ATbar צפון מזרח ניגריה -היום שאחרי (מות שקאו) - ממלכת ISWAP

צפון מזרח ניגריה -היום שאחרי (מות שקאו) - ממלכת ISWAP

15/06/2021 | by Doukhan, David (Dr.)  

לאחר חיסולו של מנהיג בוקו חראם ב-21 למאי 2021 הופך ארגון ה-ISWAP (Islamic State West Africa Province) שבראשו עומד אל-ברנאווי (Abu Musab al-Barnawi) לארגון הבכיר השולט בצפון מזרח המדינה ובאזור אגם צ'אד. שלוחת דאע"ש זו מסוכנת ואכזרית לא פחות מבוקו חראם, אך היא פועלת במודוס-אופרנדי שונה ומכאן מסוכנותה לטווח הארוך. יודגש כי הארגון פועל גם בצ'אד, בורקינה-פאסו ובניז'ר, כלומר, מחוץ לגבולות ניגריה. המסקנה - התעצמותו הופכת לבעיה אזורית משמעותית. ה-ISWAP פועל בשיתוף מלא עם שלוחת המדינה האסלאמית בסהרה ה-IS-GS Islamic State in the Greater Sahara) ) שבראשו עומד עדנאן אל-סרוואי (Adnan Abu Walid al-Sahrawi).

כשדאע"ש איבד את 'הח'ליפות הטריטוריאלית' בעירק ובסוריה בסוף 2019, השלוחה של מחוז מערב אפריקה (ISWAP) הפכה לנכס החשוב ביותר של האסלאם הרדיקלי מבית היוצר של המדינה האסלאמית. שליטת ה-ISWAP בשטחים נרחבים בצפון מזרח ניגריה ובאזור אגם צ'אד הופך את ניגריה ל'גשר' בין התנועות האסלאמיות הרדיקליות השונות שהוקמו בסאהל ובאזור אגם צ'אד.

ארגון ה-ISWAP מתמקד בלחימה כנגד הצבא ובסיסיו, אותם הוא רואה כסמלים של דיכוי ממשלתי. הארגון רשם הצלחות רבות בפגיעה ביחידות צבא ניגריה בהם הרג לוחמים רבים, בזז אמל"ח רב (מבוסס על עקרון ההלכתי של שלל המלחמה 'גנימה'- Ghanima) והצליח להפיל חיתתו על הצבא והאוכלוסייה המקומית.[1] הגידול האקספוננציאלי בסחר בנשק באפריקה שמדרום לסהרה אפשר גם ל- ISWAP לרכוש ציוד 'מתוחכם יותר', במיוחד מקרן אפריקה ומלוב. ביחס לאמצעים שמפעיל צבא ניגריה הארגון מצויד טוב ממנו ולוחמיו בעלי מוטיבציה גבוהה לעין ערוך מזו של חיילי צבא ניגריה העורקים לשורות הארגון.[2] השחיתות בצבא ניגריה מטיבה גם עם הארגון: בין מאי 2015 לאפריל 2016 הועמדו לדין סביב חמישה-עשר קצינים בכירים ואחרים ונידונו בגין מכירת נשק ומידע לקבוצת הג'יהאדיסטים.[3]

דוגמה לעליונותם הצבאית יש לראות בכיבוש העיירה באגה ב -27 בדצמבר 2019 שהיווה עוד מפגן כוח של הארגון: תוך כמה שעות הניסו התוקפים כ-600 חיילים מהכוח המשותף הרב-לאומי (MNJTF)  המורכב מיחידות מניגריה, ניז'ר, צ'אד וקמרון, השתלטו על רק"ם ואמל"ח רב.

