ATbar "הנרטיב האחר": ישראל ומלחמת האזרחים בסוריה, גירסת חזבאללה

"הנרטיב האחר": ישראל ומלחמת האזרחים בסוריה, גירסת חזבאללה

13/03/2019 | by צוות המכון  

ד"ר מיכאל ברק וד"ר ניר בומס

 

מלחמת האזרחים בסוריה – זו ששאבה אליה את ארגון חיזבאללה כמעט מיומה הראשון, הסתמנה כאתגר רב מערכתי לארגון שנאלץ לא רק לסכן את חייליו בחזית רחוקה אלא גם להסביר  לתומכיו מדוע בחר לעשות כן. בהקשר זה, הזווית הישראלית של המלחמה נתפשה מלכתחילה כמשמעותית עקב  הפוטנציאל שלה  לקשר  בין הזירות – זו הסורית וזו הישראלית – וזאת על מנת להראות שבעצם ממשיכה חיזבאללה להגן על לבנון מפני תוקפנותה המחוכמת של ישראל.

מעבר לעימות הישיר, ישראל וחזבאללה מנהלות מלחמה פסיכולוגית בעלת רבדים ומאפיינים שונים זה שנים ארוכות.  מלחמה זו מעצימה על רקע ההתקרבות בין ישראל למדינות ערב בשנים האחרונות, הנובע במידה רבה מהאיום האיראני הגובר באזור והגורמת להגברת הלגטימיזציה של פעילות ונוכחות ישראלית באזור. מכאן, ניכר ניסיון מצד חזבאללה הלבנוני להשחיר את דמותה של ישראל בעיני דעת הקהל הערבי ולהציגה כשורש האלימות באזור.

במהלך חודש ינואר שידרה רשת אל-מנאר של ארגון חזבאללה הלבנוני תכנית "דוקומנטרית" בת שלושה חלקים שאורכה כשעתיים בשם  "סוריה – הנרטיב האחר".[1] יוצריה האשימו את ישראל בקידום תוכנית לחלוקתה של סוריה עוד טרם האביב הערבי . בקמפיין שקדם לשידור התוכנית הובטחה "חשיפה" בעניין המעורבות הישראלית שמאחורי המלחמה הסורית לרבות רשת ישראלית של סוכני מוסד במסווה של "פעילים חברתיים" העובדים עם ארגוני המודיעין האמריקאיים על מנת לפגוע באחדות הערבית. יש לציין שאין זהו הדיווח הראשון לגבי תפקידה של ישראל במערכה הסורית. דיווחים דומים הופיעו הן בכלי התקשורת הנאמנים לחיזבאללה והן ברשתות הסוריות [2].

 

לוגו התכנית "סוריה: הנרטיב האחר"

 

"אביב סורי" – או מזימת מודיעין ?

מדוע פרצה המלחמה הסורית? בתקשורת הערבית רווח הנרטיב הגורס כי סיבות פנימיות הן אילו שהובילו לפרוץ "האביב הערבי" בסוריה דוגמת  השפעת ההתקוממות במדינות השכנות, בצורת ואבטלה כמו גם דור צעיר שדרש שינוי המציאות. אולם, כפי שמסביר עורך הסרט בשאר אל-לקיס בדיקה מעמיקה יותר המתבססת על עיבוד של למעלה מ- 5000 מסמכים מלמדת שפני הדברים שונים. המסמכים, שרובם הודלפו מויקיליקס, ומקורם במיניסטריון ההגנה של אזרבייג'ן ומכמה ממדינות הבלקן אשר היו מעורבות במימון, אימון וחימוש קבוצות האופוזיציה בסוריה, ראיונות שניהלו יוצרי הסרט עם אנשי ביון ודיפלומטים במערב ובכמה מדינות מוסלמיות מלמדים כי המהומות בסוריה פרצו בשל מעורבות חיצונית בדגש על ישראל. כך לדוגמא, שולב בסרטון ראיון עם אחראי המודיעין התורכי לשעבר אסמאעיל חקי פקין, אשר העיד כי המאורעות בסוריה הם פרי מאמץ ותיאום משותף בין תורכיה וישראל.  לדברי אל-לקיס, מטרת הסרט התיעודי, אשר הפקתו ארכה כשנתיים, נועדה לשפוך אור על פן לא מוכר של המלחמה ולהציג תמונה מאוזנת שתשפיע על הנרטיב הערבי בנושא.[3]

