ATbar אקטיביזם במדיניות השו"ן האמריקנית בעידן טראמפ

אקטיביזם במדיניות השו"ן האמריקנית בעידן טראמפ

19/10/2020 | by ICT Researchers  

שינוי היסטורי המעצב מחדש את כללי המשחק במערכה נגד הטרור

סא"ל מיל. דורון הדר, סא"ל מיל. אבי כאלו

 

בסקירותנו האחרונות (מרס, יוני 2020) ביחס לגל עסקאות השו"ן של ארה"ב עם יריבים ברחבי עולם, ניתחנו את פרדיגמת השו"ן הפרו-אקטיבית של הממשל. בראשית התהליך, טענו כי אין המדובר באירוע בודד אלא בתהליך, בעוד רצף האירועים האחרון שב ומצביע כי השינוי האסטרטגי במדיניות השו"ן האמריקנית, שזוהה על ידינו, אכן הולך ומתבסס.  

והנה, רצף המהלכים של ממשל טראמפ לחילוץ בני-ערובה מערביים, בהובלת היועץ לביטחון לאומי רוברט אובריאן (שכיהן בעברו הלא-רחוק כמתאם השו"ן האמריקני), נמשך, גם פחות מחודש לבחירות לנשיאות – באופן השב ומחדד חשיבות ומרכזיות הנושא על סדר היום של הממשל – ביטחונית, אלקטורלית וציבורית כאחד. זאת, בציר מאמץ מרכזי ומוכח "לנקות שולחן" בתיק השו"ן האמריקני, תוך הפעלת כלים "בראייה של 360 מעלות" הכוללים מאמצים מודיעיניים, דיפלומטיים, מבצעיים, תודעתיים, משאים ומתנים ישירים, עקיפים ומשולבים.

כך, בימים האחרונים נתפרסם כי 271 פעילי טרור חות'ים שהוחזקו במעצר מתמשך בנסיכות המפרצית עומאן שוחררו והוחזרו לצנעאא' בירת תימן בתמורה לשחרור שני בני-ערובה אמריקניים וגופת אזרח. כזכור, החות'ים הינם מיליציה חמושה המהווה שחקן פרוקסי איראני ותיק המזנב בסעודים מזה שנים ומנהל לחימה עיקשת קררקעית למול ריאצ'. זאת, בעוד בני הערובה שהוחזקו במקביל במערה בידי ארגון אלקאעדה מתימן, חולצו (15 באוקטובר) על ידי כוחות קומנדו מיחידת "אריות הים", הגם והוברר כי עיתונאי אמריקאי לא חולץ משום שהועבר למקום אחר, יומיים לפני הפשיטה. לבקשת הממשל האמריקאי, עיכבה התקשורת את חשיפת פרטי המבצע המלאים על מנת לא לסכן את חיי העיתונאי ומבצעי חילוץ עתידיים וכן, במשתמע, כדי להשלים המו"מ המתואר לעיל.

המדיניות הגורפת האמריקנית בת עשרות שנים הינה מתן עדיפות לחילוץ בכוח צבאי על פני "כניעה" לעסקת שו"ן. מדיניות השו"ן של וושינגטון עוברת שינוי טקטוני שהתעצם בתקופת משבר הקורונה (ראו מאמרינו הקודמים), ולמעשה פועלת בתפישת "הכלים השלובים" בעודה הולכת ונוטשת פרידיגמות נוקשות מן העבר (הצהרות דקלרטיביות מלוות במדיניות אופרטיבית של אי-ניהול מו"מ עם הטרור); כך, בלב תפישה זו, הפעלת גמישה, יעילה וזריזה למנעד רחב של כלים אופרטיביים, מודיעיניים, תקשורתיים, תודעתיים, חשאיים ודיפלומטיים, שתכליתם יצירת מערכה ממשלית משולבת לחילוץ בני ערובה אמריקניים ומערביים נוספים.

בדומה למדינות אחרות, כאשר האופציה הצבאית איננה קיימת או בעלת סיכויי הצלחה נמוכים – נדרש מהלך מו"מ. בהתאם ובאשר לנתוני העסקה, בדומה לעסקאות שו"ן אחרות במרחב המזה"ת יחס ההמרה הינו א-סימטרי בין מדינה לבין ארגון טרור (עסקת שליט, כדוגמא) בניגוד ליחס ההמרה למול מדינות סוררות הסוחרות בבני ערובה. כך, מדינה מחזיקה במעצר פעילי טרור רבים בעוד המיליציה מסתפקת בחטיפה של בודדים ומתעלת את הצלחת המו"מ בראייתה לטובת קידום אינטרסים פוליטיים, תודעתיים וכיו"ב – דוקטרינה זו שכיחה גם בקרב ארגונים עוינים לישראל, דוגמת חזבאללה, חמאס והג'האד האסלאמי, הגם ומהולה בנרטיב צבאי עמוק המאלץ, על פי רוב, את ישראל לשלם מחירים גבוהים יותר במסגרת עסקאות שו"ן. 

ברובד העמוק, התהליכים המתוארים לעיל עשויים להשפיע ולשנות לא רק תפישת ההפעלה אלא גם את הלך הרוח הציבורי ביחס למימוש עסקאות א-סימטריות. פרקטית, נכון כי תהליכים אלה יקרינו גם בגזרות אחרות (להשבת שני חללי צה"ל ושני האזרחים פגועי-הנפש הנעדרים) תוך ניצול משבר הקורונה המתמשך על מנת לייצר ZOPA (ZONE OF POSSIBLE AGREEMENT) היסטורית בין הצדדים ולהביא הפרשה לסיום. מטבע הדברים, השלמת עסקת שו"ן בין ישראל לחמאס תסייע גם בייצוב רחב של החיכוך המתמשך בין הצדדים.

Download Full Publication Download