 

יחד עם זאת, לוחמיו הפכו למקובלים בקרב התושבים המוסלמים בצפון מזרח ניגריה בשל התייחסותם האוהדת כלפי האוכלוסייה, בניגוד למצבה תחת בוקו חראם שטבח בה ללא רחם. התייחסות ה-ISWAP לאוכלוסייה המקומית טובה יותר בוודאי מזו של בוקו חראם, ולעיתים קרובות גם מזו של חיילי צבא ניגריה שפשוט 'מתעללים ומתעמרים' בתושבים (חומסים, מכים, אונסים, מעצרי שווא, מונעים גישה למקורות מחייה,...). הארגון השכיל למלא את החסר באזור בו המשילות הפדרטיבית אינה קיימת על ידי השלמת הפערים והחסר באספקת שירותים שונים (מציאת מי שתייה, אבטחת צירי תנועה בהם עוברות שיירות הדייגים תוך עקיפת צירי תנועה שחסומים על ידי צבא ניגריה, שרותי בריאות וכן אימוץ ויישום של פעילות דַעוה  da'wa - כדי לקרב מוסלמים 'חילוניים' לדת), או במקומות בהם הצבא הורה לסגור שווקים ולנתק את מעגלי האספקה, הם שינו מחדש את הסחר במוצרי דיג וחקלאות המהווים את מקורות ההכנסה העיקריים באזור. כמובן אין ארוחות חינם, יש לשלם מיסים. הגבייה על פי הניסיון של המדינה האסלאמית במזרח התיכון - מערכת חשבונאות ממוחשבת 'אידריה' (Idariya), הבנויה מחשבים ניידים המופעלים באמצעות פאנלים סולאריים.[4]  גישה זו המטפחת את האוכלוסייה המקומית מעלה באחת את רמת התמיכה ב-ISWAP, תמיכה שבוקו חראם מעולם לא זכה בה ועוד פחות הצבא ונציגי השלטון המרכזי.

הארגון, לצרכי הישרדותו וההתפשטות במרחבי השפעתו מקיים מסעי גיוס אינטנסיביים בניגריה ובמדינות שכנות כמו ניז'ר וצ'אד. האימאמים מטעמו, במסגדים, מטיפים ומציגים את הארגון כאלטרנטיבה 'אמינה ולגיטימית' לממשלה שאינה מושלת בשטח.

 טיפוח האוכלוסייה המקומית לא נעשה לשם שמים. הלוגיקה מאחורי טיפוח האוכלוסייה המקומית היא הישרדות הארגון והצורך באמצעי מחיה ללוחמים וגיוס עתודות של לוחמים לשורות הארגון. על כן אין להתפלא כי הארגון מטפח את הכפרים העלובים בסביבת אגם צ'אד והאיים בתוך האגם, המהווים מקור תמיכה כלכלי לארגון .[5] האוכלוסייה נדרשת לתשלום מיסים לארגון שנגבים ישירות בכפרים או בצמתי הדרכים, באזורי השליטה של הארגון, בהם ממקם הארגון מחסומי דרכים. הצלחה בגביית המיסים נובעת מתחושת התושבים שארגון ה-ISWAP 'מגן' עליהם מפני הברוטליות של בוקו חראם וההתעמרות של צבא ניגריה ונציגי הממשלה, במילים אחרות מפורשות, האוכלוסייה המקומית משתפת פעולה באופן מלא עם ה-ISWAP.[6]

חיסולו של שקאו, ללא ספק, מערער את יסודות ארגון בוקו חראם ומעלה תהיות ביחס להמשך קיומו במערכת. חלק מרשתות הטרור של בוקו חראם בצפון-מזרח ניגריה, יש להניח ייטמעו ב-ISWAP. שוב, בשל הצורך הקיומי ולא בשל שינוי אידאולוגי. כמובן שאין לצפות לעריקה של 100%  מהלוחמים לשורות ה-ISWAP. ככלל, יש להמתין ולראות כיצד יגיבו נאמני שקאו, שנשבעו לו אמונים, לחיסולו ולבגידה בו. לא אתפלא עם שרידי בוקו חראם יפתחו במסע נקמה נרחב כנגד ה-ISWAP והאוכלוסייה המקומית וכמובן כנגד העריקים משורותיו - על כן צפוי מרחץ דמים מתמשך בין שני הארגונים.