הסרטון סוקר, אם כן, את אופי הקשרים המדיניים הביטחוניים בין ישראל לכמה מהקבוצות המזוינות בסוריה, ביו השאר, דרך ראיונות עם מקבלי החלטות, אנשי מודיעין וצבא בכירים בארה"ב, תורכיה, ישראל ומדינות אחרות. לטענת יוצרי הסרט, ישראל השקיעה לאורך שנים מאמצים כבירים בחלוקתה של סוריה תוך כדי שיתוף פעולה עם ארה"ב. זאת על ידי חדירה שיטתית אל תחומי סוריה לא רק דרך חימוש כמה מהקבוצות המורדות בסוריה אלא גם על ידי הסתייעות בארגוני NGO, שגרמו להגירתם של מיעוטים דתיים מסוריה למזרח אירופה. לטענת יוצרי הסרט, החתרנות הישראלית נועדה לשבור את ציר ההתנגדות של סוריה, איראן וחזבאללה, לסכל את פעולות הסיוע של סוריה לפלגים הפלסטינים המתנגדים לישראל ולמנוע כוונה סורית להחזיר את רמת הגולן לידיים סוריות.

 

בחלקו הראשון של הסרט נחשפו, לכאורה, מסמכים שנכתבו בידי ה- CIA, סוכנות הביון האמריקאית, ובה מפורטת תכנית ישראלית-אמריקאית כיצד לערער את יציבותה של סוריה. כך לדוגמא, עסקה אחת ההצעות באופן ליבוי המתיחות בין הסונים לעלווים בכדי להוביל את הראשונים לצאת במרי נגד המשטר המכהן. עוד "נחשף", כי בראש הצוות הישראלי שהיה אחראי על ערעור יציבותה של סוריה עמד  לא פחות מאשר נתן שרנסקי,  המתואר כמדינאי ישראלי ממוצא רוסי, אשר נפגש עם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש הבן, וסיכם איתו על שיתוף פעולה בנושא. לטענת יוצרי הסרט, שרנסקי – שאף זכה במדלית החופש האמריקאית מידי הנשיא האמריקאי ג'ורג בוש  -  ציין באוזניו של הנשיא  בוש כי האסלאם מהווה איום קיומי על המערב וכי הוא אלים וטרוריסטי במהותו ומכאן, שיש למצוא דרכים לבלום את התחזקותו. לצוות הישראלי גויסו, לכאורה, אישים נוספים דוגמת דייוויד קיז,[4] וניר בומס.[5] באשר לאחרון ציין אחד המרואיינים כי בומס, מכותבי המאמר וחוקר באוניברסיטת תל אביב איננו איש אקדמיה פרופר והצביע כראייה על ראייה משרתו הקודמת בשגרירות ישראל בוושינגטון כקצין לנושאים אקדמאים (Academic Affairs officer) והוסיף כי את ניסיונו והיכרותו עם הזירה הסורית מנצל בומס למטרות ארגוניות אופרטיביות שנועדו לסייע במשימת חלוקתה של סוריה.

