ATbar תורכיה וארגון המדינה האסלאמית על מסלול התנגשות

תורכיה וארגון המדינה האסלאמית על מסלול התנגשות

12/01/2017 | by ד"ר מיכאל ברק  

פיגוע הירי שביצע חבר ארגון המדינה האסלאמית (IS) במועדון לילה באיסטנבול ערב ראש שנה הנוצרית החדשה הינו ביטוי נוסף למאמציו של הארגון לפגוע בתורכיה. רק בשלושת החודשים  האחרונים של שנת 2016 סיכלו גורמי הביטחון התורכי 80 ניסיונות פיגוע מצד פעילי ארגון המדינה האסלאמית ועצרו יותר מ-3,506 חשודים, בהם 1,531 איש בעלי אזרחויות זרות.[1] העלייה במספר מתקפות חיל האוויר התורכי וכניסתם של כוחות רגליים תורכיים אל צפון סוריה במטרה לטהר את האזור מנוכחות הארגון מזינה שיח מתלהם בקרב פעיליו ומחזקת את המוטיבציה להוציא פיגועים נוספים על אדמת תורכיה.

מאז כיבוש מוצול בחודש יוני 2014 התאפיינו היחסים בין ארגון המדינה האסלאמית לתורכיה במתיחות מאופקת. תורכיה העדיפה לעצום עין מפעילות הארגון בשטח העיראקי והסורי כל עוד לא נפגעו האינטרסים הגאו-פוליטיים שלה. כך לדוגמא, בחודש ספטמבר 2014 ניהלו פעילי הארגון קרבות עזים נגד כוחות הפשמרגה הכורדיים בעיירה קובאני שעל הגבול התורכי-סורי מול עינם הפתוחה של כוחות הצבא התורכי, אשר נמנע מלהתערב.

שינוי בטיב היחסים חל במחצית השנייה של שנת 2015 עת הודתה תורכיה כי בסיס חיל האוויר אינג'רליק שבדרום המדינה משמש את כוחות הקואליציה כבסיס יציאה לתקיפת הארגון. שינוי זה התבטא בהגברת התעמולה בגנות אופייה החילוני של תורכיה, בהדגשת הזהות הלאומית על פני הזהות האסלאמית, במתיחת ביקורת על הטמעת תכני לימוד מערביים-חילוניים במערכת החינוך, באיום לכבוש את איסטנבול  ועוד. רג'יב טייפ ארודאן, נשיא תורכיה, וצבא תורכיה הואשמו בשפיכת דמם של פעילי הג'האד לאור שיתוף-פעולה עם אויבות הארגון דוגמת רוסיה, איראן, ארה"ב ואף הוותיקן ולאור חברותה של תורכיה בברית נאט"ו. נוכח זאת, הוגדרה תורכיה כחברה ב"חזית הכפירה" וכיעד לגיטימי לפגיעה. רעיונות אילו באו לידי ביטוי בגיליונות כתב העת בתורכית Konstantiniyye, אשר החל להתפרסם מאז חודש יוני 2015 (ראו תמונה) ובסרטון בשם "תורכיה ואש הלאומיות", אשר התפרסם בחודש יולי 2015.[2] 

 עמוד שער כתב העת  Konstantiniyye

עמוד שער כתב העת  Konstantiniyye

בחודש נובמבר 2016 קרא מפורשות אבו בכר אל-בע'דאדי, הדרג הבכיר ביותר בארגון המדינה האסלאמית, לתומכיו ברחבי העולם לפגוע במדינות הקואליציה לרבות ב"תורכיה החילונית נוטשת האסלאם". הוא האשים את תורכיה בניסיון לבסס מעמדה באזור על-ידי כיבוש צפון סוריה בעת שהארגון טרוד בניהול לחימה בכמה חזיתות. כמו כן, השווה את דמם של החיילים התורכים לדם כלב ולכן יש לשפוך דמם.[3] בחודש דצמבר 2016 כינה אבו אל-חסן אל-מהאג'ר, הדובר הרשמי של הארגון, את ארדואן כ"קבצן המחזר אחר אירופה הצלבנית" וקרא לתומכי הארגון לפגוע בכל יעד הקשור לממשל התורכי, בצבא, בכלכלה, בתקשורת ובשגרירויות תורכיה ברחבי העולם.[4]

התעמולה בגנות תורכיה ותיאורה כאחת מחברות "חזית הכפירה" הכשירו את הקרקע לקראת הוצאת פיגועים. כבר בחודש ינואר 2016, ביצע פעיל הארגון פיגוע התאבדות במוקד תיירות מרכזי באיסטנבול בו נהרגו 33 תיירים גרמניים. בחודש מרץ 2016 ביצע פעיל נוסף פיגוע התאבדות בשכונת ביולו (Beyoğlu), שכונה חילונית באיסטנבול. פיגוע הירי בסוף שנת 2016 מצטרף, אם כן, לשורת פיגועים נגד תורכיה, וניתן לראות בו כהיענות לקריאתם של אל-בע'דאדי ואל-מהאג'ר. לדברי הארגון, הפיגוע בוצע כנקמה על שפיכת דמם של המוסלמים "באמצעות ההפצצות של מטוסיה ושל תותחיה".

חשוב לציין, כי על הודעת נטילת האחריות הייתה חתומה המדינה האסלאמית ולא סוכנות אעמאק (‘Amaq), השייכת לארגון. זאת מכיוון שהאחרונה נוהגת לפרסם נטילות אחריות של מפגעים בודדים, אשר קיבלו השראה או נענו לקריאות לבצע פיגועים בשם הארגון. במילים אחרות,  בפיגוע הירי האחרון באיסטנבול ניכרת הכוונה ברורה מדרגים גבוהים בארגון. 

פיגוע הירי במועדון באיסטנבול זכה לשבחים ברשתות. קבוצת התקשורת אל-ופאא (Al-Wafa), המסייעת בהסברה לארגון, הצדיקה את פעילות הטרור נגד כל יעד אפשרי בתורכיה במאמר בשם "התיירות האמתית בתורכיה". כך לדוגמא, טענה כי תורכיה היא יצואנית גדולה של סדרות טלוויזיה תורכיות למדינות המפרץ הערבי המתאפיינות בפריצות. לדבריה, הגברת פעילות הג'האד בתורכיה תביא לפגיעה קשה בכלכלה של תורכיה. ועל כן, "תיירות הג'האד", כלומר הגעתם של פעילי ג'האד לשטח תורכיה על מנת לבצע בה פיגועים, הינה התיירות הלגיטימית היחידה.[5] במהדורה התורכית של כתב העת Rumiyeh שפרסם הארגון בראשית חודש ינואר 2017 הקדיש כמה כתבות בגנות רג'יב טייפ ארדואן ואף קרא לחסלו (ראו תמונה).[6]

כתב העת Rumiyeh עידוד הרג והתנקשות בכופרים

כתב העת Rumiyeh עידוד הרג והתנקשות בכופרים

נאומיהם של אל-בע'דאדי ואבו אל-חסן אל-מהאג'ר מחודשים נובמבר ודצמבר 2016 בהתאמה נתנו גושפנקא רשמית להתמקד בתורכיה כיעד להוצאת פיגועים. מעורבותה של תורכיה בלחימה נגד פעילי הארגון בסוריה, הסיוע לכוחות הקואליציה ושינוי הרטוריקה מאנקרה כלפי משטרו של אסד עומדים בבסיס התמקדותו במדינה.