ללא קשר לכך וכמובן למותו של שקאו, צבא ניגריה צריך לחשב מסלול חדש בהתנהלותו של שני הארגונים הללו, שלשיטתו ולדברי נשיא ניגריה בוכרי "הובס טכנית" ב-2015, אבל העובדות בשטח לגמרי שונות ומספרות סיפור אחר בו הצבא הניגרי נראה רע כמעט בכל אספקט. ראשי המדינה ומפקדי צבא ניגריה צריכים להגדיר מחדש בדחיפות את האסטרטגיה הצבאית ואת הארכיטקטורה של איסוף המודיעין החיוני כל כך להצלחת בלחימה בארגונים. הם צריכים לבחון מחדש את התקשורת האסטרטגית הקשורה עם סוכנויות אחרות כדי לטפל בנושאים כמו מימון, שיקום בריאות וחינוך. כמו כן עליהם לזנוח את הגישה ההגנתית (הסתגרות במחנות קבע  ויציאה לפטרולים). יש לאמץ ופעול על פי גישה התקפית היוזמת ורודפת את הארגונים כל הזמן. זו גם השעה הנכונה להעצים את המתקפות כנגד בוקו חראם ביער סמביסה שכן יש להניח מורל לוחמיו ירוד בעקבות מות המנהיג.

 

האסטרטגיה הכלכלית של ה- ISWAPהפכה את הארגון למבוסס כלכלית: חתירה להגיע לאוכלוסייה המקומית ולנצל את הפערים הקיימים במשילות הפדרטיבית. המציאות בשטח משחקת לידי הארגון ומיטיבה עימו, בה בשעה, מציבה בפני השלטונות הפדרטיביים דילמות לא רבות ולא פשוטות ביחס ליכולתם להתערב בנעשה.

התערבות ממשלתית בשיפור חיי האוכלוסייה האזרחית במקום עשויה להחליש את התמיכה שלה ב-ISWAP, אולם התערבות זו צריכה לקחת בחשבון שהיא עשויה לערער את פרנסתם של המקומיים שהארגון השכיל להבטיח. על כן על הממשל הפדרטיבי של ניגריה לחשוב על פתרונות שאינם מערערים או פוגעים בפרנסתם.

האסטרטגיה הממשלתית צריכה לצאת מתוך הבנה מוקדמת של הסיבות לדו-קיום המוזר בין המקומיים לארגון הטרור. רק לאחר הבנתן, לדעתי,  יוכל הממשל להציע פתרונות אפקטיביים וישימים בהתמודדות באזור זה. ניגריה, השסועה ושקועה בשלל מלחמות אתניות, דת, כלכליות אירדנטיות, קורונה ועוד, להגיע לתכנית-אב כוללת, אמינה וישימה זה כלל לא פשוט, עד בלתי אפשרי.


[1] לקט פיגועים: ב-14.3.2021 תקפו לוחמי הארגון בסיס צבאי במונגונו (Monguno) והרגו למעלה מ-30 חיילים. ביוני 2020 תקפו לוחמי הארגון באזור מונגונו-גנזאי (Monguno and Nganzai) והרגו למעלה מ-120 אזרחים וחיילים. ביוני 2019 תקפה הקבוצה שני בסיסים צבאיים בעיירות מארטה (Marte)  וקירנוואה (Kirenowa), סמוך לבירת מדינת בורנו מיידוגורי (Maiduguri), שלל רב של אמצעי לחימה רבים נלקח, התוקפים הצליחו לסלק את כוחות הצבא מבסיסיהם;ב-9 לינואר 2020 ב-צ'ינגודר (Chinégodar) חיסל הארגון 89 חיילים ניגרים; ב-10 לדצמבר 2019 בעיירה אינטס (Inatès) טבח הארגון ב-71 חיילים ניגרים; במאי 2019 ביצעה הקבוצה מתקפה על בסיס צבאי בעיירה גוביו(Gobio) והרגה 3 חיילים ניגרים; בדצמבר 2018 ביצעה הקבוצה סדרת פיגועים שהשתלטה על העיר המסחרית באגה (Baga) שבניגריה, סמוך לגבול עם צ'אד וכן על בסיס כוח המשימה הרב-לאומי המשותף (MNJTF) הסמוך; ב- 18 בנובמבר 2018 תקפה הקבוצה בסיס צבאי בכפר מטלה (Metele) והרגה מעל 100 חיילים ניגרים; בספטמבר 2018 כבשה לוחמי הארגון את  העיירה גונדובלי (Gudumbali) ובסיס צבאי בצפון מזרח ניגריה; באפריל 2018 ביצעה הקבוצה פיגועים בפאתי מיידוגורי בהם נהרגו 18 בני אדם והותירו 84 פצועים; בפברואר 2018 חטפה הקבוצה 110 תלמידות בית ספר בניגריה ובמרץ חטפה 3 עובדות סיוע במהלך פיגוע שהרג עשרות אנשים אחרים; בינואר 2017 ביצעה הקבוצה פיגוע חצות נגד כוחות ניגרים בכפר קמויה (Kamuya).