חלקו השני של הסרט מתחקה אחר חדירתה של ישראל לתחום סוריה ומתייחס לאופי הפעילות בה. כך לדוגמא, הואשם המוסד הישראלי כמי שניצל את מלחמת האזרחים בסוריה כדי להתנקש בבכיר סורי שהיה אמון על פיתוח מערך הטילים של המשטר הסורי. שורת אישים ישראלים תוארה בקשירת קשר עם ממנהיגי פלגי מורדים בסוריה, עימם נפגשה באופן חשאי במקומות שונים כמו בישראל, בירדן, בתורכיה ועוד. כך לדוגמא, הואשם ח"כ הדרוזי איוב קרא  ביצירת קשר עם אבו בלאל, אחד ממפקדי פלגי המורדים באזור הגולן הסורי, ומנדי ספדי, עוזרו של קרא בפגישה עם מורדים וגורמי מודיעין תורכים וישראלים בתורכיה שנועדה להגביל את התחזקותו של חזבאללה בסוריה. לדברי פרשנים שונים שהתראיינו לסרט, גורמי מודיעין תורכים וישראלים שיתפו פעולה בנוגע לפעילות חזבאללה בסוריה למרות המתיחות בין תורכיה לישראל. לצד זאת, הוצגה ישראל כמי שמסייעת לפעילי ארגון אל-קאעדה בסוריה בין אם בטיפול רפואי או בחימוש. יתר על כן, לטענת יוצרי הסרטון ישראל עמדה גם מאחורי חימושו של ארגון דאעש.

בחלקו השלישי של הסרט נמתחה ביקורת קשה על אותם מורדים סורים המשתפים פעולה עם ישראל.  כך לדוגמא, תואר ד"ר כמאל אל-לובאני, רופא ופעיל מרכזי באופוזיציה הסורית הגולה באירופה ומי שביקר בישראל וקרא לתפקיד ישראלי פעילו יותר במלחמה הסורית ,כמשת"פ ולא כפטריוט סורי הדואג בלב שלם לעתיד מולדתו הסורית. אל-לובאני תואר כמי שמנצל את הלך הרוחות בסוריה למנעמיו האישיים, לשהייה בבתי מלון יוקרתיים בישראל וכדומה. לצד זאת, מצביע הסרט על ניסיונו של המוסד הישראלי לגייס סוכנים סוריים אל שורותיו דרך ארגוניNGO  ישראלים הפועלים בקרב אוכלוסיית הפליטים הסוריים באירופה כמו ביוון.

בחלק זה הוזכרו שלושה צוותים מרכזים שעמדו בקשר עם גורמי ביון ישראלי והיו אחראים על איסוף מודיעיני ופעילות ריגול לטובת ישראל. על הצוות הישראלי נמנה ניר בומס, שניהל ארגון   בשם[6]ISAF. בצוות האמריקאי הוזכרו שמותיהם של גנרל אמריקאי בשם ג'ון קפלו – מי שבעבר היה מוצב בשגרירות האמריקנית בתל אביב , ומוטי כהנא, אזרח ישראלי ופעיל למען פליטים סוריים, שתואר כאחראי על רשת ריגול בתורכיה, שקיבלה מידע מודיעיני מפעילים ברחבי סוריה והועברה לידי מנדי ספדי. על הצוות הסורי הוזכרו שמותיהם של פעילי אופוזיציה סוריים: ד"ר תייסיר  (איש חינוך ומנהיג מקומי מרמת הגולן הסורית), עבדאללה בשיר אל-נעימי (קצין בצבא סוריה החופשי, במקור מדרום סוריה), וד"ר כמאל אל-לבואני.

 

 

קטע מהסרטון המתייחס לצוותים הישראלי, האמריקאי והסורי (מקרב המורדים) האחראים על ערעור יציבותו של המשטר הסורי. בתמונה ד"ר תייסיר, עבדאלילה אל באשיר וד"ר כמאל לבוואני. בצד האמריקאי, ג'ון קפלו מהשגרירות האמריקנית ומהצד הישראלי ניר בומס ומוטי כהנא, פעיל יהודי אמריקני.

