ATbar חמאס נדרש לכייל מחדש ציפיותיו לעסקת שו"ן

חמאס נדרש לכייל מחדש ציפיותיו לעסקת שו"ן

11/01/2021 | by Kalo, Avi (ADV., Lt. Col. Res.)  

כניסתו הצפויה של נשיא ארה"ב הנבחר ביידן לבית הלבן כבר מייצרת הקרנות למזרח התיכון, ובהתאם גם על ישראל. בין התפתחויות אלו, בולטת הסרת החרם האזורי מעל קטאר ע"י סעודיה, מצרים ובנות בריתן במרחב המהווה הזדמנות של ממש להידוק השת"פ, גם אם באופן מוגבל וכמשבר מנוהל בין הצדדים, בעיקר נוכח קיטונות של חשדנות שיוותרו בין הצדדים (נוכח קשריה העבותים של קטאר עם איראן, תורכיה והאחים המוסלמים). מכל מקום, זהו צעד שאין להקל בו ראש ויש בו כדי להצביע על תמורות אזוריות משמעויות הצפויות להתרגש על האזור בשנים הקרובות; כך, הנכונות להסרת החרם איננה נובעת מעמדת כוח סעודית, אלא מניתוח מפוכח של יורש העצר MBS את המציאות המשתנה בעידן השותפויות שהנשיא ביידן (שביסס בשנים האחרונות את תפישותיו המדיניות בעבודה הצמודה לצדו של הנשיא אובאמה) צפוי לכפות על בעלות בריתה של ארה"ב באזור, כמו גם הצורך של יורש העצר למזער נזקים ממהלכים יזומים שהסתברו ברבות השנים כאי-הצלחה (דוגמת החרם האמור, חיסול העיתונאי ח'אשוקג'י ועוד).  

קונקרטית, לענייננו, התקרבות מצרית-קטארית עשויה לשרת את קידום הבנות הרגיעה בין ישראל לבין חמאס ובפרט את הסיכויים למימוש עסקת שו"ן. נוכח עמדותיו הניציות של חמאס בנושא עסקת שבויים ונעדרים – באופן שאיננו מותיר סיכוי ריאלי לפריצת דרך – הרי שלחץ משולב שטרם נרשם כמותו על הנהגת חמאס  מצד פטרונה קטאר המהווה צינור החמצן הכלכלי לרצועה במציאות דחוקה וקשה בצל המגיפה מחד; ומאידך מצדה של מצרים – המהווה צינור החמצן היבשתי לרצועה – יכולים להניח היסודות לגמישות משמעותי וגישה יותר ריאלית ומציאותית בעמדות חמאס ביחס למחירי עסקה. או-אז, ישראל תוכל מצדה להפגין רוחב יד במתן תמורות הומניטאריות לרצועה ולאפשר שחרור בהיקף מוגבל של אסירים ביטחוניים במסגרת עסקה. בצל האינטרס המשותף של כלל השחקנים למיגור המגיפה, זוהי שעת הכושר לפריצת דרך במאמצים להשבת הבנים.   

מהגלובאלי למקומי: התפתחות מעניינת נוספת נרשמת דווקא ברצועה, ערב בחירות לראשות התנועה. כך, לפי גורמים ברצועה, מנהיג חמאס, יחיא סינואר, הכריע לטובת אסמעאעיל הניה, ראש הלשכה המדינית, המתמודד ראש בראש למול ח'אלד משעל (ראש הלשכה לשעבר) על כהונה שנייה בתפקיד. עוד בין המתמודדים, צלאח אלערורי, אסיר לשעבר היושב בחו"ל, הנחשב אופוזיציה לסנואר וסיכוייו להתמנות, כך מסתמן, נמוכים. כך או כך, "הפריימריז" להנהגת הארגון מתנהלים בחשאי וצפויים להיחתם בקרוב עם הנהגה חדשה לארבע השנים הקרובות.

מינויו הצפוי של הנייה לתפקיד, בשים לב למאפייני ואופן הבחירה בידי הגילדה השולטת של הזרוע הצבאית לחמאס ומקורביה, עשוי דווקא להוות בשורה מעודדת לישראל; הניה, שאינו ניכר אמנם בחיבתו היתרה לישראל, נחשב מאחורי הקלעים לדמות פרגמטית, "אזרחית" במאפייניה (בניגוד למרבית אנשי ההנהגה שהינם בעלי רקע צבאי מובהק) ואף מדינית – ככזו הרואה התמונה הרחבה (הן למול ישראל והן למול הזירה הבינ"ל) ומהווה משקולת-נגד למול הקולות הניציים והלוחמניים בארגון. בהקשרי מו"מ להשבת הנעדרים, הניה נבדל מן המנהיגות בכך שאיננו אסיר לשעבר (סנואר למשל, שהה בכלא הישראלי כ-22 שנים, וכך גם חברים אחרים בצוות המו"מ של החמאס ובהנהגה) ומחויבותו לנרטיב האסירים קיימת אך פחותה, תועלתנית ודקלרטיבית בעיקרה, הגם ולפרקים מציג עמדות שמרניות שאינן משרתות הרחוב אותו אמור הניה לייצג; והוא מייחס חשיבות עליונה למיגור המגיפה ברצועה. מינויו הצפוי, אם כן, עשוי להוות מרענן לבחינה מחודשת של אסטרטגיית חמאס, ובתוך כך עשוי להיות סנונית מאפשרת לקידום עמדות מתונות בארגון, שעודנו שבוי – על אף המציאות המשתנה ו-"סל הנכסים" המוגבל שבידיו (שני חללי צה"ל הנעדרים ושני אזרחים תשושי נפש) - בציפייה המופרכת למימוש "עסקת שליט 2".  

נסכם, אם כן: מהרוח הדמוקרטית הרעננה הנושבת בוושינגטון, דרך ארמון המלך בריאד ועד לרחובות הרצועה: צוהר חדש נפתח להשבת הבנים מהרצועה ולתהליכי התפכחות בחמאס ביחס למחיריה של עסקה להשבתם ולכריכת מאמץ זה בשיפור המצב ההומינטארי ברצועה.

Download Full Publication Download