[2] על התעצמות הארגון ראו:  Au Nigeria, la spectaculaire remontée en puissance de Boko Haram Le Monde (7.1.2019).

  https://www.lemonde.fr/afrique/article/2019/01/07/au-nigeria-la-spectaculaire-remontee-en-puissance-de-boko-haram_5405940_3212.html;

ראה גם בקישור: https://www.france24.com/fr/20190105-afrique-nigeria-remontee-puissance-boko-haram-iswap-attaques-jihadistes-ei

להרחבה בנושא ראו עדויות חיילים: Las, démoralisés, effrayés : les immenses difficultés des soldats nigérians qui affrontent Iswap, VOA-AFP (20.6.2019).

Las, démoralisés, effrayés : les immenses difficultés des soldats nigérians qui affrontent Iswaphttps://www.voaafrique.com/a/las-démoralisés-effrayés-les-immenses-difficultés-des-soldats-nigérians-qui-affrontent-iswap/4966882.html

[3] Nigerian Military: Some Officers Selling Arms to Boko Haram VOA (4.9.2016).

https://www.voanews.com/africa/nigerian-military-some-officers-selling-arms-boko-haram

 

[4] Vincent Foucher," The Islamic State Franchises in Africa: Lessons from Lake Chad," Crisis Group (29.10.2020)

https://www.crisisgroup.org/africa/west-africa/nigeria/islamic-state-franchises-africa-lessons-lake-chad;

על מערך המיסוי של הארגון ראו בקישור: https://www.francesoir.fr/en-coop-matteo-puxton/etat-islamique-au-nigeria-le-nouveau-champ-de-bataille-des-djihadistes

[5] על מנת לקדם את פרנסתם של תושבי המקום, החקלאים אינם חייבים במס, אולם מי שקונה מוצרים חקלאיים לצרכים מסחריים נדרש לשלם מחיר סמלי, תלוי בכמות המוצרים החקלאיים שקונים. ה-ISWAP מעסיקה צוותים משלה העוסקים בדיג ובחקלאות לצרכי מחייה.

[6] באזורים הנשלטים על ידי ה-ISWAP, דייגים, סוחרי דגים ורועים נדרשים לשלם מיסים. סוחרי דגים משלמים מדי יום 1,000 נאירה (2.8 דולר ארה"ב) עבור כל קרטון דגים. דייגים בודדים המשתמשים בסירות כל אחד משלמים 5,000 נאירה (13.8 דולר) עבור רישיון דיג לשימוש חד-פעמי. מגדלי הבקר משלמים לפי מספר הפרות שבבעלותם. על פי מקורות הבקיאים במערכת המס של באזור אגם צ'אד, אין מיסוי מרובה, כמו זה שמשפיע על עסקים לגיטימיים בניגריה. מגדלי העדרים אינם דואגים לגניבת הבקר שלהם, כמעט שאין התעללויות והטרדות מלוחמי ה- ISWAP כנגד אזרחים.

 

 

.

Download Full Publication Download