 

לסיכום, יוצרי הסרט מטילים אחריות ישירה למלחמת האזרחים בסוריה וליבוייה על מדינות האזור בהן תורכיה, סעודיה ובראשן ישראל. הסרט מהווה נדבך נוסף במלחמה פסיכולוגית שמתווה ארגון חזבאללה נגד מבקריו המתבטאת בהצגתו כגורם כוח מייצב באזור הפועל למיגור כוחות דיסידנטים וגורמי טרור במרחב הסורי ולא כגורם מתסיס ומחרחר מלחמה דוגמת ישראל ותורכיה.  חיזבאללה אף מוצג ככוח מגן העומד בפני מזימות בינלאומיות העלולות לפגוע בעולם הערבי כולו – כמו גם בזירה הביתית בלבנון – ומכאן שמעורבותו במלחמה בסוריה מוצדקת. לצד זאת, מתוארת סוריה כגורם כוח מרכזי בחיזוק הסולידאריות הערבית וכגורם מלכד סביב הלאומיות הערבית, בין השאר, הודות ללחימתה בישראל ולתמיכתה בפלגים הפלסטינים המזוינים.

בעוד חיזבאללה, "חושף" את מעורבות הרשת הישראלית, כביכול, במלחמה הסורית –ישנם כאלה ובכללם  אנשי האופוזיציה,המקיימים קשרים עם גורמים אזרחיים בישראל -  –המוכנים ‘לקנות‘ את התעמולה הזו ולהתייחס לכל העבודה האזרחית הישראלית כאילו היא מזימה ציונית ממשלתית וכך מתבססת לה עוד עלילה מזרח תיכונית בדבר סוכני מוסד נסתרים ומתוחכמים ש'נחשפו' כביכול על ידי מגיני החופש בעולם הערבי . ובאם ניתן להצטער על עוד משהו בעקבות "התוכנית הישראלית  אמריקאית לחלוקת סוריה" שלא צלחה הרי זהו סופה העגום של המלחמה הזו על כמעט מליון הרוגיה ושבעה מליון הפליטים שיצרה. דווקא כאן, עשתה ישראל  מעל ומעבר במישור ההומניטרי, מאמץ שבא לידי ביטוי בהצלת חיים משמעותית בסוריה. אנו תקווה שדווקא הסיפור  הזה יזכה להבלטה הראויה.[1] התכנית שודרה באל-מנאר ב- 12, 19 וה- 26 בינואר 2019. לחלק השני ראו:

https://www.facebook.com/baynaqawsain/videos/366491940804666

לסרט התעודה קדם קמפיין תקשורתי ברשתות החברתיות שהחל ב- 11 בינואר השנה תחת התיוג "סוריה הנרטיב האחר", #سوريا_الرواية_الاخرى.

 

[2] ראו למשל את הדיווח כאן: https://blogs.timesofisrael.com/my-friend-the-mossad-spy/.   לצערנו, הקישורים המקוריים לאתרים הסוריים כבר אינים פעילים.ץ

[3] פראס ח'ליפה, בשאר אל-לקיס והאדי אחמד: אל-ראויה אל-אח'רא לל-חרב אל-סוריה, אל-אח'באר, 11 בינואר 2019.

https://www.al-akhbar.com/Media_Tv/264450/بش-ار-اللقيس-وهادي-أحمد-الرواية-الأخرى-للحرب-السوري

[4]  מי שאכם עבד בעבר עם נתן שרנסקי ואלר כיהן גם כדובר ראש ממשלת ישראל לתקשורת הזרה והבינלאומית . פעיל למען שחרור אסירים פוליטיים וקידום זכויות מתנגדי משטר ברחבי העולם הערבי ואיראן.

[5] איש אקדמיה ישראלי המתמקד בחקר סוריה וגם כותב שורות אלו. 

[6] כנראה ארגן Israel Flying Aid  , עזרה ישראלית מוטסת, שאכן סייע רבות לפליטים והעקורים הסורים. את הארגון הקימה ומנהלת גל לוסקי.

Download Full Publication Download