ידי סופרים מהארגון.

תימן

חיל האוויר התימני הצטרף למאבק בAQAP ותקף מספר מטרות ב-Seyoun. ארגון AQAP ממשיך לתקוף מטרות צבאיות ברחבי דרום תימן. הארגון ניכשל בניסיון להשלטת על הכספות בסניף הבנק הלאומי בהדראמוט. נמשכים התקיפות מהאוויר בעזרת כטב"מים. לטענת צבא תימן חוסל מפקד המבצעים של הארגון. בצפון תימן התחדשו הקרבות כאשר המורדים ההוטים תוקפים כפרים סוניים בעוד הצבא תוקף את המורדים.

סומליה

דיווחים כי "האלמנה הלבנה", ששמה נקשר לפיגוע בקניון בקניה, נישאה בשלישית למפקד בכיר בארגון אל-שאבאב. לראשונה זה 20 שנה ממנה ארה"ב שליח רישמי לסומליה. בהקשר לארגון אל-שאבאב, הארגון לקח אחריות לפיגוע תופת כפול במסעדה מערבית בג'יבוטי. ארה"ב פרסמה אזהרה מפני פיגוע אפשרי של הארגון באתיופיה.

קניה

בריטניה שלחה כוחות לאימון חיילי קניה בכדי להילחם בציד הלא חוקי של פילים וקרנפים המשמש בחלקו למימון אל-שאבאב. לפי הדיווחים, הרווח החודשי של הארגון מציד לא חוקי עומד על יותר מ- 600,000$ בעוד משכורתו של ג'יהדיסט הינה 110$ לשבוע.

ניגריה

נמשכים החיפושים אחר התלמידות החטופות. בצפון המדינה התרחשו מספר פיגועי תופת על-ידי ארגון בוקו חאראם כאשר ביניהם פיגוע התאבדות באצטדיון כדורגל שגבה את חייהם של לפחות 40 בני אדם ופיגוע ירי במספר כפרים בו נהרגו כ-200 תושבים. בנוסף, מתרבים הדיווחים אודות השתלטות הארגון על כפרים בצפון מזרח המדינה.

אפגניסטן

בוצע חילוף שבויים בין ארה"ב לטאליבן במסגרתו הוחזר חייל אמריקאי שהוחזק חמש שנים בשבי בתמורה לחמישה אנשי טאליבן בכירים שהוחזקו בכלא גונטאנמו. יש לציין שחילופי השבויים בוצעו ללא ידיעת הקונגרס כפי שדורש החוק האמריקאי. פורסמה קלטת בה מופיעים זוג קנדי ואמריקאי המוחזקים בשבי הטאליבן משנת 2012. נמשכים המתקפות כנגד כוחות ביטחון מקומיים וזרים במהלכם נהרג לפחות לוחם כוחות נאט"ו אחד.

פקיסטן

לוחמי הטאליבן תקפו מספר עמדות של צבא פקיסטן לאורך הגבול האפגני. בתגובה תקף חיל האוויר הפקיסטני מטרות בצידו האפגני של הגבול. צבא פקיסטן הרג כ-30 לוחמים בלוכיים בדרום המדינה.

טורקיה

הוסרה החסימה על יוטיוב. טורקיה סימנה את חזית א-נוסרה כאיום ביטחוני על עצמה.

שונות

פיגוע טרור ראשון על-ידי בוגר סוריה על אדמת אירופה. מחבל צרפתי פתח באש אל עבר מוזיאון יהודי בעיר בריסל בבלגיה והרג ארבעה.

Download Full Publication Download